Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
11. února 2014 10:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žít Brno jde do voleb. "Magistrát vyřešil váhání za nás," říkají aktivisté

Matěj Hollan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matěj Hollan | foto: Munimedia.cz

BRNO Aktivisté z Žít Brno už nechtějí proti magistrátu bojovat jen recesí. Poté, co jim město nechalo o víkendu zrušit stránky na sociálních sítích, rozhodla se iniciativa kandidovat do komunálních voleb proti současnému primátorovi Romanu Onderkovi.

"Uvažovali jsme o tom už poměrně dlouho, a to naše váhání, kdy se do toho konečně pustíme, za nás vyřešil magistrát, když nám udělal tuhle fantastickou kampaň," popisuje ohlas u veřejnosti Barbora Antonová, členka iniciativy Žít Brno. Nové facebookové stránky Žít Brno RIP, které iniciativa založila po zablokování těch původních, získaly za tři dny více než 18 tisíc fanoušků. 

Iniciativa se pře s magistrátem:

Členové iniciativy by se do komunálního boje rádi pustili pod "osvědčenou značkou" Žít Brno. "Pokud nám to nikdo explicitně nezakáže, rádi bychom si název ponechali. Magistrát na to ochrannou známku nemá," zdůrazňuje Antonová. Žít Brno chtějí členové zaregistrovat jako politické hnutí. Teď se dohadují nad mottem kampaně. Ve hře jsou slogany s nadsázkou typickou pro iniciativu: "Horší už to být nemůže" či "Za zkoušku nic nedáte".

Jeden ze členů už na svém facebookovém profilu zahájil náborovou kampaň na kandidátku do radnice Brno-střed. "Pokud by někdo chtěl podpořit nezávislou kandidátku Žít Brno-střed, s cílem nahradit 'demokrata' Mgr. Libor Šťástka, starosta MČ Brno-střed & his boys, hlaste se mi. Chci na Brně-střed zavést civilizované evropské móresy při správě věcí veřejných: zodpovědné nakládání s rozpočtem, veřejným prostorem (pro začátek udělat pořádek před nádražím), zavést participaci občanů na změnách," napsal Svatopluk Bartík, člen Žít Brno, s odkazem na parodické stránky Šťástky.  

První místo pro Hollana není jisté

Pořadí na kandidátce zatím hnutí neupřesnilo. Nejznámějším členem a tváří iniciativy je sice aktivista Matěj Hollan, který dlouhodobě bojuje proti hernám a provozovatelům hazardu. Není ale jisté, jestli se nakonec na prvním místě objeví. Je si prý vědom rozporuplných názorů veřejnosti na jeho osobu. Pozice lídra se tak sice nezříká, ale nebazíruje na něm. Smyslem kandidátky je podle Antonové především možnost dát prostor lidem, kteří chtějí pro město něco dobrého udělat.

Pomyslnou jedničkou na volebním lístku by přitom mohla být i ona. "Trochu bych se asi bránila. Ne nijak fatálně, ale doufám, že do voleb najdeme nějakou průraznější osobnost," přemítá Antonová. 

Web Žít Brno

Členové Žít Brno se pro kandidaturu do komunálních voleb rozhodli po kroku ze strany magistrátu, jenž v sobotu inciativě nechal zablokovat stránky na sociálních sítích.  "Nechtěli jsme vyčerpat tenhle potenciál, který pro nás magistrát zařídil," vysvětluje s nadsázkou Antonová.

"V sobotu nás společnost informovala, že obsah vytvořený třetí stranou odebrala nebo zablokovala do doby, než se tato strana domluví s magistrátem a problém vyřeší," komentovala Haluzová aktivitu magistrátu.

Magická jedenáctka

Podrobnosti se iniciativa rozhodla zveřejnit v úterý 11. února v 11 hodin. "Je to pro Brno magické datum," zdůvodnila serveru Lidovky.cz Antonová v narážce na primátorovu zálibu v numerologii. Onderka o symbolice jedenáctky často mluví a datu a hodině přizpůsobuje často i program ve městě. Číslo se vztahuje k události, která se stala na konci třicetileté války. Když totiž Brňané v jedenáct odbili poledne, odtáhli od jejich hradeb Švédové.

Barbora Antonová

Proti brněnskému primátorovi se iniciativa vymezuje dlouhodobě. I v přípravném programu demonstrují svůj nesouhlas s Onderkovou komunální politikou. Aktivisté budou prý dělat vše naopak než současné vedení města. "Pokud si nebudeme vědět rady, stačí, když budeme dělat všechno naopak, než to dělá radnice.  Oni tají jednání? My je streamujeme.  Oni tvrdí, že mají urbanistickou vizi Brna? My přiznáváme, že ji nemáme. Ale nebojíme se to svěřit našim urbanistům. Oni zkazí projekt, protože na něj nejsou peníze? My rozpočet zveřejníme a necháme byznysmeny, ať nám poradí, jak to udělat levněji. Všechno, co oni tvrdí, že ví, my nevíme. Všechno, co oni můžou, my nemůžeme. Všechno, co oni berou jako samozřejmost, my problematizujeme," shodli se členové Žít Brno.

Hnutí chce také co nejvíce komunikovat s voliči a občany města. “Sledujte, jak dáváme dohromady politické hnutí, jak vymýšlíme program, sestavujeme kandidátku a děláme kampaň. Za nic se nestydíme. Celý proces už od prvních debat musíme pečlivě dokumentovat a zveřejňovat," stojí v přípravném programu, který má server Lidovky.cz k dispozici. Zveřejnit chtějí členové záznam i z první schůze, která proběhla v pondělí. 

Michaela Černá
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.