Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Česko brzdí covid příliš pomalu, naznačují experti. Blatný představil nový semafor, vychází z rizikového skóre

Ministr zdravotnictví Jan Blatný. foto: ČTK

Aktualizováno
Praha - Současná čísla vývoje epidemie covidu-19 podle modelů Ústavu zdravotnických informací (ÚZIS) předvídají spíš pomalejší brzdění epidemie, které bude trvat nejméně celý listopad.
  14:00aktualizováno  18:32

Lékařská komora vyzývá k dalšímu zpřísnění opatření. Alarmující je počet zemřelých i nakažených zdravotníků

Rychlejší zbrždění je možné, podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) ale vyžaduje snížení kontaktů, práci v maximální možné míře z domova a zodpovědné dodržování už přijatých protiepidemických opatření.

„Situace je stabilizovaná, ale rozhodně není čas na nadměrný optimismus. Prosím vás, dodržujme všichni nastavená opatření. Čím více je budeme dodržovat, tím kratší dobu budou trvat,“ řekl ministr na dnešní tiskové konferenci. S uvolňováním opatření by se podle něj mohlo začít zhruba za tři týdny. Bude vycházet podle připravovaného rizikového skóre.

Reprodukční číslo, které uvádí průměrný další počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, je podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška 1,01. Pro rychlejší zpomalování epidemie je třeba ho snížit pod jedna a dál dodržovat přijatá opatření.

ÚZIS predikuje podle současných dat a omezení kontaktů mezi lidmi od začátku října zhruba o 30 procent velmi pozvolný pokles. V listopadu by se podle modelu mělo prokázat zhruba 350 000 nakažených, v prosinci pak počet klesne na 288 000 nových případů. Pro výraznější pokles, který by znamenal v prosinci jen zhruba 50 000 nakažených, by bylo podle modelu třeba snížit reprodukci viru ještě o dalších 25 procent. Podle odhadů je asi v populaci nejméně třikrát více nemocných, než se podaří testy prokázat.

Vývoj epidemie v krajích není podle Duška všude stejný. Nejlepší je v Praze, kde už klesá počet nových případů i podíl pozitivních testů. V dalších regionech nákaza stagnuje nebo ještě roste.

„Jedno z možných vysvětlení je, že Praha měla dříve než ostatní kraje vysoké výskyty, a zároveň že je to přijetím opatření a snížením mobility výrazným způsobem, nejvíc ze všech krajů,“ vysvětlila hlavní hygienička Jarmila Rážová. Ostatní kraje podle ní budou při dodržování opatření Prahu dobíhat.

Podle Blatného podíl pozitivních testů ze všech testovaných na covid-19 neklesá, ale stabilizoval se. Stále je kolem třetiny pozitivních.

O opatřeních rozhodne rizikové skóre

Rizikové skóre šíření epidemie covidu-19 připravené ministerstvem zdravotnictví bude každý den uvádět jedno číslo od nuly do 100. Bude celoplošné i stanovené pro jednotlivé kraje. Bude také označeno barevně na škále od zelené přes žlutou po červenou. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Tabulka souvisejících opatření bude hotová do pondělí, bude se dál připomínkovat a používat se bude od následujícího týdne.

„Cílem je maximální čitelnost pro každého občana této země,“ řekl Blatný. Budou podle něj zveřejněna všechna data, ze kterých se bude číslo vypočítávat, aby si ho mohl každý ověřit. Na jeho vývoji se podle Blatného podílela většina odborníků a vědeckých pracovišť, které modelují vývoj epidemie v ČR.

Opatření musíme zachovat ještě dva až tři týdny, míní Dušek. ‚Počet hospitalizací poroste dál‘

„V principu se bude jednat o tom, že každý z nás dostane jedno číslo od nuly do sta, které bude kvantifikovat riziko. Na toto číslo bude navázán systém pěti úrovní jednotlivých opatření, která budou předem definovaná,“ popsal ministr.

Pro vypočítání se bude podle prezentace o modelu používat čtrnáctidenní počet nových případů na 100 000 obyvatel, zásah populace seniorů, zjednodušený výpočet reprodukčního čísla a podíl pozitivně testovaných lidí ze všech testů. Zohledňovat se bude také to, jestli v mezitýdenních intervalech riziko klesá nebo stoupá. „Ke změně daných opatření dojde až tehdy, až určitá úroveň rizika bude trvat po nějakou dobu. Kdybychom to neudělali, tak bychom neustále měnili opatření,“ uvedl. Zatím není přesně určeno, po kolika dnech se bude vyhodnocovat.

