Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žirafy se opět dočkaly partnera

Česko

BRNO Jsou mu sice jen dva roky, ale už měří tři a půl metru. Dvouletý samec žirafy síťované M’Toto dorazil včera ráno z Německa do brněnské zoologické zahrady.

Na cestu z Kolína nad Rýnem vyrazil speciální dopravník a doprovodné vozidlo již v úterý. Transport proběhl bez problémů a žirafák dojel v pořádku. „Ve výběhu se objeví v následujících dnech. Vše bude záležet na tom, jak se mu podaří zapojit se do skupiny,“ přiblížila mluvčí zoo Jana Hadová.

Stádo žiraf tak nyní bude ve složení samec, dvě dospělé samice Janett a Tosha a dvě mláďata - samec a samička, pohrobci samce Jamieho, který předloni nečekaně uhynul na infekci močových cest.

„Nový přírůstek byl vybrán ve spolupráci s koordinátorem chovu a netrpělivě očekáván. M’Toto je totiž nepříbuzný k našim žirafám,“ upřesnila Hadová. Chovatelé doufají, že žirafák Jamieho nahradí. nebude to však hned, M’Toto je ještě mladý. Potomky může zplodit až za několik let.

Žirafa síťovaná je sice nejrozšířenějším poddruhem žirafy, v zajetí se ale nechová příliš často. Problémy jsou s tím, že většina zvířat v evropských zoo si je příbuzensky příliš blízká, což znesnadňuje chov.

Žirafa není jediným včerejším přírůstkem na Mniší hoře. V noci na středu se v zoo narodil hřebeček plemene miniappaloosa. Váží kolem deseti kilogramů. Tito poníci byli vyšlechtěni v Nizozemsku křížením koní původního amerického plemene appaloosa s různými plemeny poníků. Pověstná je jejich hravost a dlouhověkost.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...