Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
19. října 2016 10:22, aktualizováno  14:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ponížili jste Česko, vzkazují Zemanovi a Sobotkovi. Padesát zákonodárců se sešlo s dalajlamou

Dalajlama na setkání v Senátu 19. října. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dalajlama na setkání v Senátu 19. října. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Pravicová opozice odsoudila úterní prohlášení nejvyšších ústavních činitelů, kteří se distancovali od schůzky ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Podle ODS bylo prohlášení zbytečné politické poklonkování, i když strana respektuje princip jedné Číny. TOP 09 zase mluví o ostudě, ústavní činitelé podle ní nejsou ochotni navázat na odkaz bývalého prezidenta Václava Havla. O ponižování se před Čínou mluvil i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Ve středu ráno se s dalajlámou setkalo 50 poslanců a senátorů.

„ODS podobně jako další významné politické strany respektuje princip jedné Číny a nepodléhá ani žádným naivním představám týkajícím se Tibetu. Považujeme však Českou republiku za svobodnou zemi, v níž by návštěva tibetského duchovního neměla vzbudit paniku nejvyšších ústavních činitelů,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.

„Společné prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů je nepochopitelný krok, jde o zcela zbytečné politické poklonkování,“ uvedl Fiala. Česká zahraniční politika podle něj ztrácí směr a sebevědomí. „Takovéto trapné gesto nemůže žádná země považovat za projev přátelství, ale pouze za nedůstojný projev nesvéprávnosti,“ uvedl.

Prezident Miloš Zeman, předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) v úterním prohlášení napsali, že by považovali za nešťastné, aby byla setkání politiků kýmkoliv vnímána jako výraz změny oficiální politiky vzhledem k Číně. Vztahy Česka a Číny jsou podle nich velmi přínosné a užitečné a je v zájmu země je nadále intenzivně rozvíjet. S dalajlamou se v úterý mimo jiné sešel ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Na schůzku dorazili mimo jiné místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (KDU-ČSL)...
Někteří poslanci a senátoři se ve středu ráno setkali v prostorách Senátu s...

„Česká republika byla ve světě vždycky uznávaná pro svůj boj za ochranu lidských práv. Postoj prezidenta, premiéra a šéfů obou komor Parlamentu, kteří se distancovali od setkání jednoho člena vlády s tibetským duchovním dalajlamou, považujeme za ostudu a ponížení českých občanů,“ napsala TOP 09 v tiskové zprávě.

„Nejvyšší představitelé České republiky také jednoznačně dokázali, že nechtějí navazovat na odkaz Václava Havla a že jsou ochotni principy demokracie prodat za vidinu ekonomických zisků, která není a nebude ani naplněna,“ uvedla TOP 09.

K prohlášení nejvyšších ústavních činitelů se kriticky postavil i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který naopak uvítal setkání některých senátorů a poslanců s dalajlamou. „Myslím si, že po včerejších (úterních) ostudných výrocích nám to bylo mimořádně zapotřebí. Jsem rád, že se celá naše země nepřidala k politice bezpáteřního ponižování před čínskou mocností,“ řekl v úvodu senátního semináře k rodinněprávnímu soudnictví. Auditorium mu zatleskalo.

Senátor Jaroslav Kubera (ODS) považuje prohlášení za zbytečné. „Jediné, co se může stát, že Čína bude vyhrožovat tím, že prodá (fotbalový klub) Slavii. Ale nic zásadního se nestane, obchod si pojede dál. Jedna věc je politika a to, co se objeví na internetu, druhá je reálný byznys,“ uvedl politik, kterého chce ODS nominovat do funkce místopředsedy Senátu. Někteří z jeho stranických kolegů se ráno zúčastnili setkání s dalajlamou v jednom ze senátních salonků.

Setkání navzdory

„Je skvělé, že kolegové ze Senátu uspořádali toto setkání. Myslím, že je to skvělá odpověď na vyjádření předsedů obou komor. Tato osobnost má světu i České republice mnoho co říct a je škoda, že se s ním bojí setkat,“ napsal k ranní schůzce Marek Ženíšek.

Za Hermana se postavil i vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

19.října 2016 v 07:18, příspěvek archivován: 19.října 2016 v 11:40

Vážím si Vás, pane ministře @DanielDherman. Nebát se a nekrást, říkal Masaryk.

