Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 18 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Češi vracející se z Itálie se musí připravit na karanténu, jinak jim hrozí pokuta až tři miliony korun

Koloseum v Římě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koloseum v Římě | foto: Shutterstock

PRAHA Lidé s trvalým pobytem v Česku, kteří se od soboty vrátí z Itálie, musí tuto skutečnost oznámit bez osobního kontaktu lékaři. V mimořádném opatření, které má zabránit šíření nového koronaviru, o tom v pátek rozhodlo ministerstvo zdravotnictví, řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Lékařům ministerstvo nařídilo, aby u všech těchto lidí rozhodli o dvoutýdenní karanténě, uvedl Babiš.

Podle vlády je aktuálně v Itálii asi 16 500 Čechů. Ministerstvo zahraničí v pátek doporučilo Čechům, aby do Itálie necestovali.

Lidé v karanténě budou mít nárok na nemocenskou. „Za porušení karantény hrozí podle zákona o ochraně veřejného zdraví pokuta až tři miliony korun,“ řekl premiér. Lékař bude oprávněn karanténu prodloužit, dodal Babiš. Současně vyzval zaměstnavatele, aby zaměstnancům vycházeli vstříc a domluvili se s nimi na práci z domova.

Mimořádné opatření se začne vymáhat o půlnoci, nijak se nedotkne lidí, kteří se vrátí do té doby, nebo se už vrátili v posledních dnech. Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly bylo u lidí, kteří z Itálie přijeli zpět před týdnem, statisticky až pětkrát menší riziko, že se nakazili.

Pokud se lidé v karanténě nedomluví se zaměstnavatelem na práci z domova, lékař jim na dálku vystaví neschopenku. „V tomto režimu bude na 60 procentech svého příjmu po celou dobu karantény, tedy 14 dnů,“ uvedl Prymula. Úřady pravděpodobně nebudou mít kapacitu obcházet jednotlivé domácnosti a kontrolovat dodržování karantény. „Spíše si myslíme, že bude dost podnětů od občanů, pokud by došlo k porušování. A potom by to řešila hygienická služba,“ dodal náměstek.

Stát je podle Babiše připraven obratem ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou vytvořit programy pro kompenzaci ztrát podnikatelů v souvislosti s opatřeními, které kvůli koronaviru vyhlásil. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) řekl, že je ministerstva připraví přes víkend. „Připravujeme programy pro podniky, podnikatele a živnostníky, kteří budou v důsledku tohoto opatření a vlivu koronaviru jakýmkoliv způsobem postiženi na základě provozního kapitálu,“ uvedl Havlíček.

Babiš uvedl, že impulsem pro aktuální rozhodnutí je situace v Itálii. „Tam je za jeden den 41 mrtvých. Nemá to nic společného s tím, jaká je situace u nás, my se snažíme zabránit šíření toho viru, v některých zemích už to zkrátka nedají,“ uvedl. Podle Babiše ne všichni občané jsou z hlediska karantény odpovědní, apely na solidaritu nestačí a je nutné situaci řešit tímto způsobem.

Na úřadu vlády se v pondělí znovu sejde kvůli koronaviru Bezpečnostní rada státu, uvedl Babiš. Česká pošta začne od pondělí distribuovat informační letáky ke koronaviru. Lidé, kteří se nacházeli v Itálii, by měli dostat od operátorů adresné textové zprávy s informacemi.

O víkendu začnou opatření platit kvůli tomu, že se očekává návrat Čechů z Itálie. Z jarních prázdnin by se měli vracet lidé z okresů Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín, Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice a Nový Jičín.

Ministerstvo zahraničí po pátečním zasedání ministrů s hejtmany aktualizovalo doporučení pro cesty do Itálie. Vyzývá české občany, aby do země necestovali, zdůvodnilo to především rozhodnutím ministerstva zdravotnictví o povinné karanténě pro všechny, kdo se z Itálie vrátí. Dosud diplomacie doporučovala necestovat pouze do čtyř italských regionů, a to do Lombardie, Veneta (Benátska), Piemontu a Emilie-Romagny.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?