26. června 2019 12:04, aktualizováno  13:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman měl říct, že Staňka neodvolá. ČSSD přesto ve hlasování o důvěře vládu podpoří

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Praha Podle informací LN z jednání poslaneckého klubu ČSSD řekl prezident Miloš Zeman kandidátovi na ministra kultury Michalu Šmardovi, že neodvolá současného ministra Antonína Staňka (oba ČSSD). Jmenování Šmardy si přitom ČSSD stanovila jako podmínku pro setrvání ve vládě. Předseda strany Jan Hamáček po jednání klubu uvedl, že s prezidentem o kandidátovi na ministra kultury Šmardovi hovořil. Zeman podle něj kategoricky nevyloučil jeho jmenování. ČSSD tak při středečním hlasování vládu podpoří.

„ČSSD o postupu jedná,“ nepřímo potvrdil informaci LN už během jednání klubu poslanec Jaroslava Foldyna. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček odmítl informaci komentovat.

Hamáček informoval poslanecký klub o vývoji situace, ve středu mluvil s premiérem Anrejem Babišem a telefonicky i s prezidentem Zemanem. „Pan prezident nikdy kategoricky neřekl, že nechce odvolat pana Staňka či potažmo jmenovat pana Šmardu. Pan prezident chce o situaci dále jednat. Já jsem připraven - a pan premiér je také připraven - s panem prezidentem hovořit,“ uvedl Hamáček s tím, že je potřeba respektovat ústavu.

„Z mého pohledu řešení situace je, že Antonín Staněk v souladu s ústavou bude odvolán a bude jmenován Michal Šmarda tak, jak to předpokládá koaliční smlouva,“ řekl Hamáček. Podle ústavy by se tak mělo stát bez zbytečného odkladu, doplnil. „Za sociální demokracii trváme na tom, že má být ústava dodržována. Jsme připraveni jednat prakticky kdykoli,“ dodal vicepremiér.

Na osobě ministra kultury může selhat i pojistka, kterou si ČSSD vetknula do koaliční smlouvy. Tam se praví, že když podá demisi všech pět členů vlády za ČSSD, musí to do týdne udělat i zbytek kabinetu včetně premiéra. Jestliže ale Antonín Staněk nerezignuje, pojistka se neaktivuje a za podpory SPD, která už se hlásila do služby, může jen Andrej Babiš doskládat ministry.

V případě, že by KSČM zůstala tichým společníkem vlády a přidala se SPD na místo ČSSD, nevychází současně ani čísla na rozpuštění sněmovny. Na to je třeba 120 poslanců.

Prezident Miloš Zeman se setkal s kandidátem na ministra kultury Šmardou v úterý odpoledne. Schůzku v Rytířsku na Jihlavsku ani jeden z jejích účastníků nekomentoval. Šmarda na dotaz ČTK pouze uvedl, že výsledek sdělí po dohodě s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. Hrad podle České televize plánuje vyjádření zřejmě až na čtvrteční zakončení oficiální návštěvy prezidenta na Vysočině. Setkání nebylo ani v oficiálním prezidentově programu.

Staněk podal po protestech v kulturní obci demisi, Zeman ji ale odmítl přijmout a premiérovi Andreji Babišovi (ANO) doporučil, aby s koncem Staňka počkal na prověřování jím podaných trestních oznámení. Návrh na ministrovo odvolání poté prezidentovi poslal premiér. Podle ústavy musí Zeman takovému požadavku vyhovět. Ústava mu ale nestanovuje žádný termín, dokdy tak musí učinit. Sociální demokracie požaduje, aby výměna nastala nejpozději do konce června. Zeman je ale teď na krajské cestě po Vysočině, kde poté zůstane na dovolené.

Koaliční smlouva mezi ANO a ČSSD stanovuje, že předseda sociální demokracie může premiérovi podat návrh na odvolání a jmenování ministra nominovaného za tuto stranu, předseda vlády by měl takový návrh respektovat.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.