Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 3 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Představíme strategii boje s covidem, slibuje Prymula. Ministerstvo otevře svůj datový ‚poklad’

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) 23. září 2020 v Praze představil... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) 23. září 2020 v Praze představil... | foto: ČTK

Praha Příští týden chce ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) představit výhledovou strategii k onemocnění covid-19. Bude obsahovat zvažovaná opatření v případě dalšího vývoje epidemie a parametry, kdy by je bylo potřeba zavést.

Žádná nová v příštím týdnu či dvou ale nechystá, řekl to v pátek na tiskové konferenci. Chce také zveřejňovat všechna data o epidemii, u kterých to bude možné. Ministerstvo také plánuje bojovat proti dezinformacím souvisejícím s epidemií.

„Trend, který není pozitivní, je narůstající podíl pozitivních testů,“ řekl Prymula. Cílem je podle něj dostat se k hranici deseti procent. Ve středu to bylo až 15 procent. Současné reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, je stále 1,24.

Prymula představil také predikci, jak by se mohla epidemie v závislosti na R vyvíjet. Pokud by bylo 0,95 přibývalo by v příštích dvou týdnech průměrně asi 2000 nakažených denně, v dalších dvou týdnech kolem 1800. Pokud by zůstalo na současných 1,24, rostl by počet případů nejdříve dva týdny asi o 4500 a poté o 8500 denně. Zvýšení reprodukčního čísla na 1,4 by znamenalo ve druhé polovině měsíce až téměř 18 000 denně.

Ani při okamžitém zavedení přísných opatření se podle Prymuly nepodaří nárůst nových případů okamžitě zastavit. „Zbrzdění je velmi dlouhé. Je to jako plující zaoceánský parník, kdy musíte točit kormidlem hodně dopředu,“ řekl. Každé opatření se podle něj projeví za sedm až deset dní.

Cílem všech přijímaných opatření je podle ministra zabránit vyčerpání kapacit nemocniční péče. Podle šéfa klinické skupiny ministerstva a předsedy České společnosti anesteziologie resuscitace a intenzivní medicíny Vladimíra Černého bylo ve čtvrtek hospitalizovaných 1134 pacientů, na jednotkách intenzivní péče je 192 z nich. „Kapacity jsou naplněné asi ze 20 procent. Zatím ve většině nemocnic není nutné omezovat elektivní necovidové péče,“ dodal.

Cílem všech přijímaných opatření je podle ministra zabránit vyčerpání kapacit nemocniční péče a co nejméně ji omezit na úkor jiných diagnóz. Podle šéfa klinické skupiny ministerstva a předsedy České společnosti anesteziologie resuscitace a intenzivní medicíny Vladimíra Černého bylo ve čtvrtek hospitalizovaných 1134 pacientů, na jednotkách intenzivní péče je 192 z nich. „Kapacity jsou naplněné asi z 20 procent. Zatím ve většině nemocnic není nutné omezovat elektivní necovidové péče, je ale možné, že k tomu v nejbližších dnech může dojít,“ dodal. Podíl lidí s covidem-19 je mezi pacienty na JIP menší než pět procent.

Nejvíc pacientů s covidem je v nemocnicích v Praze, Jihomoravském a Středočeském kraji. Vůbec nejvíc nemocných leží v nemocnici v Uherském Hradišti, kde je nakažených covidem 73.

„Apeluji na všechny, aby k volbám šli a svůj politický názor vyjádřili,“ uvedl na tiskové konferenci Prymula k tomu, že ve 14.00 se po celém Česku otevřely volební místnosti.

Zároveň i hájil svou práci. „Opatření, která tady jsou, vychází z našich specifik a jsou to opatření, která jsou po celém světě. Vycházíme ze zkušeností celého světa,“ říká Prymula.

V Praze se zrychlí kontaktování nakažených

V Praze a středních Čechách, které jsou epidemií covidu-19 nejvíce postiženými regiony, budou hygienici znovu stíhat zavolat kontaktům nakažených do 48 hodin, řekl Prymula. Hygienické stanice si v září stěžovaly, že kvůli vysokému nárůstu nových případů nestíhají všechny kontaktovat včas. V posledních dnech byly jejich kapacity posíleny a podle Prymuly je další posílení ještě v plánu.

„Zejména v Praze a ve Středočeském kraji došlo k poměrně významnému zpoždění v trasování. Zpoždění bylo takové, že v pátek už není úplně smysluplné ty kontakty zpětně dohledávat v té intenzitě jako standardně,“ řekl ministr. Podle něj bude hygiena pozitivně testovaného kontaktovat, zda měl nakažený příznaky nebo jestli neonemocněl některý z jeho kontaktů. Nebudou se dohledávat jejich bezpříznakové kontakty.

„V této době se odstartovává systém, kdy by opravdu všichni měli být trasováni během 48 hodin, proto jsou tam ty posilové kapacity,“ uvedl. Nabídky jsou podle Prymuly z různých resortů a systém bude dál posilovaný.

V Praze, která je vůbec nejhůře zasaženým regionem, se počet nakažených blíží 15 000 případů a denně se pohybuje kolem 500 až 600 nových. Ředitelka Hygienické stanice Hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová tento týden novinářům řekla, že kromě domácnosti nebo zaměstnání se zdroje nákazy nedaří v poslední době dohledat.

Pražská hygiena má podle Jágrové 160 odborných zaměstnanců, z nich 130 se podílí na trasování a ostatní zajišťují související agendu včetně vydávání karantén. S voláním kontaktům nakažených podle Jágrové pomáhají medici, tři desítky celníků, 30 zaměstnanců call centra bank. Ministerstvo zdravotnictví zřídilo call centrum, kde je asi 200 telefonistů.

Ve Středočeském kraji bylo od začátku pandemie evidováno 8932 případů nákazy, nyní je nemocných 4074 lidí. Zejména některé okresy podle tamních hygieniků dlouhodobě kopírují neutěšenou situaci v hlavním městě, s nímž jsou významně demograficky propojeny.

,

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...