„Budu vědět, že při riziku 20 procent budou aktivovaná opatření číslo 2. Když stoupne na 40 procent, bude třeba aktivovaná úroveň opatření 3,“ řekl ministr. Pokud riziko klesne, vrátí se zase mírnější opatření. Pokud se bude situace v krajích výrazně lišit, bude možné opatření nastavit i regionálně. Nyní epidemiologové navrhují a připomínkují, jaká opatření budou platit ve které z pěti úrovní rizika. Rozdělené budou podle oblastí života na opatření ve školství, v provozu obchodů a firem nebo nošení roušek. Definitivní podoba modelu by mohla být zveřejněna v pondělí.

Podle dnes zveřejněného prvního návrhu by ČR byla nyní podle tří ze čtyř parametrů v nejvyšší páté, červeně označené míře rizika. Nakažených na 100 000 obyvatel za 14 dní je 1579 lidí, nejvyšší úroveň začíná na čísle 480. Nákazu seniorů na 100 000 obyvatel zatím ministerstvo nezveřejňuje. Nejvyšší míru rizika by znamenal také podíl pozitivních testů ze všech testovaných. Navrhovaná škála s ní počítá od 25 procent, Česko se pohybuje nad 30 procenty. Naopak reprodukční číslo rovné 1 by znamenalo spíše nízkou míru rizika. Parametry modelu se ale mohou po připomínkování odborníky do definitivní verze příští týden dál měnit.

Už ve středu řekl, že hodnotit by se pak podle tohoto modelu mělo do konce letošního roku. Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové budou související opatření nařizována nebo uvolňována v době nouzového stavu jako krizová opatření vlády. „Jakmile se dostaneme do nižších stupňů, bude možnost pro rozhodování krajských hygienických stanic, jak to ostatně dovoluje naše platná legislativa,“ uvedla.

Pro zahájení testování chyběla smlouva s pojišťovnami

Pro zahájení nařízeného testování v pobytových sociálních službách podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) chyběla smlouva se zdravotními pojišťovnami. Ladilo se podle něj to, jak za peníze z veřejného zdravotního pojištění právně správně nakoupit potřebné testy. Možné tak je, že v domovech pro seniory a dalších zařízeních nezačne testování do 9. listopadu, řekl dnes Blatný novinářům.

„Situace se prodlužuje, protože ani v nouzovém stavu nelze postupovat mimo právní rámec. Bylo potřeba přijít na to, jakým způsobem po právní stránce zajistit to, aby někdo mohl testy nakoupit a poskytnout,“, řekl ministr. Smlouva by měla být podle něj dnes dokončena a podepsána.

Sociální zařízení zatím nemají sady k povinným testům na covid-19, podle Blatného by měly dorazit do konce týdne

Dva miliony antigenních testů od firmy Abott byly podle ministra připravené ve skladech, čekalo se ale na to, až je budou pojišťovny moci koupit. „Distributorem je společnost Avenier, která by je měla v nejkratší době rozvést,“ uvedl ministr.

Připustil, že je možné, že se začátek testování všude nestihne do pondělí 9. listopadu. Podle něj ale nebude nutné měnit nařízení vlády, které počítalo s tím, že to bude do sedmi dní od středy 4. listopadu. „Když nebudou mít testy, tak pochopitelně není pro ně povinnost testování zahájit. Zahájí ho v době, kdy je budou mít,“ dodal.

Nařízení o plošném testování v sociálních zařízeních platí v Česku od středy a testy u klientů i personálu se mají opakovat co pět dnů. Půjde asi o 80.000 až 100.000 klientů a zhruba stejný počet personálu. Testovat je mají zdravotníci zaměstnaní v těchto zařízeních nebo jejich nasmlouvaní praktičtí lékaři, někde ale upozorňují na to, že personálu nebude dostatek i kvůli jeho nákaze.

Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) je nákaza ve více než dvou stovkách takových zařízeních. Ke konci října byl potvrzen koronavirus u 4763 pracovníků a klientů uvedených domovů, v září to bylo zhruba u čtvrtiny. Senioři mají při nákaze asi třicetiprocentní riziko, že budou potřebovat péči v nemocnici, mladší lidé asi čtyři procenta.

Autor: