16. března 2019 10:20, aktualizováno  16:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fiala vymezil ODS proti Babišově vládě ‚marketingu‘. Nikdy se v politice tolik nekecalo, řekl

Konference ODS. Hovoří předseda Petr Fiala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Konference ODS. Hovoří předseda Petr Fiala | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Předseda ODS Petr Fiala se na sobotní programové konferenci občanských demokratů v Praze vymezil vůči vládě Andreje Babiše (ANO) i vůči straníkům, kteří by zpochybňovali například západní orientaci Česka. Občanští demokraté představili své záměry k reformě státu a zahájili kampaň do květnových evropských voleb, do nichž půjdou se sloganem "Jsme srdcem Evropy. Chceme být slyšet".

Fiala nazval současný kabinet ANO a ČSSD podporovaný komunisty vládou marketingu a planých řečí a premiéra. „Nikdy se v české politice tolik nekecalo jako v současnosti,“ řekl. ODS podle Fialy nabízí alternativu „vůči nové české levici sdružené kolem politicko-ekonomického projektu pana Babiše“.“Zatímco levice lidem rozdává ryby, naše filozofie je rozdávat lidem udice,“ uvedl.

Předseda ODS se ale poměrně ostře obrátil i dovnitř strany. Straníci podle něho mohou mít různé názory, ale má to hranice. Za nimi je podle něho třeba zpochybňování západní orientace a transatlantických spojenectví Česka, „koketování“ s východními autoritativními režimy a neloajalita, neodpovědnost a anarchistický individualismus. Fiala nikoho nejmenoval, stranické špičky ale nyní řeší postoje svého poslance Václava Klause mladšího. Hrozí mu i vyloučení z ODS.

ODS volá po reformě Evropské unie. Je proti integraci a regulacím, na druhou stranu nechce, aby snad Česko z EU vystoupilo. „Nevyhlašujeme odchod z EU, žádný czexit ani rozpouštění EU. Nikdy jsme nechtěli federální eurostát řízený z Bruselu. Chceme pružnou, vícerychlostní EU s dostatkem prostoru a svobody pro členské země,“ řekl lídr evropské kandidátky ODS Jan Zahradil.

Poměrně podrobně občanští demokraté představili své daňové plány a záměry zeštíhlení státu. Ohledně daní se chtějí vrátit ke dvěma sazbám daně z přidané hodnoty, zavedli by paušální daň pro malé živnostníky a zrušili by daň z nabytí nemovitosti a silniční daň. Hranici pro povinnou registraci podnikatelů k plátcům DPH navrhuje ODS zvednout z jednoho na dva miliony korun. Pokud jde o reformu a zeštíhlení státu, vyhlašují občanští demokraté rušení povinností a digitalizaci státu, aby lidé nemuseli vyplňovat stále stejné údaje do formulářů a nemuseli mít v peněžence značné množství různých průkazek.

Konference ODS. Hovoří předseda Petr Fiala
Na snímku je předseda strany Petr Fiala (uprostřed), první místopředsedkyně...

„Obnovili jsme reformní ambice ODS,“ prohlásil Fiala. Pokud by byla strana u vlády, některé změny by mohla provést podle něho velmi rychle. „Nikdo nemá více odhodlání než ODS,“ řekl.

V sociálních věcech chce ODS umožnit lidem například to, aby posílali procentní bod ze sociálních odvodů na důchody svých rodičů nebo na zdravotní a sociální služby. Podrobnosti o důchodové reformě a program prorodinné politiky hodlá strana prezentovat na podzim. Program pro školství neuváděl šéf sněmovního školského výboru Klaus mladší, ale místopředseda ODS Martin Baxa s vysokoškolským pedagogem Jiřím Nantlem. ODS prosazuje například zvýšení platů učitelů na 150 procent aktuálního průměru, zavedení kariérního systému, rozšíření pravomocí ředitelů. Mluví o změně obsahu vzdělávání, aby se žáci a studenti více učili cizí jazyky, kritické myšlení a práci s údaji na úkor faktů a dat.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz