Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zívnutí probouzejícího se Slunce

Česko

ASTRONOMIE

TUSCON, USA Už dva roky je Slunce prosté skvrn. To se za posledních století nestalo a některé astronomy to zaskočilo. V roce 2006 varoval panel amerických odborníků, že příští cyklus bude bouřlivý. V květnu 2009 už tvrdil panel pravý opak. Ale proč tomu tak je, ctihodný výbor nevysvětlil. Snad to ale dokázal tým z National Solar Observatory v Tusconu. Všiml si, že každý 11tiletý cyklus sluneční aktivity souvisí s pozicí magnetických proudů na jeho povrchu. Nový cyklus tak patrně začíná, když proudy doputují na 22. stupeň severní a jižní šířky, byť důvod je neznámý.

Pozorování ale ukazují, že proudy vzniklé v předchozím cyklu (1996) byly líné. Na „startovní čáru“ se dostaly až nyní, po třinácti letech, nikoliv obvyklých jedenácti. Takže teď už to prý opravdu začne.

****

Vývoj počtu slunečních skvrn od roku 1995 do současnosti „Zubatá“ linka zachycuje počty pozorovateli napočítaných skvrn. Plná čára představuje statisticky „vyhlazené“ údaje a také předpověď budoucího vývoje.

Pozice magnetických proudů (červeně) ve svrchní vrstvě Slunce (zeleně), jak ji ukazuje série snímků z posledních let, je podle vědců z Tusconu důvodem, proč si nový sluneční cyklus dával tak na čas. Proudy se totiž pohybovaly nezvykle pomalu a do kritické polohy nutné ke spuštění tvorby slunečních skvrn (okolo 22. stupně severní a jižní šířky) se dostaly až v posledních měsících.

Neposkvrněnou tvář Slunce dokumentuje snímek pořízený 31. března 2009 družicí SOHO

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...