19. prosince 2014 9:22, aktualizováno  10:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Židovská obec v Česku odmítá Putinovu návštěvu: Je to nevhodné, nedodržuje dohody

Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: Reuters

PRAHA Česká Federace židovských obcí se distancuje od případné návštěvy ruského prezidenta Vladimíra Putina v Česku. „Režim, který nastolil a ztělesňuje Vladimir Putin, nedodržuje mezinárodní dohody,“ píše se v usnesení rady organizace, které má server Lidovky.cz k dispozici.

Putina - a další přední světové státníky - pozval do Česka český prezident Miloš Zeman a to na žádost organizátora pietní a vzpomínkové akce k 70. výročí osvobození nacistického lágru v polské Osvětimi.

Přestože se jedná hlavně o pietu, akce vzbuzuje vzhledem k současným událostem na Ukrajině rozpaky. Putinovu případnou účast kritizuje parlamentní opozice i autority české židovské obce. Ruský mocnář, jehož setkávání s politiky Evropské unie a Spojených států jsou velice řídká (VÍCE ZDE), zatím cestu do Prahy nepotvrdil.

Federace židovských obcí (FŽO)

Je střechovým orgánem, sdružujícím v současné době 10 Židovských obcí (ŽO) v Čechách a na Moravě. Kolektivními členy FŽO jsou i přidružené židovské organizace a spolky jako např. Terezínská iniciativa, sdružení bývalých vězňů nacistických koncentračních táborů, Unie židovské mládeže, sportovní oddíl Hakoach atd. FŽO zastupuje židovskou pospolitost vůči tuzemským orgánům a institucím, včetně státních, a vůči zahraničí.
Zdroj: fzo.cz

Proti pozvání ruského prezidenta se postavila židovská obec v Česku, která zasedala ve středu. „Vzhledem k současné politické situaci považuje Federace židovských obcí v ČR za nevhodnou návštěvu prezidenta Putina na vzpomínkových akcích u příležitosti Dne obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti 27. ledna 2015 v Praze a v Terezíně,“ píše se v prohlášení, které má server LIdovky.cz k dispozici.

Dramatická debata

Středeční debata byla nebývale dramatická. Podle informací LN možný Putinův příjezd obci rozděluje. Nakonec ale převážily hlasy proti účasti ruského prezidenta.

„Důvodem, proč Rada FŽO v ČR přijala na svém zasedání 17. prosince 2014 velkou většinou toto usnesení je skutečnost, že režim, který nastolil a ztělesňuje Vladimir Putin, nedodržuje mezinárodní dohody, je agresivní navenek a okupuje silou území sousedního státu. Přejeme si, aby veřejnost věděla, že s jeho pozváním do Prahy nemá FŽO v ČR nic společného,“ stojí v usnesení židovské obce.

V podobném duchu se už v České televizi vyjádřil vrchní zemský rabín Karol Sidon. „Doufám, že (Putin) nepřijede, ale je to jen moje osobní doufání. Navíc si myslím, že ta akce by měla být v Osvětimi a měla by být apolitická, to by bylo nejzdravější,“ prohlásil Sidon.

Lauder vs Kantor

Pro židovskou obec v Česku je to skutečně delikátní situace. Už proto, že její jedna část sympatizuje spíše s prezidentem Světového židovského kongresu Ronaldem Lauderem, který zde mimo jiné financuje i několik židovských škol, přičemž druhá má blíž právě k bohatému organizátorovi terezínské piety Vjačeslavu Mošemu Kantorovi, který zastupuje evropskou židovskou federaci.

O Kantorovi se často mluví jako o Putinovu příteli, v letech 2000 až 2002 Kantor ruského vládce nejednou doprovázel při jeho zahraničních cestách. V posledních letech to ale vypadalo, že se od Putina odklonil. Sám Kantor tvrdí, že si požádal o politický azyl na Ukrajině kvůli podpoře Euro Majdanu, na straně druhé ho třeba Poláci mají za prodlouženou ruku Kremlu kvůli jeho snaze ovládnout tamní strategickou chemickou společnost Grupa Azoty, jak napsal polský týdeník Do Rzeczy.

Kateřina Eliášová, Martin Prachař
Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky