130 let
Předseda ODS Petr Fiala se 17. dubna setkal na Pražském hradě s prezidentem...

Předseda ODS Petr Fiala se 17. dubna setkal na Pražském hradě s prezidentem Milošem Zemanem. | foto: ČTK

Opozice vyzývá Babiše, aby zvážil odstoupení z pozice premiéra. ČSSD svou účast ve vládě nepřehodnotí

Česko
  •   14:04aktualizováno  14:25
PRAHA - Předseda ODS Petr Fiala očekává, že premiér Andrej Babiš (ANO) do vyřešení svých osobních problémů nabídne post premiéra jinému zástupci hnutí ANO. K odstoupení z čela vlády Babiše vyzval i předseda Pirátů Ivan Bartoš. Babiš by měl zvážit odstoupení z funkce i podle šéfa STAN Víta Rakušana.

Podle předsedy KDU-ČSL Marka Výborného by v každé civilizované zemi předseda vlády odstoupil. Výborný Rakušan uvedli, že by se všichni politici měli zdržet tlaku na orgány činné v trestním řízení.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) a Jany Mayerové ze společnosti Farma Čapí hnízdo. Jejich stíhání v případu údajného dotačního podvodu tedy pokračuje a spis se vrací do Prahy k dozorovému státnímu zástupci. Stíhání Babišových rodinných příslušníků naopak definitivně končí. Pražské městské státní zastupitelství pravomocně zastavilo Babišovo stíhání v polovině září. Premiér jakoukoliv vinu dlouhodobě odmítá.

Premiér Babiš je opět trestně stíhaný. Nejvyšší žalobce vrátil kauzu Čapí hnízdo k došetření, pověřil Šarocha

„Kombinace trestně stíhaného premiéra a aktuálního auditu Evropské komise k střetu zájmů premiéra Babiše je nepřijatelná. Je to závažná zpráva, která má vliv na celou politickou scénu. Premiér Babiš by měl do vyřešení svých problémů odstoupit a nezatěžovat jimi ČR. Očekávám, že Andrej Babiš začne řešit své osobní problémy tak, aby nevznikaly žádné pochybnosti. To znamená, že do vyřešení svých osobních problémů nebude premiérem,“ uvedl ve vyjádření pro ČTK Fiala. Na twitteru poznamenal, že by měl nabídnout funkci jinému zástupci ANO.

„Vyzývám Andreje Babiše, aby z důvodu obnoveného stíhání a rovněž permanentního střetu zájmů, ve kterém je, odstoupil z čela vlády,“ napsal na twitteru šéf Pirátů Ivan Bartoš.

KDU-ČSL podle Výborného respektuje rozhodnutí nejvyššího žalobce a má v něj naprostou důvěru. „Vyzývám všechny politiky, aby se zdrželi jakéhokoli tlaku na orgány činné v trestním řízení,“ napsal ČTK v SMS zprávě. „Je důležité, aby bylo v dohledné době rozhodnuto. Jinak bude Andrej Babiš i nadále koulí u nohy naší politické scény a kultury. Pravdou je, že v každé civilizované zemi by premiér s těmito osobními problémy dávno rezignoval,“ doplnil.

„Zastavení trestního stíhání Andreje Babiše vzbuzovalo nemalé pochybnosti a nechalo za celou kauzou pachuť. Je potřeba, aby kauzu projednal a rozhodl nezávislý soud ve veřejném jednání. Jen tak nezůstanou za kauzou spekulace a pochybnosti, ať už bude nakonec Andrej Babiš odsouzen či nikoliv,“ poznamenala na dotaz ČTK předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Vyzýváme, aby toto rozhodnutí nebylo nikým zpochybňováno a nebyly tak podrývány základy právního státu. Andrej Babiš se musí zdržet veškerých kroků směrem ke státnímu zastupitelství a policii, které by mohly zavdávat pochybnosti o rovném a nestranném procesu. Zpochybňování rozhodování orgánů činných v trestním řízení by byl pro českou justici krok do hrobu. Naše justice naopak potřebuje získat zpět důvěru v očích veřejnosti,“ uvedl v tiskovém komentáři Rakušan.

