Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vláda přežila hlasování o nedůvěře. Opozici se ji ani napodruhé nepodařilo svrhnout

Česko

  10:38aktualizováno  22:58
Praha - Opozici se nakonec ani podruhé nepodařilo svrhnout menšinovou vládu hnutí ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše. V sněmovním hlasování o nedůvěře nepřímo podpořila kabinet KSČM, která jej toleruje. Pětice opozičních stran vyvolala hlasování v reakci na předběžné auditní zprávy Evropské komise poukazující na Babišův střet zájmů. Zasedání trvalo 17 hodin, poslanci nakonec o nedůvěře hlasovali ve čtvrtek kolem čtvrté hodiny ranní.

Andrej Babiš v průběhu schůze o vyslovení nedůvěry vládě. foto:  Michal Šula, MAFRA

„Audity řekly to, co všichni víme, že král je nahý. Nerozumím, jak toto chcete ignorovat,“ řekl Fiala provládním poslancům. Podle něj vládní většina ve Sněmovně stojí proti vůli většiny občanů a Babiš zpochybňováním auditů není způsobilý rozeznat, co je správné a „nechápe, v čem spočívá ústavní slib člena vlády“. 

Tajemná schůzka Zemana s kandidátem na ministra kultury Šmardou. O čem jednali, neprozradili

„Problém je, že předseda vlády nedává záruky, že se podvolí nezávislému šetření, dává najevo, že je ignoruje,“ prohlásil Fiala. Pokud podle něj premiér obviňuje i orgány Evropské unie, „není způsobilý zvládat situaci, v níž se ocitl“.

Schůzi k vyslovení nedůvěry vládě vyvolala pětice stran v reakci na předběžné auditní zprávy Evropské komise poukazující na Babišův střet zájmů. „Beru to jako pokus o destabilizaci naší země, to je proti zájmům občanů naší republiky, to je proti zájmům všech,“ prohlásil Babiš.

Pád kabinetu by podle něho vedl k ochromení Česka. Opozici premiér nařkl z toho, že stupňuje napětí, vnáší mezi obyvatele nejistotu a chce Česko poškodit. „Česká republika se nikdy neměla tak dobře jako v tomto období,“ uvedl Babiš, podle něhož jde i o zásluhu hnutí ANO.

Premiér se ohradil proti tvrzením, že působí nějaký problém, i proti předběžným auditním zprávám. Zdůraznil, že když skupinu Agrofert převedl v únoru 2017 do svěřenských fondů, postupoval podle práva. „Střet zájmů žádný není, protože jsem postupoval podle zákona,“ řekl Babiš.

Vrátil se také k případu evropské dotace pro farmu Čapí hnízdo, v níž mu hrozí obžaloba. Zopakoval, že jde podle něho o účelové trestní stíhání. K údajné spolupráci s někdejší komunistickou Státní bezpečnostní (StB) Babiš uvedl, že u slovenských soudů třikrát vyhrál a pak Ústavní soud uvedl, že žaloval nesprávnou instituci. „Já jsem nic neudělal a vyhraju to na tisíc procent,“ prohlásil Babiš.

V reakci na masivní demonstrace proti premiérovi, ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO) a za nezávislost justice Babiš uvedl, že Benešová je odbornice a bojovnice proti korupci a klientelismu a justice nezávislá je. „Neexistuje, že bychom někde do něčeho zasáhli,“ řekl.

„Není důvod, aby vláda skončila. Naopak vláda se má čím pochlubit,“ pokračoval premiér, který avizoval, že jeho ministři budou před poslanci prezentovat své výsledky. Odmítl možnost předčasných sněmovních voleb.

Babišova pozice je zoufalá, řekl Výborný

Vládu ANO a ČSSD s podporou KSČM charakterizuje podle předsedy KDU-ČSL Marka Výborného zoufalost. Premiér Andrej Babiš (ANO) chce podle Výborného řídit stát jako svou firmu a demokracie ho obtěžuje.

„Nechcete řídit stát jako firmu, to byla jen další z vašich lží. Vy chcete řídit stát jako svoji firmu a demokracie vás přitom zdržuje a obtěžuje,“ řekl lidovecký předseda směrem k premiérovi.

Babišovu pozici označil Výborný za zoufalou, když se podle něho zoufale snaží přesvědčit obyvatele mimo jiné o tom, že skupina Agrofert už není jeho. Podobně se předseda KDU-ČSL vyjádřil o výměně na postu ministra spravedlnosti v době, kdy premiérovi hrozí obžaloba v dotační kauze Čapí hnízdo.

V podobném duchu pokračoval i Miroslav Kalousek z TOP 09. Podle něho vláda Babiše vede Česko po cestě do zaostalosti a používá manipulativní lži. Vyzval vládní ČSSD, aby ještě zvážila, zda trvá na podpoře současného kabinetu. Poukázal na to, že sociální demokraté před deseti lety svrhli tehdejší vládu Mirka Topolánka pro mnohem méně závažnější důvody.

„Před deseti lety byla sociální demokracie mimořádně citlivá na zneužití moci a konflikt zájmů,“ uvedl Kalousek. Připomenul že současný předseda vlády je trestně stíhán pro podvod a poškozování finančních zájmů EU a podle auditu Evropské komise trvá premiérův konflikt zájmů kvůli unijním dotacím pro Agrofert.

„Agroferizace Česka“

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je současná udržovací, neboť problémy řeší podle výsledků průzkumů veřejného mínění. Babiš a jeho vláda prý způsobují „agrofertizaci“ Česka, uvedl Bartoš.

„K agrofertizaci České republiky dochází systematicky již několik let a jsou to otázky stamilionových veřejných zakázek, je to čerpání dotací, je to obsazování postů spřízněnými lidmi,“ prohlásil Bartoš.

Předběžné výsledky auditů Evropské komise, podle nichž je Babiš kvůli dotacím pro Agrofert ve střetu zájmů, premiéra přistihly při činu, řekl Bartoš. Podle něj premiér místo demise „všechny osočuje, kope kolem sebe, zpochybňuje závěry tohoto auditu a křičí, že nikdy neodstoupí“. Bartoš věří v nezávislé a nestranné vyšetření a soudní rozhodnutí. „Boží mlýny melou pomalu, ale jistě,“ dodal.

Vít Rakušan, předseda STAN, uvedl, že koaliční tým Andreje Babiše je vládou minulosti, nekomunikace a uzavřenosti ve vlastní pravdě, hnutí Starostů ji proto nepodpoří.

„Se svojí vládou jste se rozhodl soustředit na fyziologické potřeby lidí, na tu první signální,“ prohlásil na Babišovu adresu Rakušan. Lidé podle něj ale mají právo na názor i v době mimo volby. „Nejste premiérem všech občanů, kritiky pohrdáte. Vítěz voleb nebere všechno, nemá patent na pravdu a na správná řešení,“ uvedl Rakušan.

Vládu neplánují podpořit ani poslanci hnutí SPD, podle předsedy Tomia Okamury i kvůli angažmá sociální demokracie, která podle něho prosazuje protinárodní politiku. Okamura při jednání zkritizoval i ODS, Piráty, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Nazval je demagogickým blokem.

„Vláda neprosazuje programové priority SPD, nikdy jsme jí důvěru nedali a ani dnes ji nepodpoříme,“ uvedl Okamura. ČSSD podle něho musí z kabinetu odejít, protože podle něho už napáchala dost škod a nadále v tom pokračuje.

Kabinet, ale i další opoziční strany nařkl předseda SPD z toho, že blokují návrhy hnutí například na zavedení obecného referenda, ukončení lichvářských praktik, odvolatelnosti politiků nebo na zákaz islámské ideologie. Vláda podle něho podporuje „všechny negativní trendy bruselské administrativy“ i migraci a islamizaci.

Prezident měl odmítnou odvolat Staňka

Paralelně s začátkem schůzky probíhalo jednání poslaneckého klubu ČSSD, který se rozhodoval, jak se zachová při hlasování o nedůvěře vládě, a to zejména v souvislosti s děním okolo jmenování nového ministra kultury. Podle informací LN z poslaneckého klubu ČSSD prezident Miloš Zeman při včerejší schůzce sdělil kandidátovi na ministra kultury Michalu Šmardovi, že neodvolá Antonína Staňka (oba ČSSD). Výměnu ministra kultury si přitom ČSSD stanovila jako podmínku pro pokračování vládní koalice.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček informace odmítl komentovat. Hamáček po jednání upřesnil, že prezident kategoricky odvolání Staňka neodmítl. ČSSD bude hlasovat proti vyslovení nedůvěry vládě a doufá, že situace ohledně ministerstva kultury se vyřeší do konce června.

Autoři: ,