„ODS podobně jako další významné politické strany respektuje princip jedné Číny a nepodléhá ani žádným naivním představám týkajícím se Tibetu. Považujeme však Českou republiku za svobodnou zemi, v níž by návštěva tibetského duchovního neměla vzbudit paniku nejvyšších ústavních činitelů,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.
„Společné prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů je nepochopitelný krok, jde o zcela zbytečné politické poklonkování,“ uvedl Fiala. Česká zahraniční politika podle něj ztrácí směr a sebevědomí. „Takovéto trapné gesto nemůže žádná země považovat za projev přátelství, ale pouze za nedůstojný projev nesvéprávnosti,“ uvedl.
Prezident Miloš Zeman, předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) v úterním prohlášení napsali, že by považovali za nešťastné, aby byla setkání politiků kýmkoliv vnímána jako výraz změny oficiální politiky vzhledem k Číně. Vztahy Česka a Číny jsou podle nich velmi přínosné a užitečné a je v zájmu země je nadále intenzivně rozvíjet. S dalajlamou se v úterý mimo jiné sešel ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).
„Česká republika byla ve světě vždycky uznávaná pro svůj boj za ochranu lidských práv. Postoj prezidenta, premiéra a šéfů obou komor Parlamentu, kteří se distancovali od setkání jednoho člena vlády s tibetským duchovním dalajlamou, považujeme za ostudu a ponížení českých občanů,“ napsala TOP 09 v tiskové zprávě.
„Nejvyšší představitelé České republiky také jednoznačně dokázali, že nechtějí navazovat na odkaz Václava Havla a že jsou ochotni principy demokracie prodat za vidinu ekonomických zisků, která není a nebude ani naplněna,“ uvedla TOP 09.
K prohlášení nejvyšších ústavních činitelů se kriticky postavil i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který naopak uvítal setkání některých senátorů a poslanců s dalajlamou. „Myslím si, že po včerejších (úterních) ostudných výrocích nám to bylo mimořádně zapotřebí. Jsem rád, že se celá naše země nepřidala k politice bezpáteřního ponižování před čínskou mocností,“ řekl v úvodu senátního semináře k rodinněprávnímu soudnictví. Auditorium mu zatleskalo.
Senátor Jaroslav Kubera (ODS) považuje prohlášení za zbytečné. „Jediné, co se může stát, že Čína bude vyhrožovat tím, že prodá (fotbalový klub) Slavii. Ale nic zásadního se nestane, obchod si pojede dál. Jedna věc je politika a to, co se objeví na internetu, druhá je reálný byznys,“ uvedl politik, kterého chce ODS nominovat do funkce místopředsedy Senátu. Někteří z jeho stranických kolegů se ráno zúčastnili setkání s dalajlamou v jednom ze senátních salonků.
Setkání navzdory
„Je skvělé, že kolegové ze Senátu uspořádali toto setkání. Myslím, že je to skvělá odpověď na vyjádření předsedů obou komor. Tato osobnost má světu i České republice mnoho co říct a je škoda, že se s ním bojí setkat,“ napsal k ranní schůzce Marek Ženíšek.
Za Hermana se postavil i vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
Na schůzku s dalajlamou podle Ženíška dorazilo zhruba 50 zákonodárců. Podle snímků ze schůzky, které na facebooku zveřejnil Gazdík, mezi nimi byli mimo jiné místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (KDU-ČSL) nebo bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).
„Setkání se uskutečnilo, pokud vím, v Zeleném salonku, kdo se chtěl zúčastnit, tak se jej zúčastnil. To je asi vše, co k tomu mohu prohlásit,“ řekl novinářům předseda senátního klubu (ČSSD) Petr Vícha.
Gazdík na svém facebookovém profilu napsal, že dalajlama s politiky mluvil mimo jiné o upřímnosti. „Lidé poznají upřímnost a kdo z vás politiků to myslí upřímně a kdo ne. Bez lásky a upřímnosti v srdci je sebekrásnější projev jen na chvíli. Sebestředné cíle vše pokazí,“ řekl podle něj zákonodárcům dalajlama.
Tibetský duchovní vůdce dalajlama na přednášce v pražské Lucerně poděkoval Čechům za jejich podporu Tibetu. Podle něj je důležitá pro Tibeťany i pro ideál nenásilného řešení tibetské otázky. Zároveň ale připomněl, že se už před pěti lety vzdal politických funkcí a nyní se zasazuje jen o ochranu tibetské kultury a životního prostředí.
O víkendu se s dalajlamou setkal v Bratislavě slovenský prezident Andrej Kiska, což vyvolalo protesty z čínské strany. Čína osmdesátiletého nositele Nobelovy ceny za mír označuje za separatistu, který bojuje za prosazení nezávislosti Tibetu. Peking považuje Tibet za nedílnou součást čínského území a setkání státníků s dalajlamou kritizuje dlouhodobě.
Senátorka Miluše HorskáLidovky.cz: Z jakého důvodu jste se rozhodla setkat s tibetským duchovním dalajlámou? Lidovky.cz: V jakých prostorách se setkání bude odehrávat? Budou to prostory Senátu? Lidovky.cz: Přijmete ho taktéž jako vicepremiér Pavel Bělobrádek jakožto soukromá osoba nebo nikoli? Lidovky.cz: Nemáte strach z možné kritiky? Čínské ministerstvo zahraničí tak označilo schůzku Kisky s dalajlámou za narušení „politiky jedné Číny“, kterou se Slovensko zavázalo podporovat a respektovat. Lidovky.cz: Hrad vydal v úterý prohlášení, že Česká republika opravdu nezpochybňuje územní celistvost Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí. Pod toto prohlášení je podepsaný prezident republiky Miloš Zeman, Jan Hamáček, Milan Štěch a Bohuslav Sobotka. Měla byste k tomuto prohlášení nějaký komentář? Lidovky.cz: Co pro Vás osobně setkání s držitelem Nobelovy ceny znamená? |