13. dubna 2019 10:30, aktualizováno  14:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Předsedou STAN se stal Rakušan, končící lídr Gazdík mu symbolicky předal skutečný stan

Novým předsedou strany Starostů a nezávislých se stal poslanec a kolínský... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novým předsedou strany Starostů a nezávislých se stal poslanec a kolínský... | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Novým předsedou Starostů a nezávislých se v sobotu na sněmu hnutí stal Vít Rakušan, na post neměl protikandidáta. Chtěl by hnutí dovést k vládnímu angažmá, STAN by měl podle něj také vyhrát krajské volby. V čele strany nahradil podle očekávání Petra Gazdíka, který se již o znovuzvolení neucházel. Gazdíka na přání Rakušana delegáti zvolili na post místopředsedy. Prvním místopředsedou se stal předseda poslaneckého klubu Jan Farský, i on neměl protikandidáta. Na posty dalších místopředsedů delegáti zvolili kromě Gazdíka Věru Kovářovou a Radima Sršně, kteří své posty obhájili.

Rakušan za silný mandát poděkoval. V kandidátském projevu řekl, že Starostové a nezávislí musí usilovat o účast v prodemokratické vládě. Jeho ambicí by také mělo být, aby vyhrálo krajské volby. Ze STAN chce vybudovat silné hnutí, které se nebojí samostatné existence. Věří, že se hnutí podaří získat největší senátní klub a následně i pozici předsedy Senátu. Mělo by být protiváhou politice Hradu. 

Rakušan zkritizoval vládu, která podle něj trpí personální nouzí. STAN si podle něj musí říct o vládní zodpovědnost a má usilovat o to, aby se stalo příští vládní silou a bylo součástí silné prodemokratické vlády. Jako členy vlády by si uměl představit třeba poslankyni Věru Kovářovou nebo senátory Mikuláše Beka a Jiřího Drahoše. Vyhrát by chtěl také krajské volby.

Sněm Starostů a nezávislých. Předsedou se stal Vít Rakušan.
Vít Rakušan (vpravo) a Jan Farský

Řekl, že Česká republika nevzkvétá a nevyužívá svého potenciálu. Voličům chce nabídnout vizi pěti inovací, které se týkají vzdělávacího systému, státní správy a jednoduchého státu, hluboké reformy sociálního systému, inovací v oblasti ekonomiky a životního prostředí.

Dosavadní předseda Gazdík svému nástupci symbolicky předal stan. Popřál mu, aby se o něj dobře staral, aby ho neušpinil a aby ho zvětšoval.

Gratulace od politických špiček

Rakušanovi již poblahopřáli například předseda ODS Petr Fiala, šéf TOP 09 Jiří Pospíšil, předseda lidovců Marek Výborný nebo předseda Pirátů Ivan Bartoš. Představitelé některých politických stran vystoupili i na sobotním sněmu. Zástupci vedení KDU-ČSL, ODS i TOP 09 vyzvali ke spojení sil před krajskými a senátními volbami

Ani Farský na post prvního místopředsedy neměl protikandidáta. Za hlavní prioritu STAN označil vzdělanost a vzdělání, které jsou podle něj nejlépe investovanými penězi a jsou i odpovědí na bezpečnost České republiky a její růst. Za velkou výzvu označil zmenšování meziregionálních rozdílů.

Delegáti v sobotu ještě zvolí další členy užšího i širšího vedení strany. Hlasovat budou i o některých technických změnách ve stanovách a mluvit budou i o blížících se volbách do Evropského parlamentu.

Vít Rakušan

Datum a místo narození: 16. června 1978, Kolín.

Vzdělání: vystudoval historii a germanistiku na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a školský management na Univerzitě Karlově v Praze.

Současné funkce: poslanec (od 2017), zastupitel Středočeského kraje (od 2012), starosta Kolína (od 2010), předseda hnutí STAN (od 2019; prvním místopředsedou hnutí byl v letech 2016-2019).

Praxe: po škole začal podnikat a vyučoval němčinu na kutnohorském gymnáziu; v roce 2010 byl jako nestraník na kandidátce Změna pro Kolín zvolen do městského zastupitelstva a následně i starostou Kolína; v letech 2016 až 2017 byl prvním náměstkem hejtmanky Středočeského kraje.

Členství v politických stranách: STAN (od 2015).

Rodina: ženatý, má dceru a syna

Ostatní:

  • Jeho otcem je bývalý senátor z let 2002-2008 za ČSSD Jan Rakušan.
  • Rakušanem vedená středočeská kandidátka hnutí STAN ve volbách do krajských zastupitelstev získala druhý nejvyšší počet mandátů v krajském zastupitelstvu (15, vítězné hnutí ANO 16). V loňských komunálních volbách v Kolíně získala jím vedená kandidátka Změna pro Kolín 63 procenta hlasů, což znamenalo 21 z 27 křesel v městském zastupitelstvu.
  • V rozhovoru pro deník Právo 6. dubna řekl, že když bude zvolen předsedou STAN, "téměř jistě přestane být do několika měsíců starostou Kolína".
  • Deníku Právo také řekl, že STAN se musí víc programově profilovat jako celostátní politická síla, která bude jasně říkat: my jsme připraveni převzít i vládní odpovědnost.
  • Na otázku o případném spojení s TOP 09, se kterou STAN řadu let úzce spolupracovalo, Rakušan řekl, že bude předsedou samostatného autentického hnutí STAN, což je subjekt, který má budoucnost a potenciál. "Až krajské volby v roce 2020 jasně ukážou, kdo může být eventuálně nositelem případné integrace menších stran," dodal s tím, že hnutí je vstřícné k nejrůznějším formám spolupráce.
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz