Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zima je tu, přidejte na stupních

Česko

  20:50
PRAHA - Také vám přijde, že pivo nejlépe vychutnáte v létě v restauraci se zahrádkou? Že pivo se k zimě nehodí, jelikož se zkřehlé prsty by se raději sevřely kolem něčeho teplého? Možná máte pravdu, ale mám jednu radu: pivo ano, ale zkuste přitvrdit.

Pivo foto: Reprofoto

Ne ve smyslu hrubého zacházení s tímto báječným nápojem. Ale v tom, že si dáte pivní speciál, což je vše, co má „číslo“ třináct a výše. (Stupňovitost piva, tedy obsah extraktu, nezaměňovat s obsahem alkoholu.)

Pivních speciálů je možné v Česku pořídit nečekaně mnoho, jen je třeba hledat (viz přehled). A jak taková piva vůbec chutnají? Rozhodně očekávejte plnější chuť, která je důsledkem vyššího počtu stupňů, tedy použití většího množství sladu. Také se připravte na více alkoholu v těchto pivech, která rozhodně zahřejí více než běžná desítka. Chuť může mít ale i „suché“ tóny, jako je tomu například u Herolda tmavé 13°. Může být i svěží s vysokou pěnou, kterou způsobují přidané kvasnice u tmavého Bernarda.

Kam za více stupni

13° světlý svijanský Kníže
13° Bernard s přídavkem jemných kvasnic
14° Comenius z pivovaru Janáček
14° Ostravar (Staropramen)
15° bylinkový Červený drak (Starobrno)
16° Bud Superstrong (Budvar)
21° světlá Rytířská (náchodský Primátor)
21° Knížecí s největším obsahem alkoholu (Platan)
24° tmavé Double, dvojka v obsahu alkoholu (Primátor)

A co třeba záhadné, bylinně laděné chuti? Pak sáhněte po dracích ze Starobrna nebo Sedmi kulích z Benešova. Kdo dává přednost hořkosti i u silnějších piv, měl by zkusit 14° Ostravar a 16,85° Jubiler z Vyškova. Máte-li raději vyváženou sladkost a hřejivost alkoholu, neprohloupíte s tmavým 19° Porterem z Pardubic nebo 18° Grandem z Jihlavy. A ten, kdo má raději aperitivní piva, ať ochutná speciál Black Hill z Černé hory, či o 21° -z Náchoda nebo z Protivína. Za zmínku stojí i sezonně nabízené vánoční speciály, které pivovary prezentují jako každoroční vánoční dárek svým věrným spotřebitelům. Jmenujme alespoň 14° trutnovského Krakonoše či 13° Litovel.

Pivní svařák
Pozadu nezůstávají ale ani restaurační pivovary. Dobrým příkladem je Modrá hvězda z Dobřan u Plzně. Jejich 16° polotmavý Dragoun a 17° světlý Sekáč rozhodně stojí za ochutnání.

Pražští zástupci této kategorie jsou kapitola sama pro sebe. Ať už se jedná o tmavý vánoční speciál 19° pivovaru Svatý Norbert u Strahovského kláštera nebo „U Bezoušků“ v Průhonicích celoročně nabízený Bizon. Když k tomu přidáme pivní svařák (horké pivo s peprmintovým likérem) či speciální silnější pivní mixy s poetickými názvy „Bagr“ či „Vlastina pomsta“ Pivovarského domu v Ječné ulici, máte tak širokou nabídku, kterou ani během předvánočního času nestihnete ochutnat.

Není od věci mít na paměti, že tato piva nejsou určena k uhašení žízně. Spíše jim víc sluší krb a plápolající oheň, doutník, mráz za oknem, jednoduše zimní pohoda. Pokud jim dopřejete prostředí, do kterého se hodí, a nebudete na ně spěchat, ráda se vám odmění zážitky, na které budete v dobrém dlouho vzpomínat.

Kam za více stupni
Sluší se začít u těch, kteří se na speciální piva zaměřují. V nabídce náchodského Primátora najdeme dvě světlá piva – šestnáctku Exklusiv a jednadvacítku Rytířskou, dále pak polotmavou třináctku s přídavkem pšenice. K tomu navíc tmavého šampiona , pivo Double. Tím, že se jedná o čtyřiadvacítku, zaujímá první místo co do stupňovitosti piva. A se svými deseti procenty alkoholuje to zároveň druhé nejsilnější pivo.

Více alkoholu má už jen Schwarzenberská Knížecí 21° z protivínského pivovaru Platan. Z velkých pivovarů nabízí speciály Budvar a Starobrno. Ten první má v nabídce 16° Bud Superstrong, ten druhý pak celoročně nabízí „dračí piva“- 15° červeného draka a 13° Black draka. Nabídku pak uzavírá 14° Baron Trenck. Prazdroj se výrobě speciálů nevěnuje a Staropramen nabízí svůj hořký 14° Ostravar zatím jen regionálně.

Všeobecně vzato, s vyšší stupňovitostí klesá nabídka. Nejvíce nadupané je to v rozmezí „třináctka-čtrnáctka“, kde je nejvíce zástupců jak světlých, tak tmavých piv. Zde se činí zejména regionální pivovary. Z tmavých speciálů můžeme jmenovat například Bernard 13° s přídavkem jemných kvasnic (jediné pivo svého druhu), Herold 13°, Kácov 13°. Ze světlých třeba Opata 14°, 13°svijanského Knížete, vyškovského Generála 14°, Comenius 14° z pivovaru Janáček či 14° Prezidenta z Třeboně.

Autor: