Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Přes Velikonoce se bezpečnostní opatření zpřísňovat nebudou, řekl Hamáček. ‚Ta současná jsou dostačující‘

Vicepremiér, ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vicepremiér, ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček... | foto: ČTK

Praha V Česku se přes Velikonoce nebudou zpřísňovat bezpečnostní opatření kvůli novému typu koronaviru, současná jsou dostačující. Po jednání Ústředního krizového štábu to dnes řekl jeho šéf Jan Hamáček (ČSSD). Policie bude podle něj dodržování opatření v ulicích kontrolovat stejně jako doposud.

„Jsme přesvědčeni, že současná opatření stačí,“ řekl Hamáček. Spoléhá na to, že si lidé uvědomí, že i při návštěvě mohou někoho nakazit. „Věřím, že lidé jsou a budou rozumní a nepustí domů někoho, kdo by jim tam mohl potenciálně zanést nějakou nemoc,“ řekl Hamáček. „Kdybych byl doma, tak prostě neotevřu, protože bych se bál, že mě někdo nakazí, a věřím, že takto budou uvažovat i naši spoluobčané,“ dodal.

Ústřední krizový štáb se podle něj zabýval i tím, jestli by nemohla být umožněna setkání lidí v menším počtu, zatím to ale možné není. Například bohoslužby tak podle Hamáčka budou muset být odslouženy dálkově, například přes videozáznam. „Je to nepříjemné, ale riziko je stále velké,“ doplnil Hamáček.

Ke zpřísnění bezpečnostních opatření po dobu velikonočních svátků přistoupilo například Slovensko, kde ve středu začalo platit citelné omezení volného pohybu osob. Potrvá do pondělí.

Hamáček ve středu také připomněl, že od čtvrtka se mají otevřít některé obchody jako stavebniny, hobbymarkety a železářství, otevřou se i obchody a opravny jízdních kol. Provozovny však musí dodržovat přísnější požadavky na hygienu. Pokud se pozitivní trend v přibývání nových případů potvrdí, bude možné podle Hamáčka zvážit další uvolnění jednotlivých opatření.

Ústřední krizový štáb se ve středu zabýval i distribucí ochranných prostředků. Hamáček upozornil na to, že vnitro na svých stránkách zveřejňuje nejen počty distribuovaných prostředků celkem, ale také podrobnější údaje za jednotlivé kraje. „Daří se nám nákupy centralizovat nejen ze zahraničí, ale také od domácích dodavatelů,“ řekl také Hamáček.

Dodal, že hasiči nyní distribuují první desítky celoobličejových masek CM6 od Gumáren Zubří, které jsou jedním z šesti domácích výrobců ochranných pomůcek proti koronaviru, kteří budou přednostně zásobovat ministerstvo vnitra.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...