Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš komentoval aktuální rozhodnutí žalobců v kauze Čapí hnízdo. Zastavení mě nepřekvapuje, řekl

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš. | foto: ČTK

PRAHA Premiér Andrej Babiš (ANO) nepovažuje za překvapení, že městské státní zastupitelství (MSZ) v Praze v pátek zastavilo stíhání jeho a i ostatních obviněných v kauze Čapí hnízdo. Odkázal na vyjádření dozorujícího žalobce Jaroslava Šarocha z května 2018, který podle něj uvedl, že závěr policie o tom, že skutek, pro který bylo trestní stíhání zahájeno, není konečný a nemusí být ani v plné míře hodnověrný.

„Jediný komentář k tomu, že je to nějaké překvapení, tak bych odkázal na 13. květen 2018, kdy Právo a novinky.cz psaly o vyjádření pana státního zástupce, kde on uvádí v nějakém dokumentu, že závěr policie o tom, že skutek pro který je trestní stíhání zahajováno, není konečný a nemusí být ani v plné míře hodnověrný,“ řekl Babiš.

Podobně v pátek hovořil na tiskové konferenci ve Sněmovně šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který byl také v kauze stíhán. Loni v květnu ale žalobce zrušil stíhání jeho a dalších tří lidí. Podle Faltýnka tehdy Šaroch jasně řekl, že pokud policie nedodá pro svá tvrzení konkrétní důkazy, tak zastaví trestní stíhání i u ostatních obviněných. To znamená, že pan státní zástupce Šaroch nezměnil svůj názor, neotočil o 180 stupňů, naopak zůstal věrný svému původnímu názoru, uvedl Faltýnek.

Ke kauze se Babiš dále příliš vyjadřovat nechtěl. „Myslím, že pokud bych nešel do politiky, lidi by o Čapím hnízdu neslyšeli, protože je to 12 let stará věc. Myslím, že je důležité, aby mě občané hodnotili podle toho, co jsem udělal v politice,“ uvedl předseda vlády. „Uvidíme, co se stane dál. Já se k tomu jednou vyjádřím, možná až nebudu v politice. Ale v tuto chvíli si myslím , že by to bylo předčasné,“ doplnil. Uvedl také, že česká justice je nezávislá a že se celou dobu vyhýbal jejímu hodnocení či hodnocení státního zastupitelství.

Policie Babiše obvinila v říjnu 2017 z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, letos v dubnu ho policisté navrhli obžalovat. Podstatou případu je to, že společnost Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a o rok později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na niž by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se pak společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do předloňského února, pak jej vložil do svěřenských fondů.

Šéf MSZ Martin Erazím v pátek sdělil, že společnost Farma Čapí hnízdo splňovala podmínky definice malého a středního podniku. Právě pro ně přitom byla určena padesátimilionová evropská dotace, kterou farma získala. Babišův advokát už rozhodnutí obdržel. „Já jsem mluvil s advokáty. Ti mi potvrdili, že zastavení skutečně přišlo. Že to je nějaký dokument, který obsahuje 90 stran,“ poznamenal premiér.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....