Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C polojasno Předplatné LN
4. září 2019 13:33, aktualizováno  18:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rozhodnutí zatím nepadlo. Komunikace státního zastupitelství o Čapím hnízdě nebyla šťastná, řekl žalobce Zeman

Farma Čapí hnízdo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Farma Čapí hnízdo. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ve středu prohlásil, že v kauze Čapí hnízdo dosud není rozhodnuto. Byl pouze podán koncept rozhodnutí, který musí posoudit nadřízený dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha. Zeman také kritizoval komunikaci městského státního zastupitelství, podle něj nebylo schopné dobře vysvětlit svůj postup. Zeman navíc uvedl, že se nebojí případně v kauze vystoupit proti vůli politické reprezentace, pokud by k tomu měl důvod.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

„Byl jsem velice zdrženlivý komentovat kauzu Čapí hnízdo, protože vím, že mohu být v dané věci za určitých okolností činný,“ prohlásil nejvyšší státní zástupce. Na Zemanovu možnost ve věci konat poukázala v úterý ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Zeman má možnost zrušit rozhodnutí o zastavení stíhání do tří měsíců po jeho případném vydání, pokud ho shledá nezákonným. „Nebudu se jakkoliv vyjadřovat k meritu věci Čapí hnízdo, aby nevznikly pochybnosti o mé nezaujatosti,“ doplnil.

Veřejnost by podle Zemana neměla být informována o mezikrocích státního zastupitelství, kterým je i Šarochovo rozhodnutí (předání návrhu na žalobu nadřízenému k aprobačnímu procesu), o němž v pondělí informoval Deník N. „(Šarochovo rozhodnutí) je pouze koncept, nástin, který předkládá svému vedoucímu státnímu zástupci, který je mu nadřízen,“ vysvětlil Zeman. „Žádné rozhodnutí zatím nevzniklo. Pokud s návrhem dozorového státního zástupce nebude vedoucí státní zástupce souhlasit, převezme věc sám,“ vysvětlil.

Podle pondělní informace Deníku N žalobce Jaroslav Šaroch změnil právní názor na kauzu a rozhodl se doporučit zastavit trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO), který v ní figuruje. Kdo informace Deníku N mluvčí dal, městské státní zastupitelství neví. „Každopádně budou přijala taková opatření, aby se zvýšila bezpečnost nakládání s informacemi,“ řekl Cimbala.

Zemanovi se také nělíbila mediální komunikace žalobců. „Městské státní zastupitelství nebylo schopné dosud uspokojivě vysvětlit svůj postup,“ prohlásil Zeman. 

„Poskytli jsme informaci o faktickém stavu věci. S ohledem na to, že doktor Šaroch dodržel lhůtu k vypracování rozhodnutí, tak by nebylo na místě toto popírat,“ reagoval na Zemanovu kritiku pro mluvčí pražského zastupitelství Aleš Cimbala. Dodal, že jeho úřad naprosto souhlasí se Zemanovým vyjádřením, že by veřejnost neměla být informována o jednotlivých dílčích mezikrocích, jako jsou například ty týkající se aprobačního procesu.

Pavel Zeman kauzu Čapí hnízdo podle svých slov konkrétně komentovat nemůže, protože nemá přístup do dění ve spise. Nejvyšší státní zastupitelství tedy o vývoji nemá informace.

Zeman na otázku, zda mu případně nebude dělat problém jít proti politické reprezentaci, řekl, že si nepokazí čistý štít, který dosud mám. „A jestli bych kvůli kauze byl odvolán nebo ne, to je mi jedno,“ zdůraznil.

Zeman připomněl, že v případě zastavení stíhání může rozhodnutí zrušit jako nezákonné. „Z tisícovky zastavení stíhání ročně zhruba do třiceti až čtyřiceti zasáhne nejvyšší státní zástupce, není to nijak neznámý postup,“ řekl. 

Podle něj každý rok státní zastupitelství rozhoduje zhruba o 60 tisících případů, z nichž právě zhruba tisícovka je zastavená. „Ne všechna ale kvůli změně právního názoru, často je to například z důvodu promlčení,“ doplnil.

V souvislosti s padesátimilionovou dotací EU na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo čelí Babiš od října 2017 obvinění z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Hrozí mu až desetileté vězení. Stíháni jsou i premiérova žena Monika, dcera Adriana Bobeková či švagr Martin Herodes. Policie navrhla letos v dubnu Šarochovi, aby Babiše i ostatní obžaloval. Premiér vinu dlouhodobě odmítá. 

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) v úterním rozhovoru pro Deník N uvedla, že aktuálnímu postupu pražského městského státního zastupitelství v kauze Čapího hnízda nerozumí. Nejnovější vývoj v případu označila za rozpačitý a práci státních zástupců za nepochopitelnou a neuchopitelnou. Podle ní jde o špatný signál o stavu soustavy státního zastupitelství.

Podle pražského městského státního zastupitelství nelze odhadnout, jak dlouho nyní bude jeho šéf Martin Erazím studovat předložený spis. Jestliže Erazím dospěje k odlišnému právnímu názoru než Šaroch, může mu dát pokyn, aby ve věci rozhodl jinak. Vedle zastavení stíhání připadá v úvahu podání obžaloby, postoupení případu jinému orgánu nebo vrácení případu policii k došetření.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?