Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 6 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Získat informace o platech? Některé kraje dělají obstrukce

Úředník (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úředník (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Dostat se k platům zastupitelů podle zákona o veřejném přístupu k informacím, může být v některých krajích problém. Kraj Vysočina a Zlínský kraj se totiž vydaly cestou obstrukcí. Na ně narazil starosta Ondřejova, který chtěl platy porovnat. „Nemá to právní odůvodnění,“ hodnotí jejich přístup poradce Otevřené společnosti Oldřich Kužílek.

Starosta obce Ondřejov Martin Macháček vyzkoušel, jak jednotlivé kraje přistupují k zákonu o veřejném přístupu k informací. „Chtěl jsem porovnat platy na krajských úřadech za rok 2014. Přišlo mi totiž, že na Středočeském kraji jsou vyšší než jinde, což se nakonec potvrdilo,“ popsal důvody svého snažení Macháček.

Starosta požadoval informaci, jaký mají na jednotlivých krajských úřadech průměrný plat a dále jaká je výše pěti nejvyšších platů. Údaje navíc žádal anonymizované bez jmen a funkcí.  Se zveřejněním nebyl u většiny úřadů problém. Zlínský kraj a Kraj Vysočina ale zvilily jiný postup. 

Oba úřady požadavek nejdříve odmítly. Macháček se tedy odvolal. „Ministerstvo vnitra mi dalo za pravdu. Jenže ty kraje i potom rozhodly stejně. Po druhém odvolání už mi Zlínský kraj tu informaci podal,“ popsal Macháček. U Kraje Vysočina bylo snažení zatím bez úspěchu.

Soutěž OTEVŘENO x ZAVŘENO

Tradiční soutěž pořádá nezisková organizace Otevřená společnost o.p.s., která je také garantem projektu Rekonstrukce státu. Soutěž hodnotí poskytování informací a otevřenost českých úřadů i politiků. Online nominace institucí s otevřeným přístupem i těch, které před občany zabouchly dveře, se spouští ve chvíli, kdy se v Poslanecké sněmovně opět rozhoduje o registru smluv. 

Mění se tak uzávěrka, která se posouvá před letní prázdniny. Nominace je nutno proto podat nejpozději do 30. června 2015.

Vysočina se kritice Macháčka brání. „Chtěl bych upozornit na skutečnost, že zákon o svobodném přístupu k informacím, definuje kromě věcné stránky také stránku procesní. Tato byla naším úřadem pochopitelně naplněna,“ hájí postup ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina Zdeněk Kadlec.

I když Macháček tvrdí, že od ostatních krajů dostal požadované informace bez problémů, kraj Vysočina o tom pochybuje. „Jen na okraj podotýkám, že informace týkající se postupu všech ostatních krajů pravděpodobně není zcela pravdivá,“ argumentuje Kadlec.

Poradce Otevřené společnosti Oldřich Kužílek, který se specializuje právě na právo na informace, považuje jednání obou krajů za nepřijatelné. „Jsou to obstrukce, které nemají právní odůvodnění. U Kraje Vysočina mne to překvapuje - dřív byl velmi otevřený. Asi se ten přístup zhoršil,“ komentoval Kužílek. Na otevřenost jednotlivých úřadů upozorňuje každoročně soutěž Otevřeno x zavřeno, do které jen v loňském roce poslali lidé kolem 140 nominací.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...