Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zimola poslechl stranu. Jako poslanec skončil, zůstane jen hejtmanem

Jiří Zimola. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Zimola. | foto: MAFRA: Slavomír Kubeš

PRAHA Sociální demokrat Jiří Zimola se k 31. březnu vzdá funkce poslance. Jihočeským hejtmanem zůstane, oznámil v Poslanecké sněmovně. V poslaneckých řadách ho má nahradit bývalá zákonodárkyně Vlasta Bohdalová. Premiér Bohuslav Sobotka krok hejtmana Zimoly přivítal. Splnil tak prý slib voličům, že ČSSD nebude kumulovat funkce.

Rozhodnutí, který z mandátů si ponechají, by do 26. dubna měli učinit i tři další sociálnědemokratičtí hejtmani, kteří jsou zároveň poslanci.

"Jako hejtman budu svému kraji platnější," řekl dnes Zimola. Uvedl, že se ho dotýkaly některé útoky, které mluvily o kumulaci funkcí a platů. Tímto považuje věc za vyřešenou. Doufá také, že jeho rozhodnutí přispěje ke zklidnění situace v ČSSD.

Doplnil, že rozhodnutí dlouho promýšlel a domluvil se na blízké spolupráci s dalšími poslanci za Jihočeský kraj. Z hejtmanského postu se Zimola chce nadále věnovat mimo jiné problematice ochrany proti povodním, krajskému zdravotnictví či dokončení dálnice D3.

ČTĚTE TAKÉ:

Dosud čtveřice hejtmanů ČSSD, kterých se to týká, vystupovala společně. V únoru například Zimola spolu s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem, karlovarským hejtmanem Josefem Novotným a hejtmanem z Vysočiny Jiřím Běhounkem oznámili, že se rozhodnou až v poslední možný den - 26. dubna. Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka už dříve vyjádřil očekávání, že hejtmani dodrží stranické usnesení ke kumulaci funkcí a "neporuší slovo dané voličům sociální demokracie před volbami".

Podle Zimoly hejtmani již připravili návrh zákona o klouzavém mandátu, jak avizovali. Návrh by měl komplexně řešit souběh funkcí. Je v paragrafovém znění a půjde na příští klub.

Sobotka rozhodnutí vítá, Hašek se vyjádří v dubnu

Premiér Sobotka vítá krok jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly, který se ke konci března vzdá funkce poslance. "Zimola tak naplnil slib, který dala ČSSD voličům, že nebudou kumulovat dvě funkce," řekl Sobotka.

Očekává, že Zimolu ve výběru ze dvou funkcí budou následovat i zbylí tři hejtmani za ČSSD, kteří zároveň získali poslanecký mandát. Jsou jimi jihomoravský Michal Hašek, karlovarský Josef Novotný a Jiří Běhounek z Vysočiny, který byl ale zvolen jako nestraník za ČSSD.

Hašek rozhodnutí Zimoly o vzdání se mandátu poslance respektuje. Sám sdělí své stanovisko na konci dubna. Šéf klubu Sklenák rozhodnutí přivítal.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...