Tento klasický případ policejní šikany by se už za pár měsíců neměl opakovat. Poslanci včera schválili největší změnu silničních pravidel od roku 2006, která za překročení rychlosti v obci do pěti kilometrů za hodinu body řidičům odpouští. A není to jediná úprava bodového systému, která by měla motoristům ulevit. Vypouští se i všechny jednobodové tresty. Šoféři tak už nebudou dostávat body například za nerozsvícená světla či jízdu v pruhu vyhrazeném pro autobusy. Celkově se rejstřík ztenčí z 44 na 27 trestů. „Bodový systém byl příliš přísný ve věcech, které přímo neohrožují bezpečnost silničního provozu. Je dobře, že se změní,“ přivítal vůbec první úpravu tzv. „boďáku“ ministr dopravy Vít Bárta.
Řidiči ale nemají důvod k předčasnému jásání. U některých přečinů totiž poslanci bodovou sazbu naopak zvýšili. Stalo se tak zejména u závažnějších přestupků. Z šesti bodů na sedm se zvedá postih za neoprávněné vjetí na železniční přejezd nebo za řízení vozu s více než 0,3 promile alkoholu v těle. Agresivitu na silnicích by měl snížit přísnější postih za ohrožení řidiče při přejíždění z pruhu do pruhu. Silniční piráti budou za tento nebezpečný manévr dostávat pět namísto nynějších tří bodů.
A ještě jedna nepříjemná zpráva. Poslanci se totiž shodli na tom, že ze silnic zmizí dopravní značky upozorňující řidiče na radary městských policistů. Ty zákonodárci prosadili předloni jako reakci na to, že si některé obce z měření rychlosti udělaly výnosný byznys.
Takzvaná senátorská novela silničního zákona ale nemění jen bodový systém. Zavádí také dlouho očekávanou povinnost zimních pneumatik v období od začátku listopadu do konce března. Během této doby budou policisté řidičům tolerovat „letňáky“ jen tehdy, pokud bude venku nezvykle teplo.
„Zavedení povinnosti zimních pneumatik je pro nás jeden z nejdůležitějších bodů celé novely. Odpadají totiž zdlouhavé debaty o tom, na jakých silnicích je zimní obutí nutné, a na jakých už ne,“ říká mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský.
Pokračování na straně 3
Dokončení ze strany 3
Ministerstvo dopravy potěšila ještě jedna věc. Poslanci totiž při včerejším schvalování novely odmítli senátorský návrh, že do 0,3 promile alkoholu by neměli řidiči dostávat body, ale pouze pokutu. „Jakékoliv laškování s tím, že se za volantem snese jedno pivo, je pro mě naprosto nepřijatelné. Je zapotřebí udržet nulovou toleranci alkoholu,“ komentoval to ministr dopravy Vít Bárta.
Senátorskou novelu lze chápat jako soubor různých náplastí, které opravují současný silniční zákon. Objevily se v ní tak na první pohled nesourodé novinky. Svého dosáhli například policisté, kteří do novely prosadili opatření, které by mělo do budoucna znemožnit konání ilegální automobilových závodů přímo na dálnicích. Policisté mají totiž nově možnost zadržet závodní vůz až 48 hodin.
Poslanci vyslyšeli i volání invalidů, kteří si dlouhodobě stěžovali na to, že jejich nynější invalidní průkazy v zahraničí neuznávají. Stávalo se jim, že když zaparkovali na místě pro ně vyhrazeném, dostali od zahraničních policistů pokutu. Nově by měli získat takzvanou evropskou parkovací kartu, kterou uznávají všechny země EU.
I když senátorská novela přináší řadu novinek, měla být původně daleko přelomovější. Zmizely především kontroverzní body. Novela měla například řešit problémy s výmluvami na osobu blízkou. Kvůli nim se nyní mnoho řidičů vyhne pokutě za špatné parkování či překročení rychlosti zjištěné automatickým radarem. Situaci měl napravit takzvaný holandský model, který by odpovědnost za vozidlo vždy vztáhl na jeho majitele. Novinka byla ale právně nedopracovaná a poslanci ji radši stáhli. Řešení problému s osobou blízkou tak bude součástí velké letní silniční novely, kterou hodlá ministerstvo předložit vládě v červnu.
Letní novela by měla přinést i dlouho očekávaný návrh na zavedení řidičáku na zkoušku pro mladé šoféry a řešit bude i problémy v autoškolství. Dále revidovat bude i bodový systém.
***
Co se také mění
* Za malé překročení rychlosti (v obci do 5 km/h, mimo ni do 10 km/h) nebudou řidiči dostávat body, ale pouze pokutu. * Zmizí značky upozorňující na radary městských strážníků
CO JE V NOVELE
* Sníží se počet bodovaných přestupků ze 44 na 27. Ruší se jednobodové přečiny (nesvícení, jízda ve vyhrazeném pruhu) a zpřísňují se tresty za závažnější činy (ohrožení chodce na přechodu, neoprávněné vjetí na železniční přejezd, alkohol za volantem nad 0,3 promile).
* Od listopadu do konce března budou povinné zimní pneumatiky.
* Před radary městské police nebude dopravní značka, která na ně upozorňuje.
* Policie bude moci zadržet na 48 hodin vozidlo, které se bude na silnici účastnit tajného závodu.
* Řidič, který po dosažení 12 bodů přijde o řidičský průkaz a bude ho chtít vrátit, bude muset podstoupit psychologické vyšetření.