Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚Žít Brno? To je omezená záležitost, aby rozhodla o Onderkově porážce’

Česko

  7:00
BRNO - Brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) věří, že i příští volební období může druhé největší město České republiky vést. Může muž, který má za sebou řadu kontroverzí a množství nekompromisních kritiků, znovu vyhrát u voličů? „Vyloučeno to úplně není,“ míní Stanislav Balík, politolog z brněnské Masarykovy univerzity.

Senátní a komunální volby 2010: Primátor Brna Roman Onderka (ČSSD). foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Zároveň však politolog Balík připouští, že do příštích voleb se může promítnout i zpackané jednání s firmou Amazon. „Záleží, jestli to nějaká z nových stran uchopí v předvolební kampani,“ uvádí Balík v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Roman Onderka prohlásil, že si do nadcházejících podzimních voleb věří a že má potenciál je vyhrát. Ve veřejném prostoru při tom čelí silným averzím a nepřebernému množství kritiky. Je jeho optimismus na místě, může u Brňanů znovu vyhrát?
Vyloučeno to úplně není. Většinou ten primátor či strana, který mandát obhajuje, má větší šanci, jakési zvýhodnění.

ČTĚTE VÍCE:

Lidovky.cz: Primátor má nicméně na účtě několik rozporuplných kroků a vede radnici v „rathovsky“ sebestředném stylu. Rozhodl se například zakázat populární facebookovou stránku Žít Brno, loni se dokonce podílel na tzv. puči v ČSSD. Mnoho lidí tehdy volalo po jeho rezignaci. Můžou mu tyto kroky nějak ublížit?
Řekl bych, že na puč v ČSSD se mezi voliči už dávno zapomnělo. Žít Brno, to je zase relativně omezená záležitost na to, aby rozhodovala volby v neprospěch či prospěch Romana Onderky.

Lidovky.cz: A co podivné námluvy s firmou Amazon? Jaký vliv bude mít na výsledky voleb velmi zmatené a komplikované jednání kolem výstavby skladu Amazonu u Brna?
To určitě může nějakým způsobem do voleb promluvit. Záleží, jestli to nějaká z nových stran uchopí v předvolební kampani. To se mu (Romanu Onderkovi) může nějakým způsobem vracet, vyčítat, ale skoro bych řekl, že to nakonec nebude mít tak výbušný potenciál, jaký se zdálo, že to bude mít.

Lidovky.cz: Onderka také pro média vyzdvihl, co všechno za čtyři roky zvládla radnice udělat, například opravu Špilberku, nová místa ve školkách, rekonstrukci Zelného trhu a další. Proti tomu na facebooku vystupují aktivisté z Žít Brno, kteří tvrdí, že se chlubí úspěchy druhých. Co tedy můžeme mezi primátorovy úspěchy přičíst?
Nechtěl bych být soudcem, který řekne, co je Onderkova zásluha a co ne. Jisté je, že obě funkční období vládl v koalici a on ani jeho strana nikdy nenesli výhradní a jedinou zodpovědnost. Říkat, že zařídil spoustu míst ve školkách, je koledováním si o politický malér, protože jestli něco v Brně v tomto směru žije, tak je to spíš pocit věčného nedostatku míst ve školkách. To si nemyslím, že se dá řadit mezi velké úspěchy brněnské politiky.

Lidovky.cz: Těch míst bylo dle jeho slov vybudováno téměř dva tisíce.
Nevím, kolik jich bylo potřeba, ale oprávněný pocit mezi rodiči je ten, že míst je málo.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Nehraje Onderkovi do not, že nemá charismatického plnohodnotného protikandidáta? Výrazný Šťástka z ODS se nakonec rozhodl kandidatury na primátora vzdát.
Je důležité si uvědomit, že v těchto volbách se nehraje o to, kdo bude mít nejvíc preferenčních hlasů, ale jakou se podaří sestavit většinu. Takže nutně nemusí záležet na tom, jestli má Roman Onderka nějakou plnohodnotnou výzvu. Ani on, když se stal primátorem v roce 2006, tak nebyl nějakým super výrazným, významným politikem sociální demokracie. To se stal až během několika dalších let.

Lidovky.cz: Mají v těchto volbách nějakou šanci na sociálních sítích velmi sledovaní aktivisté z Žít Brno?
Určitě nějakou šanci mají, záleží, jestli se jim podaří přesvědčit jejich virtuální přátele a podporovatele, aby se zvedli a šli jim a celé kandidátce ty hlasy dát. Je to poměrně výrazný brněnský fenomén, a zdá se, že může nějakým způsobem do voleb promluvit a může získat několik málo mandátů, které ale mohou být klidně jazýčkem na vahách.

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...