Hamáček nevidí důvod k odchodu z vlády

Předseda ČSSD Jan Hamáček nevidí důvod k odchodu z vlády. „ČSSD nemá žádný nový důvod k tomu, aby měnila své rozhodnutí o účasti ve vládě. Kauzy pana premiéra komplikují vládě práci a poškozují její úsilí o prosazování programu, který pomáhá lidem. Hnutí ANO zvítězilo ve volbách. Má plné právo i plnou zodpovědnost za to, koho nominuje na premiéra,“ uvedl Hamáček.

Jeho stranický kolega a předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka považuje rozhodnutí nejvyššího žalobce za legitimní. „Obnovení trestního stíhání premiéra Babiše vnímám jako závažný krok, pro vládu to bude znamenat velkou zátěž. Ctím presumpci neviny a nebudu obnovenou trestní kauzu dál komentovat,“ sdělil LN v SMS zprávě.

Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka spěje případ ke konečnému zastavení Babišova stíhání. Krok žalobce Zemana prý pro ANO nic nemění.

Vondráček dále uvedl, že Zemanovo rozhodnutí nenaznačuje, že by existovaly nějaké důkazy pro obžalobu nebo pokračování stíhání. „Spíše, jestli jsem to pochopil správně, jde o nějaké došetření bílých míst,“ uvedl. Vzhledem k dosavadní délce stíhání se mu to zdá diskutabilní. „Každopádně rozumím tomu, že státní zástupci a nejvyšší státní zástupce jsou pod obrovským tlakem a chtějí si tu jistotu pojistit o dalších 100 procent,“ dodal.

I nadále podle něj platí presumpce neviny. „Vraťme se dva roky zpět, jak dopadlo třeba trestní stíhání pana (předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava) Faltýnka, které bylo vlastně hned v úvodu ukončeno, teď se to týká další části obviněných. Jestliže nejvyšší státní zástupce potřebuje ještě doplnit zjištění a důkazní situaci, je to jeho právo. Předpokládám, že vývoj směřuje jedním směrem, a to je ke konečnému zastavení trestního stíhání,“ míní.

Výběr kauz spojených s premiérem Andrejem Babišem

Kauza spolupráce s StB:

Podle archivních dokumentů byl Babiš, někdejší člen komunistické strany, od roku 1982 tajným spolupracovníkem totalitní tajné policie (StB). Babiš to odmítá a vedl kvůli tomu soudní spor na Slovensku. Tamní nižší soudy mu nejprve daly zapravdu, po zásahu ústavního soudu ale Babišovu žalobu, že je evidován jako agent neoprávněně, zamítly. Premiér se prostřednictvím ústavní stížnosti snaží zvrátit rozhodnutí slovenských soudů. Minulý týden ústavní soud jeho stížnosti v podstatné části vyhověl a slovenské soudy se Babišovou kauzou budou muset znovu zabývat. Loni v prosinci premiér neuspěl s žalobou na Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva.

Kauza Čapí hnízdo:

Babiš čelí trestnímu stíhání v kauze padesátimilionové dotace pro farmu Čapí hnízdo. Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Babišovu Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. O rok později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert. Letos v září městské státní zastupitelství v Praze (MSZ) zastavilo trestní stíhání premiéra i ostatních obviněných (stíhání Babišova syna Andreje Babiše mladšího bylo už dřív z kauzy vyčleněno a koncem října policie navrhla zastavení jeho stíhání). Šéf MSZ Martin Erazím sdělil, že Farma Čapí hnízdo splňovala podmínky definice malého a středního podniku. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman dnes ale zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání Babiše a Jany Mayerové ze společnosti Farma Čapí hnízdo. Stíhání Babišových rodinných příslušníků naopak definitivně skončilo.

Kauza možného střetu zájmů:

Evropská komise (EK) zaslala v pátek českým úřadům konečnou auditní zprávu týkající se dotací z unijních fondů vyplácených skupině Agrofert. Protože auditní proces ještě neskončil, je podle EK obsah zprávy tajný. V jarní předběžné auditní zprávě, která unikla do médií, EK konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů, protože má stále vliv na Agrofert, přestože ho vložil do svěřenských fondů. Česko by kvůli takovému hodnocení mohlo vracet do unijního rozpočtu kolem 450 milionů korun. Babiš možnost střetu zájmů dlouhodobě odmítá a tvrdí, že Česko žádné peníze Bruselu vracet nebude. Podle týdeníku Respekt konečná zpráva premiérův střet zájmů potvrzuje. EK pracuje ještě na druhém auditu, který se týká přímých zemědělských dotací. Jeho finální verzi by do Prahy měla zaslat nejpozději v únoru.

Přestupkové řízení týkající se možného střetu zájmů:

Kromě EK se Babišovým možným střetem zájmů zabýval i Městský úřad v Černošicích, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije. Úřad vedl s premiérem správní řízení. Babiš čelil podezření, že stále ovládá média spadající pod Agrofert. Koncem září středočeský krajský úřad oznámil, že v přestupkovém řízení nebylo prokázáno spáchání skutku a řízení bylo pravomocně zastaveno. Kraj posuzoval Babišovo odvolání proti rozhodnutí úřadu v Černošicích, který premiérovi uložil již podruhé pokutu 200.000 Kč. Začátkem listopadu ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že zastavení řízení nepřezkoumá.

Kauza korunových dluhopisů:

Kauza spojená s Babišovým podnikáním se v květnu 2017 stala důvodem jeho odchodu z vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). Šlo o nákup korunových dluhopisů Agrofertu, jejichž výhoda spočívá v tom, že držitel v podstatě neplatí ze získaných úroků daň z příjmu. Sobotka nejprve oznámil, že se rozhodl podat demisi vlády kvůli Babišovým majetkovým poměrům a finančním transakcím. Babiš byl podle něj ve střetu zájmů, když mu podléhala finanční správa, která by měla vyšetřit nákup dluhopisů. Sobotka nakonec demisi nepodal, což vyústilo v ostrý konflikt s prezidentem Milošem Zemanem. Poté navrhl Babišovo odvolání, což Zeman po průtazích udělal.

Kauza zveřejněných odposlechů:

Pozornost a kritiku vzbudily nahrávky zveřejněné v roce 2017 na twitterovém účtu Šuman, na kterých se Babiš urážlivě vyjadřoval o členech vlády a mluvil o článcích v médiích, která mu dříve patřila. Na jedné z nahrávek novinář Marek Přibil předává Babišovi dokumenty, které podle něj pocházejí z policejního vyšetřování. Babiš v říjnu 2017 oznámil, že se kvůli aktivitám účtu Šuman rozhodl podat trestní oznámení. Reagoval tak na zveřejnění dokumentů o Farmě Čapí hnízdo.

Kauza pobytu Babišova syna na Krymu:

Loni v listopadu server Seznam Zprávy zveřejnil reportáž, ve které mu premiérův syn Andrej Babiš mladší řekl, že jej spolupracovníci jeho otce drželi na Ruskem okupovaném Krymu, aby nemohl vypovídat k Čapímu hnízdu. Premiér to odmítl a řekl, že jeho syn je psychicky nemocný. Syn premiéra poslal loni v lednu policii podle Českého rozhlasu - Radiožurnálu e-maily, v nichž psal, že byl unesen kvůli kauze Čapí hnízdo. Policisté z Prahy 1 pak ale prověřování případu ukončili, žádný zločin se podle nich nestal. Případ únosu později policie znovu otevřela. Reportáž byla rozbuškou krize, která vyvrcholila 23. listopadu hlasováním o nedůvěře vládě, které ale Babišův kabinet přestál.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás