Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Od 25. května povolíme návštěvy v nemocnicích a domovech seniorů, říká Vojtěch. Přijít mohou dva příbuzní

Adam Vojtěch. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adam Vojtěch. | foto: ČTK

Praha Od 25. května budou povoleny návštěvy v nemocnicích, domovech seniorů a dalších lůžkových zařízeních. Přijít mohou nejvýše dva dospělí, kterým se bude měřit teplota. U lidí v karanténě budou návštěvy dál zakázány. Vyplývá to z materiálů pro novináře k páteční tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví. Návštěvy byly zakázány kvůli riziku šíření nemoci covid-19 v lůžkových zařízeních zdravotní a sociální péče od začátku března.

„Bude to dobré i pro psychickou pohodu obyvatel těchto zařízení,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Ředitelé nemocnic nebo sociálních zařízení mají možnost si podmínky návštěv sami upravit, podle ministra by je ale dál zakazovat neměli. „Na základě epidemiologické situace v dané lokalitě mohou zavést i přísnější opatření, ale mělo by to být objektivně zdůvodněno,“ uvedl Vojtěch.

Návštěvy musí mít roušky a dezinfikovat si ruce, budou také dotazováni na přítomnost příznaků covidu-19. Při naměřené teplotě nad 37 stupňů Celsia jim bude návštěva zakázána.

Pokud je to možné, měli by se se klienti se svými návštěvami setkávat venku nebo ve vyčleněných prostorách či na jednolůžkových pokojích. Na vícelůžkových pokojích by měla být návštěva od dalších klientů oddělena paravánem nebo podobnou zástěnou. Doporučeno je návštěvníkům poskytnout návleky na obuv a plášť, pokud je zařízení má.

Nařízení má mírnější a přísnější formu, která bude zavedena podle toho, jak se bude dál epidemie nového typu koronaviru v ČR vyvíjet. Přísnější stanoví pro jednoho klienta jen jednu návštěvu denně na nejvýše hodinu, přičemž se musí dodržovat dvoumetrové rozestupy i mezi klientem a jeho rodinou. Po každé návštěvě musí personál prostory dezinfikovat. V přísnějším režimu se musí také návštěva ohlásit v zařízení dopředu a každý návštěvník musí být evidován včetně kontaktů.

Nákaza novým koronavirem se objevila v několika desítkách domovů pro seniory, léčebnách dlouhodobě nemocných nebo podobných zařízeních. Často v nich onemocněli klienti i personál, mnohde několik desítek lidí. Z obavy před zavlečením nákazy v některých zůstávali zaměstnanci izolováni několik týdnů a nechodili domů k rodině.

Nemocní klienti, kteří nevyžadovali péči lékaře, zůstávali v objektech v karanténě. Bylo jim nutné vyhradit desetinu kapacity a zvláštní personál. Zaměstnanci mají povinnost se pravidelně nechat testovat na covid-19. V současné době využívají takzvané rychlotesty, které testují z kapky krve protilátky, ale nemoc objeví až po několika dnech. Podle ministerstva by se do budoucna měli testovat z výtěru z nosohltanu, který sice trvá déle, ale je přesnější.

,

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...