130 let

Mikuláš Minář vyzývá demonstranti, aby ho následovali ke Strakově akademii. | foto: ČTK

‚Budoucnost bez Babiše.‘ Demonstranti protestovali před úřadem vlády, promluvili opoziční politici

Česko
  •   17:50aktualizováno  21:20
PRAHA - Na další demonstraci Milionu chvilek za odstoupení premiéra Andreje Babiše (ANO) promluvili i opoziční politici. Protestující za nimi zamířili k úřadu vlády pochodem z Václavského náměstí. Akce nazvané „Budoucnost bez Babiše“ se podle policejních odhadů účastnilo asi 15 000 lidí.

Spolek Milion chvilek plánuje v protestech pokračovat i příští rok.

Z řad opozice na úterní demonstraci promluvil například místopředseda TOP 09 senátor Tomáš Czernin, který krátce představil volební program své strany. Zmínil také dopady klimatických změn, chybějící penzijní reformu nebo problémy ve vzdělávání, kde podle něj Česko zaostává za Evropou. „Tady se musí začít hned, podpořit vědu a vzdělání. To je důležité, protože vzdělaní lidé si nenechají nic nabulíkovat,“ řekl.

‚Je to zloděj,’ skandovali v Táboře. Lidé v menších městech protestovali proti Babišovi

Po něm vystoupil s podobně laděným příspěvkem i předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Rozohnil se například nad tím, že některé opoziční strany označil předseda komunistů Filip za kolaboranty. Rakušan upozornil, že Babiš dokázal oslovit mnoho lidí zklamaných z politického vývoje. Podle něj politici nesmějí voliči hnutí ANO pohrdat, ale musí se snažit pochopit jejich problémy a pomoci jim s jejich řešením.

Jako třetí představil svou vizi předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Žijeme v nejtemnější době od listopadu 1989,“ prohlásil na podiu. Podle něho premiér Babiš (ANO) rozdává ze státního, plundruje rezervy země a kupuje si seniory pomocí dárků.  Za tři hlavní problémy země označil právě Babiše, prezidenta Zemana a rozpolcenou českou společnost. Stejně jako Bartošovi předřečníci prohlásil, že jeho strana zná řešení a uvedl příklady zákonů navrhovaných Piráty.

Po Bartošovi k mikrofonu přistoupil předseda lidovců Marek Výborný. „Potřebujeme nezávislou justici. Nechceme dopadnout jako v Polsku,“ pravil. Cílem opozice by dle jeho slov mělo být vyhrát společně příští parlamentní volby. Podle nynějšího volebního zákona potřebují politické strany s lepším procentním výsledkem pro získání poslance menší počet voličů než strany s menším ziskem. „Chceme spravedlivé volby do Poslanecké sněmovny,“ řekl Výborný. Připomněl, že podle ústavy je volební právo rovné.

Pátým řečníkem byla poslankyně ODS Miroslava Němcová, která označila za největší problém údajnou oligarchizaci České republiky. „Máme prvního premiéra po roce 1989, který je veden v seznamech StB. Máme prvního premiéra po roce 1989, který je ve své funkci trestně stíhán. Máme prvního premiéra po roce 1989, který je v trvalém konfliktu zájmů,“ pronesla Němcová. „Naší vizí musí být spolupráce. Musíme vyzvat ke spolupráci ty politické subjekty a ty voliče, co jsou přesvědčeni, že prvořadý úkol je postavit se toxickému spojení Babiš-Zeman-(předseda SPD Tomio) Okamura-(předseda KSČM Vojtěch) Filip,“ dodala.

Demonstranti dorazili na Klárov.
Po zhruba desetiminutovém úvodním projevu Mikuláše Mináře z pořádajícího spolku...

Minář následně oznámil, že Milion chvilek pozval také zástupce ČSSD, kteří však účast na protestu odmítli. „Srabi, srabi,“ následovalo skandování z davu. Prostor dostala ještě místopředsedkyně strany Zelených a senátorka Magdalena Davis, která se v projevu zaměřila na ekologická témata.

Tu doplnil poslední host akce poslanec za KDU-ČSL Jan Čižinský. Ten mluvil o tom, že pro změnu je nutná angažovanost běžných lidí, jako příklad uváděl své politické angažmá v komunální politice. „Třicet lidí změnilo městskou část, 300 lidí změnilo Prahu, 3000 změní celou naši zem,“ řekl. Vyzval k podpoře svého nového politického projektu 3000 statečných (více zde), který by měl spolupracovat s demokratickými stranami a dodávat jim hlasy.

Minář vyzval Filipa k omluvě

V úvodu demonstrace, ještě na Václavském náměstí, promluvila hlavní tvář spolku Mikuláš Minář. Ten hovořil především o dotačních kauzách premiéra Babiše a poukázal také na závěry auditu Evropské komise, který podle něj usvědčuje českého premiéra z nelegálního čerpání dotací pro jeho bývalou firmu Agrofert.

Vyzval také k veřejné omluvě předsedu KSČM Vojtěcha Filipa, který Milion chvilek pro demokracii označil v úterý za původce kybernetického útoku na benešovskou nemocnici. Následně dav vyrazil pochodem před Strakovu akademii.

Demonstranti požadují demisi.

Reportérka serveru Lidovky.cz Alžběta Tesárková byla na místě od začátku protestu. Ve Vodičkově ulici si všimla dodávky celé popsané nápisy typu „Babiši, ty podvodníku“ nebo „Na každou svini se vaří voda“. Po cestě před úřad vlády lidé pískali, křičeli a provolávali hesla jako „demisi“, „do basy“ a „hanba“.

Když dav dorazil před Strakovu akademii, pokračoval ve skandování. Průběh akce sledovala policie, která postavila před úřadem vlády železné zábradlí. „Hlídáte gaunera,“ častovali někteří muže zákona křikem. Lidé zasypali nádvoří před budovou letáky.

Pochod nebyl bez komplikací. „Dopravní situace se komplikuje. Řidiči trpělivě čekají v zaparkovaných autech, až dav projede a oni budou moci vyjet. Poštovní vůz troubí na dav a snaží se projet náměstím mezi Vodičkovou a Jindřišskou ulicí,“ hlásila z místa protestu reportérka.

V závěrečné fázi protestní akce na pražském Klárově připomněl při proslovu Minář tři výzvy, které jeho spolek dal opozičníkům - otevření se novým lidem, představení vize a vzájemná spolupráce.

Autoři: Michal Bernáth, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás