Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 8 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Opatření nebude potřeba zásadně zpřísňovat, říká nový ministr zdravotnictví Blatný

Premiér Andrej Babiš (vpravo) a nový ministr zdravotnictví Jan Blatný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš (vpravo) a nový ministr zdravotnictví Jan Blatný. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Hlavní úkol pro sebe a resort zdravotnictví vidí nový ministr Jan Blatný (za ANO) v potřebě změnit vnímání situace a nálady ve společnosti. Strach z viru, který lidi paralyzuje a rozděluje, je potřeba přeměnit v respekt, řekl ve čtvrtek novinářům po svém uvedení do funkce. Podrobnosti chce představit v pátek na tiskové konferenci.

Vládou přijatá opatření pro zmírnění šíření epidemie nebude podle něj třeba zásadně zpřísňovat. Lidé je ale musí respektovat. „Nemůžu vám hned po svém nástupu říct, co udělám. Ale můžu vám slíbit, že rozhodování bude založené na datech, která budou sdílená a musí být všem srozumitelná,“ uvedl.

Zásadní věci, které se podle něj teď řeší, je kapacita nemocnic a personálu. „Je velice dobře, že se budují obě polní nemocnice. Zatím se nezdá, že by bylo potřeba další podobné externí kapacity budovat,“ dodal. Jako jednu z prvních věcí chce s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) řešit případné znovuotevření škol. „Je potřeba na základě dat, která máme, zjistit, jestli to (uzavření škol) má zůstat, nebo se to má změnit,“ dodal. Není jasné, jestli vydá konečné stanovisko v pátek.

Nabídku, aby se stal ministrem, považoval za výzvu a něco, kde může pomoct. „Jsem nestraník a o politickou část této otázky jsem se příliš nezajímal,“ uvedl.

Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný.
Vládou přijatá opatření pro zmírnění šíření epidemie nebude podle ministra...

Služby odcházejícího ministra Romana Prymuly chce Blatný dál využívat, protože je podle něj skvělý odborník. Sejde se s ním a dohodnou se, jak budou spolupracovat. Blatný také na první tiskové konferenci vyvrátil dosavadní informace zveřejněné jeho jménem na twitteru. Zdůraznil, že je nepsal.

Před jmenováním se nevyjadřoval, protože to slíbil

S vyjádřeními pro média čekal až na dobu po svém čtvrtečním jmenování, protože to slíbil premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi. Novinářům to řekl po čtvrtečním uvedení do úřadu. I ve svém prvním veřejném vystoupení ve funkci však řadu otázek odmítl zodpovědět, protože odpovědi musí mít napřed podložené daty. Míní, že by mu nikdo nevěřil, kdyby pak podle statistik názory náhle měnil.

Blatný se v úterý sešel kvůli jmenování s prezidentem, poté se ale novinářům vyhnul. Neposkytoval ani rozhovory a vystoupil až ve čtvrtek na ministerstvu. „Není to neúcta k vám ani občanům,“ řekl novinářům. Zdůvodnil to tím, že mediální zdrženlivost slíbil. „Dal jsem slib, že dokud se premiér a prezident nerozhodnou, co bude dál, tak mi nepřísluší se k tomu jakkoliv vyjadřovat,“ uvedl.

Především na twitteru se v posledních dnech objevila řada účtů s Blatného jménem i fotografií, které zveřejňovaly informace o jeho údajných plánech na zpřísňování opatření proti covidu-19. „Ty různé twittery, které se objevily, ve kterých bylo psáno, že budu zavírat výtahy a vypínat světla, vezměte s rezervou. Nebyl jsem to já, kdo je zřídil,“ zdůraznil.

Opozice v poslední době vládu kritizovala, že veřejnost špatně informuje o svých protiepidemických krocích, jejich důvodech i cílech. Upozorňovala také na to, že ministři si v rozhovorech o plánech vlády často protiřečí. Blatný ve čtvrtek na řadu dotazů neodpověděl s odůvodněním, že než sdělí svůj názor, musí ho mít podložený daty a konzultacemi s odborníky. „Když řeknu něco v pátek a v pondělí to změním, tak mi nebude nikdo věřit,“ řekl.

Blatný míní, že je nutné změnit, jak česká společnost současnou situaci kolem epidemie vnímá. „K tomu potřebuji vás, média, novináře, pojďme změnit pocit strachu ve společnosti v respekt,“ uvedl. Strach nás paralyzuje a, což je daleko horší, také rozděluje,“ uvedl.

O potřebě „dramatického zlepšení komunikace“ hovořil při nástupu do funkce před 38 dny i Blatného předchůdce Roman Prymula (za ANO). „To znamená, aby ta opatření, která se budou zveřejňovat, aby nebyla komplikovaná. Aby byla jednoznačná,“ řekl tehdy serveru SeznamZprávy.cz. Odborníci na komunikaci, které oslovila ČTK, se nicméně pozastavovali například nad tím, že resort zveřejňoval opatření proti epidemii na twitteru ještě před tiskovou konferencí vlády.

Minulý týden Babiš podpořil námět poslance opoziční TOP 09 Dominika Feriho, aby vláda vysvětlovala opatření k omezení šíření covidu-19 srozumitelnou formou. Feri po schůzce na úřadu vlády oznámil, že by do dvou týdnů měly vzniknout vládní webové stránky, kde budou srozumitelně shrnuta veškerá opatření.

,

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Moderní televizory jsou naplněné aplikacemi a funkcemi, mohou být i zajímavým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Tělo je nejprve pečlivě vydezinfikováno a následně uloženo do rakve. V ­té... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu
SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu

Zapojte se do soutěže o prémiové členství a cvičte tak po celý rok zcela zdarma. Výherci navíc dostanou jako bonusový dárek speciální cvičební diář...