Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministr Arenberger: Do konce června by se mohli očkovat čtyřicátníci. Rozvolňování musí být uvážlivé

Praha Velikonoce podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) nezhoršily pozitivní vývoj epidemie covidu-19. Opatrnost je ale podle něj stále namístě. Hranice pro to, kdy je možné prohlásit epidemii za zvládnutou, je podle něj 100 případů na 100 000 obyvatel za 7 dní. ČR má v současné době asi trojnásobek, řekl na páteční tiskové konferenci.

Do konce června bude při očekávaném tempu očkování proti covidu-19 možné otevřít registrace pro lidi nad 40 let, řekl ministr zdravotnictví. U dětí ve školách bylo pozitivních 300 z 610 000 testů, u zaměstnanců škol bylo pozitivních 190 z 228 000, řekl ministr Arenberger (za ANO).

Testování před akcí může být podle Arenbergera možností, jak začít pořádat koncerty. Nebude to ale v příštím týdnu, kdy se měl první takový konat.

Velikonoce podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) nezhoršily pozitivní vývoj epidemie covidu-19. Opatrnost je ale podle něj stále namístě. Hranice pro to, kdy je možné prohlásit epidemii za zvládnutou, je podle něj 100 případů na 100 000 obyvatel. ČR má v současné době asi trojnásobek, řekl na páteční tiskové konferenci.

„I rozvolňování musí být uvážlivé a pozvolné. Hrozí návrat k růstu, kdyby se stalo něco neočekávaného,“ uvedl k tomu ministr.

Ve středu se otevřely registrace k očkování proti covidu-19 pro věkovou skupinu 65 až 69 let. Podle Arenbergera se bude dál postupovat po pěti letech. Na konci června bude při očekávaném tempu dodávek vakcín a rychlosti očkování možné otevřít registrace pro lidi nad 40 let.

K dnešnímu dni bylo podle něj dodáno do ČR zhruba 2,6 milionu dávek a vyočkováno bylo přes 2,3 milionu. Arenberger ocenil, že více lidí má zájem se nechat očkovat. „Zájem o očkování stoupl proti počátku, kdy se s očkováním začalo, asi na dvojnásobek,“ dodal. 

Ukazuje se podle něj pozitivní vliv očkování na nákazy u zdravotníků. Očkovaných je 70 procent lékařů a polovina nelékařského personálu.

Ministerstvo představilo výsledky průzkumu, který si nechalo zpracovat agenturou STEM. Podle něj má zájem nechat se očkovat 69 procent lidí, na začátku prosince to bylo 39 procent. Podle dalšího průzkumu agentury P&Q z konce března má zájem o očkování 61 procent lidí, na počátku roku to bylo o deset procent méně.

Podle průzkumu se také 71 procent obyvatel domnívá, že je nutné, aby vakcínu schválila Evropská léková agentura. Dvě třetiny lidí by se nechaly naočkovat látkou Pfizer/BioNTech, více než polovina také vakcínou Moderna a Johson & Johnson. Asi 48 procent by souhlasilo s očkováním vakcínou AstraZeneca, ale 29 procent by ji odmítlo. Ruská vakcína Sputnik V má podle průzkumu důvěru 25 procent české veřejnosti. „Ani tato vakcína nemá potenciál přesvědčit obecné odpůrce očkování,“ uvedla k tomu agentura STEM.

Čtyři firmy vůbec netestovaly

Hygienici zkontrolovali testování proti covidu-19 ve 4400 firmách. Podle pověřené hlavní hygieničky Pavly Svrčinové byly odhaleny čtyři firmy, které vůbec netestovaly, a jedno až 1,5 procenta firem mělo v testování závady. Z posílených kontrol karantén a izolací bylo ze zhruba 3000 odhaleno 73 porušení izolací a tři karantén.

„Pokud dostaneme podnět, tak je určitě vždycky zkontrolujeme. Zbytek je výběr zcela náhodný,“ doplnila Svrčinová. Podle ní hygienici už vědí, ve kterých podnicích byly v minulosti problémy v jiných oblastech, proto se na ně i teď zaměřují častěji.

Největší firmy nad 250 zaměstnanců testování spustily na začátku března. Nyní se týká i nejmenších pracovních kolektivů veřejné i soukromé sféry, včetně živnostníků. Jde asi o čtyři miliony lidí, zhruba 500 000 denně. Testování musejí lidé podstoupit jednou za sedm dní, odborníci žádají častější testování. Ve školách se děti testují dvakrát týdně.

Při výběru osob v karanténě či izolaci, které kontrolují, hygienici podle Svrčinové vycházejí i z místní znalosti policistů, se kterými při kontrolách spolupracují. Při porušení izolace se dál případem zabývají orgány činné v trestním řízení, porušení karantén postihují sankcemi krajské hygienické stanice.

Podle dat ministerstva práce a sociálních věcí za březen do karantény a izolace nastoupilo 184.400 lidí. Ve srovnání s lednem či únorem počet vzrostl o víc než 40.000. Od začátku března se vyplácí lidem v karanténě a izolaci v prvních dvou týdnech bonus k nemocenské.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...