130 let

Židovským kolegům se po lékařích omluví i inženýři

Česko

PRAHA Česká lékařská komora se včera oficiálně omluvila za perzekuci židovských lékařů v době druhé republiky. Ke stejnému kroku se již zítra chystají i inženýři. LN to oznámil předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě Pavel Křeček: „V sobotu máme shromáždění delegátů a já jsem se rozhodl, že tam předložím podobnou omluvu.“

Informaci, že lékaři připravují omluvu, přinesly LN v úterý. Včerejší zasedání představenstva České lékařské komory omluvu navrženou kardiologem Alešem Hermanem jednohlasně schválilo. Advokáti ke stejnému kroku přistoupili loni, a jejich omluva byla širší - kromě druhé republiky zahrnula i protektorát.

Profesní šikanu Židů odstartovalo už 14. října 1938, tedy pouhé dva týdny po Mnichovu, memorandum, které podepsali šéfové profesních komor lékařů, notářů, advokátů a inženýrů. Jeho autoři vládě navrhovali, aby byl pro začátek omezen počet Židů ve svobodných povoláních na takové procento, které by odpovídalo jejich zastoupení ve společnosti. Konečným cílem mělo být ovšem naprosté vytěsnění Židů z těchto profesí. „Aby pro budoucnost vůbec nebylo přípustno v zájmu nejdůležitějších statků národa, aby povolání lékařská, právnická a technická byla vykonávána Židy,“ stálo dále v prohlášení.

Podle lékařské komory nelze memorandum „chápat jinak než jako antisemitský a diskriminující“ dokument. „Vážení členové ČLK, kolegové, lékaři židovského původu, přijměte naši omluvu za čin našich předchůdců,“ zní proto závěrečná věta omluvy lékařů.

Stejné memorandum chtějí v omluvě zmínit také inženýři, podepsalo ho totiž i vedení Inženýrské komory v Praze, která před válkou sdružovala asi jedenáct set členů. „Dozvěděl jsem se o tom ze článku ve vašich novinách. Omluva je každopádně slušností,“ říká Křeček.

Na 167 dní druhé republiky, kterou ukončila německá okupace z 15. března 1939, Češi a Moravané pyšní být nemohou. Ocitli se sice pod obrovským tlakem ze zahraničí, velké části demokratických svobod se přesto vzdali sami.

Glajchšaltování společnosti provázel otevřený antisemitismus. Proti Židům se postavili kromě profesních komor třeba sokolové a židovské vysokoškoláky ze svých řad vylučovaly i studentské spolky. Vládní státostrana - Strana národní jednoty - Židy odmítala a vláda v lednu 1939 vydala nařízení, které mělo tuto menšinu postupně vystrnadit ze státní správy. Konečným cílem mělo být podle historika Jana Rataje vystěhování všech Židů a zabavení jejich majetku.

15. března ovšem přišli Němci a v protektorátu začaly platit protižidovské Norimberské zákony. Zřejmě jen kvůli tomu nestihli Češi zatočit se svými Židy sami.

***

Glajchšaltování společnosti provázel antisemitismus. Proti Židům se postavili kromě profesních komor třeba sokolové.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás