Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Demonstranti proti Babišovi pochodovali Prahou a rozdávali letáky. ‚Kolaboranti,‘ napsali na sídlo ČSSD

Demonstrace proti Andreji Babišovi na hlavním nádraží v Praze. foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA - Spolek Milion chvilek, který pořádá úterní demonstraci v Praze, požaduje demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) a zastavení státních zakázek a dotací pro holding Agrofert. Chce, aby Babiš vrátil peníze, které určila auditní zpráva Evropské komise. Předseda vlády v reakci uvedl, že rezignovat nehodlá. Spolek uspořádá na témže místě další demonstraci za týden, v úterý 17. prosince. Pozve na ni zástupce opozičních demokratických stran, chce znát jejich vizi.
  17:56aktualizováno  20:57

Podle mluvčího pražské policie Jana Daňka se dnešní části demonstrace na Václavském náměstí zúčastnilo 45 000 až 50 000 lidí. Pořadatelé hovořili o 60 000 a později o zhruba 80 000 účastnících. Před začátkem protestu záchranáři ošetřovali ženu, která pak odvoz do nemocnice odmítla, řekla mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

Protestovat přišly i jeptišky.
Demonstranti se vydali směrem k hlavnímu nádraží.

Demonstrace oficiálně skončila. Lidé opustili hlavní nádraží, akci ukončila siréna. Před budovou je velká vlajka Evropské unie. Lidé při protestu zaplnili horní patro hlavní haly a stáli také v průchodech k nástupištím, rozdávali letáky a volali hesla namířená proti předsedovi vlády. Také spodní hala byla zhruba z poloviny plná.

Následně se lidé vydali na pochod ulicemi Na příkopě, Hybernská a Opletalova na hlavní nádraží. Předseda spolku Mikuláš Minář vyzval, aby účastníci byli slyšet a kreslili křídami po chodnících. Lidé píšou na silnice hesla jako „Demisi“ nebo „Odstup“.  Pokreslili ale také fasádu Lidového domu, sídla koaliční ČSSD, hesly jako „Kolaboranti“ nebo „Hamáčku, styď se“.

Demonstrace začala minutou ticha za oběti dnešní tragédie ve Fakultní nemocnici Ostrava. Dvaačtyřicetiletý muž z Opavska, který před dopadením spáchal sebevraždu, dnes ráno ve zdravotnickém zařízení zastřelil šest lidí. Další tři postřelil, jeden ze zraněných je v kritickém stavu.

Předseda spolku Mikuláš Minář na začátku projevu poděkoval lidem, že jsou aktivní a zároveň uvedl, že téměř 210 000 lidí už podepsalo novou výzvu Milionu chvilek na webu. Uvedl také, že i díky velkému veřejnému tlaku se například prezident Miloš Zeman rozhodl neudělit abolici Babišovi poté, co nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman rozhodl, že má pokračovat jeho stíhání v kauze Čapí hnízdo.

Místopředseda „Chvilek“ Benjamin Roll řekl, že Babiš zneužívá stát a státní správu ve svůj prospěch. Narážel tak na audit Evropské komise, který zveřejnila některá média, a podle kterého premiér porušil české i evropské předpisy o střetu zájmů. Nadále totiž ovládá holding Agrofert, který pobírá unijní dotace. Česko podle auditu přijde o stovky milionů korun. 

„Reakce ministerstva pro místní rozvoj je skandální - kryje Andreje Babiše, nehájí zájem občanů ani státu. Vypadá to, že se náš stát opravdu stává firmou jednoho muže,“ uvedl Roll. Podle Mináře si Babiš bere občany ČR jako rukojmí.

Milion chvilek demonstrovalo, i když jsem obviněný nebyl a zpráva auditorů do Česka nedorazila. Respektuju to, máme svobodu a demokracii, každý má právo demonstrovat proti čemu a komu chce. Ale rezignovat kvůli tomu, že nenávidí Babiše, opravdu nehodlám,“ napsal premiér. „Na demonstrace chodí pravidelně opozice, protože antibabiš je jejich jediný program, nic jiného neumí,“ dodal.

Na demonstraci za týden Milion chvilek pozve zástupce demokratických opozičních stran, aby řekli, jak vyřeší největší problémy Česka. „Jakou mají vizi a jestli dovedou na hlavních důležitých věcech spolupracovat, ne se hádat,“ řekl Minář. Strany by podle spolku mimo jiné měly vyřešit roztříštěnost, která v současném volebním systému znamená, že hlasy pro strany s nižším volebním výsledkem mají menší váhu než hlasy pro silnější strany.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat