Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Získat informace o platech? Některé kraje dělají obstrukce

Česko

  7:30
PRAHA - Dostat se k platům zastupitelů podle zákona o veřejném přístupu k informacím, může být v některých krajích problém. Kraj Vysočina a Zlínský kraj se totiž vydaly cestou obstrukcí. Na ně narazil starosta Ondřejova, který chtěl platy porovnat. „Nemá to právní odůvodnění,“ hodnotí jejich přístup poradce Otevřené společnosti Oldřich Kužílek.
Úředník (ilustrační foto)

Úředník (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Starosta obce Ondřejov Martin Macháček vyzkoušel, jak jednotlivé kraje přistupují k zákonu o veřejném přístupu k informací. „Chtěl jsem porovnat platy na krajských úřadech za rok 2014. Přišlo mi totiž, že na Středočeském kraji jsou vyšší než jinde, což se nakonec potvrdilo,“ popsal důvody svého snažení Macháček.

Samolibý Mynář nás tahá za fusekli, vzkazují poslanci hradnímu kancléři

Starosta požadoval informaci, jaký mají na jednotlivých krajských úřadech průměrný plat a dále jaká je výše pěti nejvyšších platů. Údaje navíc žádal anonymizované bez jmen a funkcí.  Se zveřejněním nebyl u většiny úřadů problém. Zlínský kraj a Kraj Vysočina ale zvilily jiný postup. 

Oba úřady požadavek nejdříve odmítly. Macháček se tedy odvolal. „Ministerstvo vnitra mi dalo za pravdu. Jenže ty kraje i potom rozhodly stejně. Po druhém odvolání už mi Zlínský kraj tu informaci podal,“ popsal Macháček. U Kraje Vysočina bylo snažení zatím bez úspěchu.

Soutěž OTEVŘENO x ZAVŘENO

Tradiční soutěž pořádá nezisková organizace Otevřená společnost o.p.s., která je také garantem projektu Rekonstrukce státu. Soutěž hodnotí poskytování informací a otevřenost českých úřadů i politiků. Online nominace institucí s otevřeným přístupem i těch, které před občany zabouchly dveře, se spouští ve chvíli, kdy se v Poslanecké sněmovně opět rozhoduje o registru smluv. 

Mění se tak uzávěrka, která se posouvá před letní prázdniny. Nominace je nutno proto podat nejpozději do 30. června 2015.

Vysočina se kritice Macháčka brání. „Chtěl bych upozornit na skutečnost, že zákon o svobodném přístupu k informacím, definuje kromě věcné stránky také stránku procesní. Tato byla naším úřadem pochopitelně naplněna,“ hájí postup ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina Zdeněk Kadlec.

I když Macháček tvrdí, že od ostatních krajů dostal požadované informace bez problémů, kraj Vysočina o tom pochybuje. „Jen na okraj podotýkám, že informace týkající se postupu všech ostatních krajů pravděpodobně není zcela pravdivá,“ argumentuje Kadlec.

Poradce Otevřené společnosti Oldřich Kužílek, který se specializuje právě na právo na informace, považuje jednání obou krajů za nepřijatelné. „Jsou to obstrukce, které nemají právní odůvodnění. U Kraje Vysočina mne to překvapuje - dřív byl velmi otevřený. Asi se ten přístup zhoršil,“ komentoval Kužílek. Na otevřenost jednotlivých úřadů upozorňuje každoročně soutěž Otevřeno x zavřeno, do které jen v loňském roce poslali lidé kolem 140 nominací.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat