Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Česko se pokouší vyvinout vlastní vakcínu proti covid-19. Je to i otázka soběstačnosti, říká Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). foto:  Petr Topič, MAFRA

Státní zdravotní ústav (SZÚ), Ústav hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) a Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) začaly společně vyvíjet vakcínu proti covidu-19. Zatím je v první, laboratorní fázi, budou další dvě.
  11:00aktualizováno  12:21

Podle šéfky výzkumného týmu, poslankyně za ANO a přednostky oddělení preventivní kardiologie IKEM Věry Adámkové bude vývoj trvat měsíce a stát nižší desítky milionů korun. Informace v pondělí zazněly na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví. O vývoj vakcíny se snaží v mnoha zemích, ve fázi studií je i příprava léku.

„Vývoj nemoci může být takový, že nás čeká druhá nebo třetí vlna. Je lepší být připraven,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). ČR se tak podle něj díky svému špičkovému odbornému zázemí řadí do pelotonu několika málo států světa, které se o vývoj vakcíny pokoušejí. Díky intenzivnímu zkoumání a testování mají podle něj čeští odborníci dostatečné zkušenosti.

Je to podle něj i otázka soběstačnosti. „Pokud bude někde vakcína dřív, je otázka, jak bude k dispozici a jakým zemím. Vzhledem k tomu, jak je pandemie rozšířená, bude poptávka obrovská,“ uvedl Vojtěch.

„Každá ze zúčastněných institucí má nezastupitelnou úlohu v realizaci výzkum od analýz in vitro, in vivo až po klinické hodnocení,“ vysvětlila profesorka a vedoucí společného výzkumného týmu Věra Adámková , která je zároveň přednostkou na pracovišti preventivní kardiologie IKEM.

Ministerstvo zdravotnictví je podle něj připraveno se finančně podílet na nákladech spojených s vývojem, které se odhadují na nižší desítky milionů. „Všichni účastníci na tom zatím pracují ve svém volném čase a zdarma, takže zatím to nestálo nic,“ řekla Adámková. Vývoj vakcíny podle ní bude trvat „více měsíců“, zhruba za dva měsíce budou informace o úspěšnosti první fáze. „Účinná antivirotika jsou velmi obtížná, je jich velmi málo. Naše budoucnost v prevenci je očkování,“ doplnila Adámková.

Ve Státním zdravotním ústavu se podle jeho ředitele Pavla Březovského věnuje novému typu koronaviru od začátku Národní referenční laboratoř pro chřipku. „Podařilo se nám vytvořit snímek koronaviru u jednoho z prvních pacientů, který se dostal do České republiky. Měří 200 nanometrů,“ uvedl. SZÚ také vytvořil jednu ze 30 dosud známých sekvencí genu, kterou zapsal do knihy genomu tohoto koronaviru při Světové zdravotnické organizací (WHO). Zároveň se podle něj daří vir pěstovat a vytvářet ho určité zásoby pro další zkoumání.

Vakcína, na které čeští vědci a lékaři pracují, má po vpravení do organismu zajistit navození jeho obranyschopnosti (imunity) proti specifické chorobě COVID 19. Výzkumný tým se rozhodl pro osvědčenou inaktivovanou vakcínu, která obsahuje usmrcené viry. 

„Bude-li ta první fáze úspěšná, tak potom náš tým zahájí proces přípravy preklinického a klinického hodnocení,“ řekl ředitel ÚHKT Petr Cetkovský. Nejprve se bude testovat na myších a potkanech. „Cílem bude ověřit nejen účinnost vakcíny, ale i její bezpečnost,“ doplnil ředitel IKEM Michal Stiborek. Vakcína by měla být takzvaně inaktivní neboli připravená z usmrcených virů, které si lidský organismus zapamatuje a v budoucnu umí s jejich živými formami bojovat.

Covidové prsty: lékaři upozorňují na vyrážku jako příznak covid-19, objevují se hlavně u dětí a mladistvých

Na vývoji vakcín proti koronaviru SARS-CoV-2 aktuálně pracují týmy vědců v Evropě, Asii i ve Spojených státech. Na nemoc covid-19 zatím neexistuje ani prověřený lék, hlavní zbraní v boji proti ní je tak důsledná izolace lidí nakažených koronavirem, případně omezení kontaktů napříč celými populacemi. Například předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová doufá, že vakcínu by mohli vědci vyvinout do konce roku. Světová zdravotnická organizace ovšem počítá s tím, že očkovací kampaň bude moci začít nejdříve za rok.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat