Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 8 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Většina nakažených na Karvinsku je bez příznaků. Uzavření oblasti podle hejtmana nehrozí

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

OSTRAVA Většina pozitivně testovaných na covid-19 v Moravskoslezském kraji je bez příznaků, hospitalizovaných je jich 28. Pro případ těžkého průběhu nákazy je v kraji připraveno 186 plicních ventilací. Po zasedání bezpečnostní rady kraje to novinářům řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO), podle kterého zatím nehrozí uzavření Karvinska.

„Problémem jsou lidé, kteří nedodržují karanténu,“ řekl Vondrák. Kvůli nezodpovědnosti lidí, kteří nejsou v karanténě doma, se tak podle něj nákaza dál šíří.

„Chtěl bych apelovat na zaměstnavatele těchto lidí, aby kontrolovali, zda tito lidé jsou v karanténě, protože pokud nebudou v karanténě a budou se procházet po okolí, nebo dokonce chodit do restauračních zařízení, tak se nemůžeme dočkat ničeho dobrého,“ řekl hejtman.

Nárůst počtu případů je podle hejtmana dán plošným testováním na dolech ČSM-Sever a ČSM-Jih na Karvinsku. Někteří lidé ale na testy nechodí. Celkem tam má být otestováno 4300 lidí, zatím bylo odebráno přes 2700 vzorků. Vondrák apeloval na vedení OKD, aby zajistilo, že jejich pracovníci přijdou na testy. Dodal, že statistický vzorek zaměstnanců se bude testovat i na Dole ČSA. Když se ukáže, že počet nakažených je statisticky významný, testovalo by se od příštího týdne plošně i na Dole ČSA.

Mluvčí OKD Naďa Chattová řekla, že firma neeviduje problémy s tím, že by se zaměstnanci nechtěli dostavit k odběrům. „Naopak testování probíhá velmi hladce. Důkazem jsou tisíce odebraných vzorků. Toto opatření je nařízeno hygieniky a zaměstnanci ho musí dodržet,“ řekla Chattová. Počet odebraných vzorků podle ní odpovídá plánu.

„Bohužel máme problém s tím, že řada pracovníků ze zahraničí, především z Polska, je taky nakažena a odjíždí do Polska. Když jsem se díval, na včerejší (nedělní) přírůstky, tak 174 bylo testovaných v Moravskoslezském kraji lidí, kteří tady žijí ale řádově stovka jsou zahraniční pracovníci,“ řekl Vondrák. Netýká se to podle něj jen Poláků, ale i pracovníků z Ukrajiny.

Těžba uhlí byla zatím přerušena jen v Dole Darkov. Vondrák řekl, že kraj přerušení těžby v dalších dolech nařídit nemůže. Musí to podle něj posoudit vedení OKD. „Nicméně se domnívám, jestliže počty nakažených se budou vyvíjet tak, jak se vyvíjí, tak stejně ta těžba nebude moci být provozována. Jinými slovy řečeno i možná přirozeně dojde k tomu, že budou muset těžbu zastavit,“ řekl hejtman. Chattová řekla, že vedení firmy čeká na kompletní výsledky testování a poté zavede případná opatření.

Hejtman připomněl, že v pondělí ve 24:00 skončí omezení na hranicích s polským Slezským vojvodstvím a bude tam volný pohyb. Polsko si podle něj prošlo extrémní situací týkající se dolů a teď se situace zlepšuje.

Lidé nemoc podceňují, míní ředitelka ostravské nemocnice

Ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová řekla, že lidé nemoc často podceňují. „U značného počtu lidí zjišťujeme, že chodili do práce, byť měli jen lehké příznaky onemocnění - rýma, ztráta čichu zvýšená teplota 37,“ řekla hygienička. I s lehkými příznaky by podle ní měli lidé zůstat doma.

Uvedla, že sankce za nedodržování karantény musí uplatnit zaměstnavatel. „My, pokud se o nedodržování opatření všech ostatních - nenošení roušek a podobně - dovíme, zahajujeme s každým přestupcem správní řízení a udělujeme sankce podle typu přestupu. V současné době máme ukončeno 1100 takových přestupků a ještě asi 2500 čeká na vyřízení,“ řekla Svrčinová.

Hygienici budou kontrolovat například také dodržování opatření týkajících se koupališť. I u těch přírodních může být na Karvinsku a Frýdecko-Místecku podle Svrčinové maximálně 500 lidí, ovšem tak, aby na každého návštěvníka připadalo deset metrů čtverečních. „Je tam provozovatel, který má povinnost zkontrolovat si lidi, a krajská hygiena pravidelně jezdí na odběry vody v nepravidelný čas, takže si to zkontrolujeme taky,“ řekla ředitelka.

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Kristýna Třešňáková známá pod jménem Týnuš Třešničková (Praha, 27. června 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.