Na schůzku s dalajlamou podle Ženíška dorazilo zhruba 50 zákonodárců. Podle snímků ze schůzky, které na facebooku zveřejnil Gazdík, mezi nimi byli mimo jiné místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (KDU-ČSL) nebo bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).

„Setkání se uskutečnilo, pokud vím, v Zeleném salonku, kdo se chtěl zúčastnit, tak se jej zúčastnil. To je asi vše, co k tomu mohu prohlásit,“ řekl novinářům předseda senátního klubu (ČSSD) Petr Vícha.

Gazdík na svém facebookovém profilu napsal, že dalajlama s politiky mluvil mimo jiné o upřímnosti. „Lidé poznají upřímnost a kdo z vás politiků to myslí upřímně a kdo ne. Bez lásky a upřímnosti v srdci je sebekrásnější projev jen na chvíli. Sebestředné cíle vše pokazí,“ řekl podle něj zákonodárcům dalajlama.

Tibetský duchovní vůdce dalajlama na přednášce v pražské Lucerně poděkoval Čechům za jejich podporu Tibetu. Podle něj je důležitá pro Tibeťany i pro ideál nenásilného řešení tibetské otázky. Zároveň ale připomněl, že se už před pěti lety vzdal politických funkcí a nyní se zasazuje jen o ochranu tibetské kultury a životního prostředí.

O víkendu se s dalajlamou setkal v Bratislavě slovenský prezident Andrej Kiska, což vyvolalo protesty z čínské strany. Čína osmdesátiletého nositele Nobelovy ceny za mír označuje za separatistu, který bojuje za prosazení nezávislosti Tibetu. Peking považuje Tibet za nedílnou součást čínského území a setkání státníků s dalajlamou kritizuje dlouhodobě.

Senátorka Miluše Horská

Lidovky.cz: Z jakého důvodu jste se rozhodla setkat s tibetským duchovním dalajlámou?
Navazuji na naše předešlá setkání. Už jsem se s dalajlámou setkala jednou ve své senátorské funkci a jednou dokonce i ještě v době, kdy jsem senátorkou nebyla.

Lidovky.cz: V jakých prostorách se setkání bude odehrávat? Budou to prostory Senátu?
Ano, bude to v Senátu a společně se mnou se s dalajlámou setká i více než 40 poslanců a senátorů napříč politickým spektrem.

Lidovky.cz: Přijmete ho taktéž jako vicepremiér Pavel Bělobrádek jakožto soukromá osoba nebo nikoli?
Je to neformální setkání, ale myslím, že ten počet nás zákonodárců, který zítra ráno v Senátu bude, vypovídá o tom, že zájem se s dalajlámou setkat, je veliký.

Lidovky.cz: Nemáte strach z možné kritiky? Čínské ministerstvo zahraničí tak označilo schůzku Kisky s dalajlámou za narušení „politiky jedné Číny“, kterou se Slovensko zavázalo podporovat a respektovat.
Cením si dalajlámy jako osobnosti, která přináší dnešnímu lidstvu pokoru a která je též morální autoritou. Je to člověk skromný, poctivý a vzdělaný. Pro mě je setkání s ním obohacením především z těchto důvodů. S dalajlámou se setkávají politici vyspělého světa, například letos v červnu jej přijal americký prezident Obama.

Lidovky.cz: Hrad vydal v úterý prohlášení, že Česká republika opravdu nezpochybňuje územní celistvost Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí. Pod toto prohlášení je podepsaný prezident republiky Miloš Zeman, Jan Hamáček, Milan Štěch a Bohuslav Sobotka. Měla byste k tomuto prohlášení nějaký komentář?
Pokud vrcholní představitelé státu chtějí zdůraznit naši zahraničně-politickou orientaci směrem k Číně, tak nechť to učiní. Pro mě je setkání s dalajlámou především setkáním s blízkým člověkem, na kterého si ráda udělám čas.

Lidovky.cz: Co pro Vás osobně setkání s držitelem Nobelovy ceny znamená?
Buddhistická kultura a duchovní tradice je podle mě pro nás Evropany 21. století v mnohém inspirativní. Souzním s řadou dalajlámových názorů. Například řekl: „Žijte dobrý a čestný život. Až zestárnete a podíváte se zpátky, budete se moci radovat podruhé.“

Místopředsedkyně Senátu Miluše Horská na pietním aktu před Českým rozhlasem.

Místopředsedkyně Senátu Miluše Horská.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...