Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Žhavý tenorista“ zazpívá v Praze

Česko

Charismatického pěvce Jonase Kaufmanna označují promotéři za nejžhavějšího tenoristu současnosti. Pražské publikum se na něj poprvé může těšit v první lednové dekádě.

PRAHA Hvězdný zpěvák Jonas Kaufmann je dalším ze světových pěvců, kteří se dostávají na pražské koncertní pódium. Jak billboardy už signalizují, jeho první vystoupení v České republice se uskuteční v pondělí 10. ledna ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Jonas Kaufmann přednese repertoár složený z nejslavnějších operních árií. Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK bude řídit německý dirigent Jochen Rieder.

Charismatický rodilý Mnichovan je považován za výraznou operní hvězdu na vzestupu a předcházejí jej nadšené reference. Hudební kritika vyzdvihuje emotivní rozmanitost pěvcova projevu i fakt, že Kaufmannův sytý tenor „bravurně zvládá temné dramatické polohy, romantickou zasněnost i výbušnou vášnivost“.

Velký úspěch slavil loni v úloze Lohengrina, kterou nastudoval pro Bavorskou státní operu a v níž se představil rovněž na festivalu v Bayreuthu. Kritika jeho výkon označila za zjevení. V září 2009 se Jonas Kaufmann vrátil do Royal Opera Covent Garden v roli Dona Carlose pod taktovkou Semyona Bychkova. Poté v roce 2009 zahajoval sezonu v La Scale jako Don José v novém nastudování Carmen, kterou dirigoval Daniel Barenboim. Letos v lednu debutoval v roli Werthera v Opéra National de Paris.

Kaufmannovy výkony v newyorské Metropolitní opeře (Tosca, Carmen), v londýnské Royal Opera Covent Garden, kde zpíval spolu s Angelou Gheorghiu v Carmen či v La Traviatě s Annou Netrebko, nebo v Bavorské či Vídeňské státní opeře jsou provázeny vřelým ohlasem publika i kritiky.

V posledních sezonách bylo Jonase Kaufmanna možno slyšet ve většině předních operních domů, vystupuje s významnými dirigenty a pěveckou špičkou. Je držitelem prestižních hudebních ocenění včetně titulu Zpěvák roku Echo Klassik Award 2010, který převzal z rukou rockové legendy Stinga.

Jeho diskografie je už bohatá, kromě sólových alb si Jonase Kaufmanna posluchač může poslechnout a posoudit i jeho herecký talent na DVD. Například v roli Dona Josého v nastudování Carmen v Royal Opera nebo v operách La Clemenza di Tito, Fierrabras, Fidelio a v Paisiellově Nině přenášených z Curyšské opery. Česká hudební veřejnost jej zná z filmových představení jeho kreací ve Wagnerovi, Verdim i Bizetovi.

Autor: