Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Restaurace budou muset od středy zavřít v 20:00, na veřejnosti se opět nesmí konzumovat alkohol

Ministr zdravotnictví Jan Blatný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Jan Blatný. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Ministerstvo zdravotnictví zatím nenavrhuje přechod ze třetího zpět do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES. Omezilo ale od středy otevírací dobu restaurací a zakázalo prodej alkoholu z okének, nesmí se také prodávat občerstvení na trzích. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to řekl na tiskové konferenci po jednání vlády. Připravuje rovněž změnu metodiky, započítávat se budou nejen PCR, ale i antigenní testy. Povede to ke zlepšení skóre, řekl ministr.

Současné skóre je podle ministra na hranici mezi třetím a čtvrtým stupněm rizika, pokles se zastavil a stav epidemie stagnuje. Od neděle je skóre 64 bodů, a odpovídá tak čtvrtému stupni rizika. Podle metodiky by se po třech dnech mělo zvážit zpřísnění. „Od začátku říkáme, že protiepidemický systém je zásadním, nikoliv jediným zdrojem pro naše rozhodování. Je to uvedeno už v metodice,“ řekl ministr. Zvažují se i další parametry. Dál podle něj klesá podíl nakažených mezi seniory a rizikovým scénářům neodpovídá ani zátěž zdravotního systému.

Plošné zpřísnění vláda nahradila dílčími opatřeními směrem k restauracím a prodeji občerstvení, která začnou platit od středy. „Považujeme za nutné přijmout opatření, která budou cílit na tu část populace, která se nechová příliš zodpovědně,“ uvedl ministr. Odmítl, že by tato dílčí opatření znamenala, že se ministerstvo vlastním protiepidemickým systémem přestalo řídit.

Stagnace počtu nových případů podle něj ještě neodráží čtvrteční zmírnění, kdy se restaurace a obchody otevřely. „Jedná se o odraz toho, že v posledních sedmi až deseti dnech jsme pravděpodobně začali brát opatření, která byla v platnosti dokonce ještě ve stupni čtyři, na lehkou váhu,“ dodal.

Nejčastějším místem nákazy covidem-19 je podle ministra Blatného stále zaměstnání. Otevření škol se podle něj sice projevilo, ale ohnisek je asi 600, což je řádově méně. Nejvíc lidí podle Blatného místo nákazy nezná, nebo ho nechce uvádět.

Do týdne se do výpočtu rizikového skóre podle Blatného promítne nová metodika Evropského centra pro kontrolu infekčních nemocí (ECDC), která dává antigenní testy naroveň s testy PCR. Už minulý týden ministr uvedl, že v takovém případě by byl podíl pozitivních testů, který je jedním z parametrů výpočtu, zhruba 14 procent místo současných asi 21 procent.

„Pokud budeme metodiku aplikovat do současného stavu, tak a priori povede ke zlepšení stavu. Musíme ale zhodnotit, jestli povede i k nutnosti úpravy výpočtu,“ uvedl Blatný. Pokud by v takovém případě byl podíl pozitivních testů 14 procent, skóre by se podle výpočtu snížilo o devět bodů. Současných 21 procent má hodnotu 20 bodů, 11 až 15 procent pak hodnotu 11 bodů.

Současný přístup, kdy se započítávají jen PCR testy, kterými se výsledky některých antigenních potvrzují, vede podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) k tomu, že statistika ukazuje více pozitivních testů, než je reálný obraz situace.

Restaurace nejpozději do 20:00

Bary, restaurace a další stravovací zařízení budou muset od středy zavírat nejpozději ve 20:00 včetně hotelových restaurací a výdejních okének. Restrikce se netýká rozvozu jídla, uvedl Blatný.

Vláda tak reagovala na častá porušování opatření v tomto odvětví. Podle Blatného k výdejním okénkům byly přistavovány vyhřívané stany, byly zjištěny přeplněné bary. Také na trzích se konzumovalo jídlo a alkohol, což bude rovněž od středy podle Blatného zakázáno.

Restaurace mohly od čtvrtka fungovat mezi 06:00 a 22:00, předtím od 14. října do 2. prosince musely být kvůli zamezení šíření koronaviru pro veřejnost uzavřené.

Medikům skončí pracovní povinnost

Medikům skončí pracovní povinnost ve zdravotnických zařízeních, kterou jim v polovině října uložila vláda kvůli druhé vlně koronavirové epidemie, uvedl Blatný. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) na Twitteru uvedl, že pracovní povinnost studentů lékařských fakult v oboru všeobecného lékařství skončí ve čtvrtek.

„Bylo schváleno usnesení, že medici se navrátí do škol. Nebudou muset již pomáhat formou pracovní povinnosti ve zdravotnických zařízeních,“ řekl novinářům Blatný. Vláda uložila v říjnu pracovní povinnost studentům čtvrtého a pátého ročníku všeobecného lékařství na lékařských fakultách, pátého ročníku zubního lékařství či farmacie.

,

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo
Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo

Opět tu máme pravidelnou soutěž pro ty, kdo rádi píší příběhy. Napište nám jeden během dubna. Tři z vás odměníme kosmetickým vybavením značky Linteo.