28. října 2017 20:01, aktualizováno  20:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ŽIVĚ: Začalo slavnostní předávání státních vyznamenání na Pražském hradě

Slavnostní ceremoniál udílení státních vyznamenání ve Vladislavském sále... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavnostní ceremoniál udílení státních vyznamenání ve Vladislavském sále... | foto: ČTK

PRAHA Ve Vladislavském sále Pražského hradu v sobotu večer začal ceremoniál s udělováním státních občanství. Převzít by je měli například zpěváci Helena Vondráčková a Jaromír Nohavica, operní pěvkyně Eva Urbanová, režisér Zdeněk Troška či rychlobruslařka Martina Sáblíková, kteří jsou připraveni na pódiu pro oceněné. Státní vyznamenání prezident uděluje při příležitosti státního svátku 28. října. Letos od vzniku samostatné republiky uplynulo 99 let.

Předávání začalo tradičně chorálem Ktož sú boží bojovníci a přinesením historických praporů, kterých je méně než loni. Oproti loňské ceremonii, kterou připravoval ještě bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt, nebyly také přineseny insignie Řádu bílého lva a dalších státních vyznamenání a dětský sbor nezazpíval hymnu.

Prezident Miloš Zeman se v projevu tradičně zabýval oceněnými. V sále uvítal zahraniční hosty, slovinského prezidenta Boruta Pahora, starostu Vídně Michaela Häupla a bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera, jehož nazval svým přítelem.

K Pahorovi se v projevu obrátil, když prohlásil, že dnešní večer bude i slovinský svátek. „Vedle tebe bude oceněn i významný slovinský architekt, jehož práce se podepsala na závěrečné konstrukci či rekonstrukci Pražského hradu,“ řekl Zeman slovinské hlavě státu v narážce na Josipa Plečnika.

Podotkl, že vyhověl přání armády a vyznamená nevděčnou funkci náčelníka generálního štábu. „Jednak toho, kdo velel generálnímu štábu za první republiky a výrazně přispěl ke zvýšení bojeschopnosti tehdejší československé armády a jednak i toho, který po listopadové revoluci se zasloužil, pane generále, o demokratizaci této armády,“ prohlásil prezident.

lídr Pirátské strany Ivan Bartoš během udílení státních vyznamenání.
Praha 28.10.2017 slavnostni ceremonial udileni statnich vyznamenani na Prazskem...

Mezi dalšími oceněnými jmenoval generála Karla Kutlvašra, který vedl Pražské povstání. „Generál Kutlvašr, byl neoprávněně persekuován, místo abychom ocenili jeho zásluhy. Proto bude v sobotu vyznamenán nejvyšším českým řádem vojenské třídy,“ oznámil Zeman. Mezi dalšími vyznamenanými jmenoval rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou.

Kladně zhodnotil, že mezi vyznamenanými jsou víceméně rovnoměrně zastoupeny dvě skupiny lidí - vědci a umělci.

Počet míst v sále letos hradní protokol navýšil oproti loňskému roku o několik desítek, zástupci Hradu očekávali účast asi 800 hostů. Pozváno bylo více lidí z kulturního, sportovního a podnikatelského života, ocenění také dostali možnost s sebou vzít více rodinných příslušníků.

Z vrcholných politiků jsou v sále například předsedové Senátu a Sněmovny Milan Štěch a Jan Hamáček nebo ministři Milan Chovanec, Ivan Pilný, Martin Stropnický, Dan Ťok či Michaela Marksová. Mezi hosty nechybí Andrej Babiš nebo Tomio Okamura. Podle zvyklostí přišel předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a bývalý prezident Václav Klaus s manželkou. Dorazila také bývalá první dáma Dagmar Havlová nebo slovenský premiér Robert Fico. Zeman však neuvítal na úvod premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) a není jasné, zda je v sále. Vzájemná animozita obou není tajemstvím.

Stejně jako v minulých letech chybí rektoři vysokých státních škol. Odmítli přijít na protest kvůli nepozvání rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka. Na Hrad nedorazili kvůli neshodám se Zemanem také někteří politici, především z řad lidovců.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz