Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

I u nás se začíná projevovat papalášství, kritizoval na sněmu ANO Babiš. Představil lídryni do eurovoleb

Andrej Babiš během celostátního sněmu hnutí ANO. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš během celostátního sněmu hnutí ANO. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA V neděli se v Praze po dvou letech sešel celostátní sněm hnutí ANO k volbě vedení na další dvouleté funkční období i jednání o kandidátce pro květnové volby do Evropského parlamentu. Funkci předsedy hnutí obhájil premiér Andrej Babiš, kterého do čela nominovaly všechny krajské sněmy. Většina pak na prvního místopředsedu zvolila Jaroslava Faltýnka.

Sněm začal v 09:00. O půl hodiny později vystoupil s projevem předseda vlády Andrej Babiš, který hnutí ANO mimo jiné označil za protikorupční organizaci. „Pamatuji si, jak jsme tady začínali. Měli jsme preference půl procenta, ale měli jsme obrovskou chuť. Byli jsme naivní, chtěli jsme to změnit rychle, ale nevěděli jsme, jaký moloch je stát. Nevěděli jsme, jak se proti nám stát bude bránit, ti politici z tradičních stran. Dnes tu máme pátý sněm. Byli jsme úspěšní téměř ve všech volbách. Až na ty senátní, ty nám tradičně nejdou.“

Podle Babiše je kandidatura za hnutí ANO na jakékoliv úrovni nebezpečná, protože se prý kandidáti vystaví automatickým útokům ze strany „nepřátel“ hnutí. Přesto však označil za činnost ANO 2011 od posledního sněmu v roce 2017 za úspěšnou. „Politiku chceme dělat bez kmotrů a s vizí, dostat Česko tam kam patří, mezi evropskou špičku.“  

„Naši kritici říkají, že jsme takové vlastně nic. Ani nalevo, ani napravo. Že nemáme ideologii. Já bych rád už konečně k této polemice řekl něco zásadního. My jsme hnutí, které se orientuje na všechny občany České republiky. A proč? Protože máme program pro důchodce, živnotníky, podnikatele, vědce, studenty, sportovce, lidi z kultury,” pokračoval Babiš. Zároveň ale zkritizoval v projevu papalášství, které se podle něj v hnutí začíná projevovat. 

„Víte, jak často mluvím a kritizuji kumulaci funkcí, zneužívání výhod, drahá služební auta, prostě papalášství. To se začíná objevovat i u nás,“ poznamenal Babiš. „Primátorské SPZ, milionové superby a podobné nesmysly. Když to čtu v médiích, tak jsem naštvaný a stydím se za to, jaké lidi naše krajské organizace vybírají na kandidátky,“ doplnil. Konkrétní osoby nejmenoval. Registrační značku „na přání“ s nápisem PRIMATOR má děčínský primátor za ANO Jaroslav Hrouda. Jeho služební auto Škoda Superb Laurin &Klement stála milion korun. 

Babiš pochválil maďarský plán na zvýšení porodnosti

V další části svého třičtvrtěhodinového projevu slíbil Babiš mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a snížení daní zaměstnancům. Takzvaná superhrubá mzda funguje od roku 2008 a znamená, že základem daně z příjmů zaměstnanců je hrubá mzda navýšená o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojistné.

V energetice odmítl energetický mix založený podle německého vzoru na obnovitelných zdrojích. „My máme jádro a to chceme nadále rozvíjet a obnovovat,“ řekl. Česko se podle něj neobejde bez výstavby jaderných bloků.

Vláda by se podle něj měla také zaměřit na revizi sociálních dávek nebo na rodinnou politiku. Pochválil Maďarsko a jeho nový plán na zvýšení porodnosti. „Neříkám, že půjdeme identickou cestou, ale je to správný postup ke zvyšování porodnosti,“ poznamenal.

Podnikatelům chce ulevit například tím, že stát by omezil kontroly nejvýše na pět za rok. Chce také zavést paušální daň placenou jednou částkou. Na adresu elektronické evidence tržeb, která ve Sněmovně budí velký odpor opozičních stran, řekl, že poctiví živnostníci ji vítají. Svoji představu shrnul jako malý a levný stát, který nikoho neotravuje. Stát se podle něj musí vžít do malého živnostníka, aby věděl, co ho trápí.

Do voleb do Evropského parlamentu povede hnutí ANO Charanzová

Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně Dita Charanzová. Výbor hnutí to jednoznačně podpořil, uvedl během projevu Babiš. Charanzová měla podporu i z řady krajských sněmů. 

Kandidátku hnutí ANO povede do eurovoleb Dita Charanzová.

Kandidátku hnutí ANO povede do eurovoleb Dita Charanzová.

Charanzová (43) je poslankyní Evropského parlamentu a místopředsedkyní výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů od července 2014. Od loňského listopadu je místopředsedkyní evropské frakce Aliance liberálů a demokratů (ALDE). Babiš Charanzovou podpořil už dříve. Definitivně ji jako lídra do eurovoleb schválil výbor, který zasedal ještě před zahájením sněmu, na kterém hnutí ANO bude také volit vedení na další dvouleté funkční období.

„Velmi si vážím nominace na vedení kandidátky hnutí ANO ve volbách do Evropského parlamentu. Složili jsme slib, že budeme v lavicích v Bruselu hájit zájmy Česka a českých občanů. Já a Martina Dlabajová jsme z tohoto slibu neustoupili,“ uvedla Charanzová v projevu na sněmu. „Neskrývám, že mě těší, že je moje práce uznávána. Renomovaný server Politico mě označil jako jednu z žen, které hýbou Bruselem.“

Unie by se měla vrátit ke svým kořenům, míní Charanzová. Znovu nastolenou výzvou je podle ní otázka bezpečnosti, vyvstala s migrační krizí, vlnou teroristických útoků i s rozvojem technologií. „Společným úsilím musíme zastavit pašeráky lidí, zrychlit azylové řízení a navracení migrantů. Kdo azyl nedostane, musí z Evropské unie odjet. Zabývat se musíme společně ale i kybernetickými hrozbami, lepší ochranou kritické infrastruktury,“ poznamenala.

Česko podle Charanzové čeká tvrdé vyjednávání o víceletém evropském rozpočtu. „Jde o jednu z nejdůležitějších legislativ, která bude mít přímý dopad na Českou republiku. Hlavním cílem je, abychom si mohli určovat u nás, kam chceme prostředky směřovat,“ uvedla. Důležité podle ní je, aby kromě financí na bezpečnost byl dostatek peněz na financování projektů ze strukturálních fondů a na investice do životního prostředí, vzdělávání, výzkumu a inovací.

Podle místopředsedy EP Pavla Teličky, který vedl hnutí do eurovoleb před pěti lety, je představa, že by čeští europoslanci měli podporovat vládu, absurdní. „To už nemůžete chtít od premiéra ... říct něco absurdnějšího, než že očekává, že poslanci za jiné politické strany, které se programově musí lišit, ho budou podporovat,“ reagoval v dnešních Otázkách Václava Moravce Telička. „Chtít, aby europoslanci byli fanklub vlády, to Evropský parlament můžeme rozpustit, protože fanklub vlády, to jsou vlády mezi sebou v Evropské radě,“ doplnil politolog Lukáš Macek.

Telička se s hnutím rozešel kvůli sporům s Babišem v pohledu na evropskou i domácí politiku. Do europarlamentu se tehdy kromě Teličky a Charanzové za ANO dostali také Martina Dlabajová a Petr Ježek, který loni ukončil spolupráci s hnutím. Společně s Teličkou bude v letošních volbách kandidovat za nové hnutí Hlas.

Podle místopředsedy EP Pavla Teličky, který vedl hnutí do eurovoleb před pěti lety, je představa, že by čeští europoslanci měli podporovat vládu, absurdní. „To už nemůžete chtít od premiéra ... říct něco absurdnějšího, než že očekává, že poslanci za jiné politické strany, které se programově musí lišit, ho budou podporovat,“ reagoval v dnešních Otázkách Václava Moravce Telička. „Chtít, aby europoslanci byli fanklub vlády, to Evropský parlament můžeme rozpustit, protože fanklub vlády, to jsou vlády mezi sebou v Evropské radě,“ doplnil politolog Lukáš Macek.

Telička se s hnutím rozešel kvůli sporům s Babišem v pohledu na evropskou i domácí politiku. Do europarlamentu se tehdy kromě Teličky a Charanzové za ANO dostali také Martina Dlabajová a Petr Ježek, který loni ukončil spolupráci s hnutím. Společně s Teličkou bude v letošních volbách kandidovat za nové hnutí Hlas.

Babiš v projevu na sněmu připomněl, že po minulém sněmu před dvěma lety hnutí vyhrálo volby do Poslanecké sněmovny. „I po tomto sněmu doufám, že vyhrajeme volby do Evropského parlamentu. Musíme pro to udělat maximum, protože my všichni potřebujeme, aby Evropský parlament nepřijímal zákony, které mají negativní dopad na život našich lidí, podnikatelů, živnostníků,“ řekl. „Naše aktuální preference odpovídají našemu volebnímu výsledku, to alespoň podle mě mluví o stabilní podpoře našeho hnutí a myšlenek, které reprezentujeme,“ doplnil. 

Babiš: Hnutí ANO je proevropské

Květnové volby do EP považuje Babiš za nejdůležitější v historii EU, ovlivní podle něj budoucnost unie. „Hnutí ANO je proevropské. Evropský parlament je důležitý, ale na druhou stranu tam nikdy nebudeme mít zásadní vliv. Má 751 poslanců, z toho Česká republika má 21,“ poznamenal. Postěžoval si na to, že přesto nebojují všichni čeští europoslanci společně za národní zájmy.

Podle premiéra někteří naopak bojují proti České republice, vládě a proti němu. „V Bruselu jsme asi jediní v Evropě, kteří se takhle chovají, že se navzájem zesměšňujeme a poškozujeme naši pověst. I proto musíme v těchto volbách uspět, aby se tam tito lidé zase nedostali,“ řekl. 

„Volby ale pro nás nebudou jednoduché. Mnozí naši voliči nechodili k evropským volbám. My jim musíme vysvětlit, že i tentokrát potřebujeme, aby přišli k volbám, že je nesmí opanovat politická uskupení vítačů nebo nekritických kývačů, kteří v Evropě bezmyšlenkovitě vše odsouhlasí, nebo budou opět evropské prostředí zneužívat k vyřizování si svých účtů s někým doma,“ uvedl Babiš.

Podle Babiše by mohla v nové Evropské komisi, která bude sestavena po volbách, pokračovat i dosavadní eurokomisařka za ČR Věra Jourová. „Naše komisařka paní Jourová dělá dobrou práci, myslím si, že pokud se shodneme ve vládě, tak by neměl být důvod, aby nepokračovala, aby usilovala o lepší pozici,“ řekl Babiš novinářům. Jourová má nyní na starosti spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost mužů a žen. Podle Babiše je pro Česko důležité portfolio vnitřního trhu.

Celostátní sněm ANO. Členové hnutí si budou volit předsedu (jediným kandidátem...
Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek a předseda hnutí a vlády Andrej Babiš.

Před pěti lety vedl hnutí do eurovoleb Pavel Telička, který se později stal místopředsedou EP. S hnutím se ale rozešel kvůli sporům s Babišem v pohledu na evropskou i domácí politiku. Do europarlamentu se tehdy kromě Teličky a Charanzové za ANO dostali také Martina Dlabajová a Petr Ježek, který loni ukončil spolupráci s hnutím. Společně s Teličkou bude v letošních volbách kandidovat za nové hnutí Hlas.

Jediný kandidát na předsedu

Na předsedu byl nominován pouze Babiš, který ani v předchozích letech neměl protikandidáta. Faltýnek má podporu většiny krajských sněmů na obhajobu pozici prvního místopředsedy hnutí, podpořil jej také premiér.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.