23. října 2019 10:03, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sněmovna jedná o rozpočtu. Zeman slíbil, že návrh se schodkem 40 miliard podepíše

Prezident Miloš Zeman v Poslanecké sněmovně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman v Poslanecké sněmovně. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Tradičně za účasti prezidenta Miloše Zemana se ve středu plénum Sněmovny začalo zabývat návrhem státního rozpočtu na příští rok. Očekává se, že vládní koalice základní parametry rozpočtu včetně schodku 40 miliard korun za podpory KSČM schválí. V debatě se bude pokračovat po polední přestávce. Zeman poslancům řekl, že rozpočet podepíše, i když vyjádřil výhrady k rozsahu podpory obnovitelných zdrojů energie či k počtu státních úředníků. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) návrh přináší rekordní investice na nedostatečnou infrastrukturu i rekordní objem peněz do vzdělávání, opozice naopak parametry rozpočtu kritizuje.

Zeman se ve Sněmovně objevil na veřejnosti poprvé po čtyřdenním pobytu v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), který absolvoval v druhé polovině minulého týdne. Novinářům řekl, že ředitel ÚVN Miroslav Zavoral ve čtvrtek zveřejní jeho kompletní zdravotní dokumentaci. Nemocnice nicméně informaci o rozsahu zveřejněných informací zmírnila, podle vyjádření náměstka ředitele nemocnice Ivana Jeřábka pro Deník N se bude jednat o shrnutí stavu a aktuálních výsledků. Zeman dnes zopakoval, že nemá jiný zdravotní problém než bolavé nohy, odmítl současně spekulace, že kvůli zdravotnímu stavu zvažuje konec ve funkci.

Prezident Miloš Zeman v Poslanecké sněmovně.
Prezident Zeman ve Sněmovně vystoupil na veřejnosti poprvé od čtyřdenního...

U řečnického pultu strávil Zeman necelou čtvrthodinu, doprovázeli ho k němu dva členové ochranné služby. Česká ekonomika má podle názoru prezidenta rezervy 318 miliard korun, které by bylo možné využít, pokud by se podařilo zrušit veškeré daňové výjimky. Za každou z nich ale podle Zemana stojí lobbistická skupina, která bude o tuto výhodu bojovat. Poslancům prezident navrhl mimo jiné zavedení solární daně či snížení výkupních cen energie z obnovitelných zdrojů.

Schillerová se domnívá, že její návrh rozpočtu vytváří předpoklady ke zvýšení produktivity a posun potenciálu české ekonomiky. „Ať již investicemi do infrastruktury nebo do vzdělání, vědy výzkumu či inovací,“ řekla. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) označila rozpočet za dobrý kompromis. Při koaličních jednáních se podle ní povedlo odvrátit kolaps některých služeb a faktickou likvidaci dotačních programů v sociální oblasti, takže ČSSD mohla změnit své původní stanovisko a pro rozpočet ve vládě hlasovat.

Za rozpočet se jako za „pragmatický kompromis“ postavil ekonomický expert opoziční KSČM Jiří Dolejš. Komunisté, kteří tolerují menšinový kabinet ANO a ČSSD, návrh v prvním čtení podpoří, plánují ale přemýšlet, zda se určité detaily nedají zlepšit.

Opozice návrh kritizuje

Opozice už dříve návrh rozpočtu kritizovala. TOP 09 navrhuje snížení výdajů i deficitu rozpočtu o 20 miliard korun, o vrácení návrhu k přepracování usilují také Piráti. Předseda ODS Petr Fiala v úterý prohlásil, že schodek považuje za politicko-rozpočtový trestný čin. Šéf lidovců Marek Výborný dnes uvedl, že rozpočet není proinvestiční, jen spotřebovává a není přívětivý k rodinám.

Předseda STAN Vít Rakušan označil rozpočet za recyklací předchozích, kde se pouze navyšují jednotlivé položky na daný rok. SPD podle svého předsedy Tomia Okamury považuje za málo investiční, plánovaný deficit podle něj Česko zbytečně zadluží. ANO a ČSSD návrh podle Okamury nepřipravily s péčí řádného hospodáře.

Prvního projednávání rozpočtu na příští rok se na rozdíl od předchozích let nezúčastnil premiér Andrej Babiš (ANO), který je v Japonsku kvůli účasti na uvedení nového japonského císaře Naruhita na trůn.

ČTK
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....