Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žijí ve vyloučené lokalitě, sociální služby potřebují

Česko

„Když opravíme dům, samozřejmě se zvedne nájem,“ říká Ivana Neséthová ze sdružení Centrom.

* LN Kupujete dům, jehož nájemníci protestují. Nechtějí být nájemníky organizace, která poskytuje sociální služby.

Protestují, protože je někdo vystrašil, že se budou muset účastnit takových služeb, jako je vaření nebo úklidové práce. Provozujeme třístupňový systém bydlení. Ve druhém stupni jsou lidé, které jsme sesbírali z nevyhovujících bytů nebo z ulice. Pomohli jsme jim k tomu, aby slušně žili. Proto s nimi sepisujeme kontrakt, že se zapojí do nějakého našeho programu. Ale to se těchto lidí netýká. Už mají nájemní smlouvu, to je třetí, nejvyšší stupeň bydlení.

* LN Takže žádné programy nebudou muset podstoupit?

Nebudou muset. Ale ty programy jim samozřejmě budeme nabízet, třeba specializovanou školku nebo doučování.

* LN Romští nájemníci se cítí podvedeni. Nemají dluhy, děti posílají do školy, nejsou s nimi vůbec žádné problémy. Přesto se z běžných nájemníků mají stát nájemníky organizace, která poskytuje sociální služby.

Žijí v sociálně vyloučené lokalitě. A je otázka, zda služby potřebují, nebo ne. Když děti nemají dobrý prospěch, máte za to, že nepotřebují doučování? I doučování je sociální službou.

* LN Lidé se také bojí, že jim zvýšíte nájem. Jedna nájemnice mluvila o tom, že dnes platí 1800 korun a až dům opravíte, bude platit 5500 korun měsíčně.

Když opravím dům, samozřejmě se zvedne nájem. Jejich obavu chápu, na jejich místě bych ji měla také. Na konkrétní částku 5500 korun nemohu odpovědět ani kladně, ani záporně. Ještě jsem dům nekoupila a neopravuji ho.

* LN Co když ti lidé nebudou na vyšší nájem mít?

Dělám sociální práci celý život. Budu se snažit vytvořit takové podmínky, aby v těch bytech mohli zůstat.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...