18. února 2018 7:05, aktualizováno  14:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Živě: Novým předsedou ČSSD je Jan Hamáček. Zeman straně radil jít do vlády

Milan Chovanec na sjezdu ČSSD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Chovanec na sjezdu ČSSD. | foto: ČTK

HRADEC KRÁLOVÉ Sociální demokracii povede dosavadní místopředseda strany a místopředseda Poslanecké Sněmovny Jan Hamáček. V druhém kole hlasování na dnešním mimořádném sjezdu strany v Hradci Králové získal potřebný nadpoloviční počet hlasů a porazil bývalého jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu.

V prvním kole delegáti nového předsedu nevybrali. Do druhého kola postupují současný místopředseda sociálních demokratů Jan Hamáček a dlouhodobý kritik vedení a bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola, který získal nejvyšší počet hlasů.

Zimola dostal podle oficiálních výsledků v prvním kole od delgátů 179 hlasů, Hamáčkovi dalo hlas 155 z nich. Na předsedu kandidovalo sedm uchazečů. Nejúspěšnějším z nepostupujících do druhého kola volby byl úřadující šéf strany Milan Chovanec, který dostal 116 hlasů. Ostatní našli maximálně tři desítky podporovatelů.

Sociální demokracie nemá předsedu od loňského června, kdy funkci opustil tehdejší premiér Bohuslav Sobotka. Zastupoval ho statutární místopředseda Chovanec, který dnes z prvního kola voleb nepostoupil.

161217 feb 18

Lístky si vyzvedlo 530 delegátů, 526 z nich se zúčastnilo volby. Žádný z kandidátů se nepřiblížil 266 hlasům, díky kterým bylo možné stát se předsedou hned v prvním kole. Bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík dostal 30 hlasů, poslanec Antonín Staněk 21, starostka České Lípy Romana Žatecká 13 a ředitel městské knihovny v Poličce Jan Jukl šest.

Na sjezdu vystoupil i prezident Miloš Zeman, který nabádal sociální demokraty, aby neodcházeli do opozice, ale aby vyjednávali s hnutím ANO o novém kabinetu. Podle Milana Chovance je ale ANO partner, který stranu kdykoliv prodá. O funkci předsedy ČSSD se utká sedm kandidátů. Podle Jana Hamáčka je strana rozhádaná a potřebuje sjednotit.

„Moje doporučení zní, nechcete-li upadnout do zapomenutí, pracujte,“ řekl delegátům sjezdu Zeman. Pokud by se ČSSD rozhodla pro opoziční roli, mohly by její preference podle prezidenta klesnout pod pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do dolní komory. „Suchá je skýva opozice. A ta skýva není ani posolená,“ citoval Zeman Rudolfa Bechyněho, sociálnědemokratického politik a ze začátku minulého století. 

Zeman, ač zdůraznil, že on vládu nesestavuje, potvrdil, že hnutí ANO Andreje Babiše zájem o spolupráci s ČSSD má a na její postoj čeká. „Pravda je i ta, že ANO má i další dva možné partnery,“  podotkl prezident. „Dostali jste sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost,“ podotkl prezident.

O funkci šéfa ČSSD se utká sedm kandidátů

O funkci šéfa ČSSD se na sjezdu bude ucházet sedm kandidátů. Vedle dosavadních lídrů Milana Chovance a Jana Hamáčka dostali od delegátů podporu také ředitel městské knihovny v Poličce Jan Jukl, bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík, olomoucký primátor Antonín Staněk, bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola a starostka České Lípy Romana Žatecká.

„Máme strašně moc práce a máme strašně málo času. Pokud mě zvolíte, hned od zítřka začnu pracovat,“ říká Hamáček. Připomíná také, že za pár měsíců začínají komunální volby. Hamáček také slibuje, že politici ČSSD budou jezdit do krajů minimálně jednou měsíčně. „Budeme fungovat s novou energií,“ řekl Hamáček. 

Kandidát na šéfa ČSSD Staněk sjezdu strany nabídl důvěryhodnost, srozumitelnost a čitelnost. Sociální demokracii chce vrátit jednotný hlas. Miroslav Krejčík by nenechal sociální demokraty, jak uvedl, uprostřed bitvy osamocené, jako to udělal v půlce loňského roku před podzimními sněmovními volbami tehdejší předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Zdeněk Škromach se fotí s demonstrantem před kulturním domem Střelnice v Hradci...
Robert Fico v těsném objetí s Milanem Chovancem.


„Ve vládě s Babišem by se ČSSD stala Kosteleckými uzeninami české politiky,“ řekl další z kandidátů Jan Jukl.

Stejný postoj zaujala i kandidátka na předsedkyni ČSSD Romana Žatecká. Ta chce sebevědomou stranu, které budou lidé věřit. Vládou s obviněným Babiše by ČSSD podle ní ztratila tvář.

‚Zrušte stranu‘

V diskusi zazněl i návrh, aby delegáti sociálnědemokratickou stranu úplně zrušili a rozhodli o jmenování likvidátora. Návrh kladnou odezvu nesklidil, členové ČSSD ocenili vystoupení řečníka silným pískotem a výrazy nesouhlasu.

Podle Milana Chovance je hnutí ANO partner, který sociální demokracii prodá,
kdykoliv se mu to bude hodit. Bývalý ministr vnitra uvedl, že ČSSD by měla zvážit, proč by z takové pozice do vlády měla chodit. Kritizoval výběr ministerstev, o která by měla ČSSD usilovat podle jeho protikandidáta v souboji o post šéfa strany Jana Hamáčka.

Další z vystupujících byl Robert Fico, který přijel ze Slovenska pozdravit sociální demokracii. Podle něj se Česku nikdy nedařilo lépe. Strana prý splnila všechny sliby svým voličům. Nechápe, proč se strana tolik propadla v podzimních volbách.

‚Geniální rétor‘

Premiér Babiš označil projev prezidenta Zemana na sjezdu ČSSD za pravdivý, trefný a vtipný. Zemana v reakci na twitteru označil za geniálního rétora

18.února 2018 v 11:56, příspěvek archivován: 18.února 2018 v 12:13

Přemýšlím, kdy jsem slyšel lepší projev na stranické půdě, než byl ten dnešní, co pronesl pan prezident. Musím říct, že byl skvělý. Pravdivý, trefný, vtipný a pronesený spatra. Podle mě geniální rétor.

Na twitteru v reakci na Zemanův projev na sociálnědemokratickém sjezdu uvedl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, že prezident Miloš Zeman vyzval 

ČSSD,aby se vzdala předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Podle něj se potvrdilo, že Babiš sestavuje Zemanovu vládu. Místopředseda KDU-ČSL Daniel Herman označil Zemanův projev za arogantní. 

18.února 2018 v 11:30, příspěvek archivován: 18.února 2018 v 12:14

Chucpe v přímém přenosu. Člověk, který mě osobně na podzim 2016 tvrdě podrazil v kauze Brady - dalajláma, vyzývá jiné, aby nebyli podrazáky!

ČTK