Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Vojtěch nevyloučil uspíšení rozvolnění. Od pondělí mohou otevřít řemeslníci, farmářské trhy či autosalony

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) hovoří 9. dubna 2020 v Praze na tiskové konferenci po jednání vlády o dalších opatřeních na pomoc firmám, živnostníkům i občanům při řešení dopadů epidemie koronaviru. foto: ČTK

Aktualizováno
Praha - Od pondělí 20. dubna se mohou otevřít provozovny řemeslníků, farmářské trhy, autobazary či autosalóny, jak s tím počítal vládní plán na rozvolnění opatření zavedených kvůli epidemii nového typu koronaviru.
  16:00aktualizováno  19:22

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) novinářům po pátečním zasedání vlády řekl, že kabinet první vlnu uvolnění opatření schválil a jeho resort zanesl do příslušného předpisu.

Kabinet plán otevírání obchodů a uvolnění dalších činností rozdělil do pěti etap od nejbližšího pondělí 20. dubna do pondělí 8. června. Od 20. dubna se podle něj mohou konat i venkovní tréninkové aktivity profesionálních sportovců a svatby do deseti lidí, obojí za dodržení specifických hygienických opatření. „Vláda posvětila první změny, nyní jsme to vložili přímo do legislativní formy,“ uvedl Vojtěch.

O týden později plán počítá s otevřením provozoven do 200 metrů čtverečních, budou se také smět konat bohoslužby do 15 účastníků. Od 11. května by se měly otevřít větší obchody, autoškoly či posilovny. Ministři v úterý nevylučovali, že se harmonogram kvůli epidemiologické situaci opozdí, Vojtěch v pátek nevyloučil ani jeho uspíšení. „Pokud by se situace vyvíjela pozitivně a dobře, pak se můžeme bavit o úpravě, od pondělí ale platí, co jsme slíbili,“ uvedl.

Ministři po jednání vlády na otázku, zda se mohou od pondělí otevřít i salóny pro psy a kočky, nereagovali zcela jasně. Kabinet je totiž do první vlny výslovně nezařadil. „My jsme řekli, že už se chceme vyhnout definování specifických prodejen, tyto spadají do provozoven do 200 metrů čtverečních, předpokládám, že větší nejsou, ty by byly uvolněny od 27. dubna,“ uvedl Vojtěch. Pokud se však jedná o řemeslo, týká se salónů nejbližší termín, dodal později.

Podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) jsou psí salóny sice volná živnost, ale na hraně s řemeslem, proto budou moci otevřít rovněž od pondělí. „Je to podobný případ jako například výroba a oprava brašnářského zboží,“ napsal ministr v pátek ČTK.

Kadeřnictví otevřou 25. května

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) před jednáním vlády řekl, že salóny se otevřou už v první vlně. „Vyhodnotili jsme si to a je možné to zařadit do té první skupiny profesí a psy bude možné stříhat,“ řekl. Vojtěch na doplňující dotaz uvedl, že jako řemeslo by stříhání psů spadalo do první vlny, pokud řemeslem není, tak do druhé.

Kadeřnictví a holičství se podle plánu vlády mají otevřít až v pondělí 25. května. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula to vysvětlil tím, že v klasickém kadeřnictví nastává bezprostřední přímý kontakt mezi cizími lidmi, což je z hlediska epidemie rizikové. „U pejsků ten problém není zdaleka takový, z tohoto úhlu pohledu je to bezpečnější,“ uvedl.

Ohledně zprovoznění lázeňských zařízení chce odborná skupina ministerstva zdravotnictví počkat do konce dubna na zhodnocení epidemiologické situace. V plánu otevírání obchodů na rozdíl od ubytovacích služeb nejsou, protože spadají pod zdravotnictví. „Pro nás byly nějakou záložní kapacitou, proto jsme zakázali přijímat nové pacienty. Pokud nenastanou nějaké problémy, tak bychom mohli kapacitu lázní postupně obnovit do nějakého stavu před nemocí covid-19, ale postupnými kroky,“ uvedl Vojtěch.

Vysoké školy v omezeném provozu

Vysoké školy se od pondělí otevřou v omezené míře pro aktivity studentů v posledním ročníku studia. Účastnit by se jich mohlo vždy maximálně pět lidí najednou. Návrh v pátek vláda schválila, řekl ministr zdravotnictví Vojtěch. Budou se tak moci konat individuální konzultace či zkoušky, včetně státnic a rigorózních zkoušek.

Studenti se také budou moci ve stejném maximálním počtu věnovat laboratorní, experimentální nebo umělecké práci zejména za účelem vypracování závěrečných prací a klinické a praktické výuce a praxi. Individuálně bude možné na vysoké škole navštívit knihovnu či studovnu, ale jen za účelem vyzvednutí či vrácení studijní literatury.

Studenti budou muset poskytnout čestné prohlášení o tom, že v předchozích dvou týdnech neměli příznaky virového onemocnění. Aktivit se budou moci zúčastnit v případě, že jsou bez akutních zdravotních potíží odpovídajících virovému onemocnění a že nemají nařízenou karanténu. U vstupu do zkušební místnosti si budou muset dezinfikovat ruce.

Školy vláda kvůli šíření epidemie nového typu koronaviru uzavřela 11. března. Výuka se do škol v plném rozsahu do července nevrátí. Stát je plánuje otevírat postupně. Nejméně počítá návrh na uvolnění škol a školských zařízení s návratem žáků 2. stupňů základních škol a středoškoláků nižších ročníků.

Na dovolenou bude třeba souhlas cílové země

Ministr Vojtěch na tiskové konferenci uvedl, že si neumí představit, že by se náhle uvolnilo cestování do celého světa. Vzhledem k situaci v jiných zemích by podle něj hrozilo opětovné zavlečení nákazy koronavirem do ČR a je třeba chránit veřejné zdraví. Vojtěch také řekl, že zakázat cestování vládě umožňuje zákon o veřejném zdraví. Kabinet nicméně cestování zakázal na základě krizového zákona. Někteří právníci zpochybňují ústavnost toho, že Češi podle vládního rozhodnutí nesmí až na výjimky opustit republiku.

„Nedokážu si představit, že bychom ze dne na den uvolnili cestování do celého světa bez omezení v této chvíli, když víme, že v řadě zemí je situace neutěšená. Mohlo by to vytvořit druhou nebo třetí vlnu pandemie,“ řekl Vojtěch po pátečním jednání vlády.

Podle něj bude vláda situaci v zahraničí a s tím spojené možnosti cestování pravidelně vyhodnocovat. „Může dojít k nějakým úpravám. Ale na druhou stranu je pro nás zásadní ochrana veřejného zdraví a zákon o veřejném zdraví, který jasně dává mandát bránit zavlečení nákazy i z jiných zemí,“ řekl ministr.

Náměstek ministra Roman Prymula uvedl, že s ohledem na letní dovolené je možné jednat s jinými státy o možnosti rekreace, například na Jadranu. Podle něj ale bude nutné zajistit nejen souhlas cílové země, ale i těch transitních, a stanovit podmínky pro cestu na dovolenou i pro návrat, jako například negativní test na nemoc covid-19. Vše ale bude podle Prymuly záležet na aktuální epidemiologické situaci v létě, cestovat by podle něj mělo být možné jen do zemí, kde bude riziko nákazy podobné jako v Česku.

Na tiskové konferenci po pátečním jednání vlády Prymula odmítl, že by Česko mělo uzavřené hranice. „Technicky si je třeba představit, že ty hranice nejsou uzavřené. Ony jsou v podstatě jenom téměř neprostupné díky všem dalším opatřením,“ uvedl. Je podle něj logické, že ne všichni se přes hranice dostanou v situaci, kdy stát limituje pohyb osob. Podle Prymuly tak postupuje i řada dalších zemí.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat