Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Žhavý tenorista“ zazpívá v Praze

Česko

Charismatického pěvce Jonase Kaufmanna označují promotéři za nejžhavějšího tenoristu současnosti. Pražské publikum se na něj poprvé může těšit v první lednové dekádě.

PRAHA Hvězdný zpěvák Jonas Kaufmann je dalším ze světových pěvců, kteří se dostávají na pražské koncertní pódium. Jak billboardy už signalizují, jeho první vystoupení v České republice se uskuteční v pondělí 10. ledna ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Jonas Kaufmann přednese repertoár složený z nejslavnějších operních árií. Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK bude řídit německý dirigent Jochen Rieder.

Charismatický rodilý Mnichovan je považován za výraznou operní hvězdu na vzestupu a předcházejí jej nadšené reference. Hudební kritika vyzdvihuje emotivní rozmanitost pěvcova projevu i fakt, že Kaufmannův sytý tenor „bravurně zvládá temné dramatické polohy, romantickou zasněnost i výbušnou vášnivost“.

Velký úspěch slavil loni v úloze Lohengrina, kterou nastudoval pro Bavorskou státní operu a v níž se představil rovněž na festivalu v Bayreuthu. Kritika jeho výkon označila za zjevení. V září 2009 se Jonas Kaufmann vrátil do Royal Opera Covent Garden v roli Dona Carlose pod taktovkou Semyona Bychkova. Poté v roce 2009 zahajoval sezonu v La Scale jako Don José v novém nastudování Carmen, kterou dirigoval Daniel Barenboim. Letos v lednu debutoval v roli Werthera v Opéra National de Paris.

Kaufmannovy výkony v newyorské Metropolitní opeře (Tosca, Carmen), v londýnské Royal Opera Covent Garden, kde zpíval spolu s Angelou Gheorghiu v Carmen či v La Traviatě s Annou Netrebko, nebo v Bavorské či Vídeňské státní opeře jsou provázeny vřelým ohlasem publika i kritiky.

V posledních sezonách bylo Jonase Kaufmanna možno slyšet ve většině předních operních domů, vystupuje s významnými dirigenty a pěveckou špičkou. Je držitelem prestižních hudebních ocenění včetně titulu Zpěvák roku Echo Klassik Award 2010, který převzal z rukou rockové legendy Stinga.

Jeho diskografie je už bohatá, kromě sólových alb si Jonase Kaufmanna posluchač může poslechnout a posoudit i jeho herecký talent na DVD. Například v roli Dona Josého v nastudování Carmen v Royal Opera nebo v operách La Clemenza di Tito, Fierrabras, Fidelio a v Paisiellově Nině přenášených z Curyšské opery. Česká hudební veřejnost jej zná z filmových představení jeho kreací ve Wagnerovi, Verdim i Bizetovi.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...