Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Život Davida Ratha ‚před popravou‘: tajné sledovačky i pravidelné nákupy v Makru

Davida Ratha prý opět začala sledovat policie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Davida Ratha prý opět začala sledovat policie. | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Do začátku soudu mu zbývají tři týdny. David Rath, dříve zvyklý na večírky a společenské akce, se nyní soustředí na rodinné povinnosti. Pravidelně ordinuje v poliklinice své ženy a v chodu udržuje i restauraci, kterou má se svou přítelkyní. Závěrečnou řeč už má prý dávno připravenou. „Já jsem se s tím smířil. A to je nejvíc štve, že z nich nemám strach,“ říká pro server Lidovky.cz.

Když musí vstávat do práce, první pacienti mu přichází už na osmou hodinu ráno. Z rodinné vily v Hostivicích to má David Rath do Polikliniky u svatého Jakuba, kterou vlastní jeho žena, přesně 660 metrů. Pěšky je tam přibližně za deset minut.

Poliklinika u svatého Jakuba, kde David Rath ordinuje zhruba dvakrát týdně.

Poliklinika u svatého Jakuba, kde David Rath ordinuje zhruba dvakrát týdně.

„V hostivické ordinaci jsem standardně dvakrát v týdnu, tedy pokud to jde a nemám soud. V nemocnici ve Vrchlabí jsem jednou a někdy i dvakrát týdně,“ popisuje David Rath svůj týdenní harmonogram. I teď sedí v ordinaci na Husově náměstí. Je krátce před čtvrtou hodinou a pro dnešní den už žádné pacienty nemá. Tím ale jeho povinnosti nekončí.

Z lékaře provozním restaurace

Už při domlouvání rozhovoru Rath v sms zprávě napsal, že je „uhoněn“. Mimo zaměstnání lékaře, kde se střídá s manželkou, se prý snaží ještě udržet v chodu restauraci Citadela. „Pomáhám tam, částečně funguji jako provozní. Až tady skončím, jedu nakoupit do Makra, protože jim něco urgentně došlo,“ vysvětluje stále ještě v lékařském plášti s tím, že na podobné nákupy jezdí každý týden.

Ani do nově zrekonstruované restaurace poblíž hostivického náměstí to přitom Rath nemá daleko – z ordinace je tam za čtyři minuty. Jenže starosti o to, zdali hostům chutná a podnik prosperuje, už možná nebude mít dlouho.

Interiér restaurace Davida Ratha s názvem Citadela.

Interiér restaurace Davida Ratha s názvem Citadela.

„Úplně na rovinu, nezvládám to. Nikdo nemá čas se tomu věnovat naplno. Už máme nějaké zájemce, tak snad to dopadne. Vypadají docela šikovně, možná by i pokračovali v nastaveném trendu, tedy restaurace zaměřené na středomořský typ kuchyně,“ říká Rath. A přestože si v kuchyni drží italského šéfkuchaře Luca Norciu, v době oběda je podnik až na pár hostů prázdný.

Podle internetových stránek restaurace zde návštěvníci nechají „plynout čas“. Kvůli údajné vytíženosti ji ale Rath ještě nedávno nabízel na inzerát za zhruba třicet tisíc měsíčně plus poplatky za služby. Podnik přitom nefunguje dlouho: s přítelkyní Renatou Horkou ho otevřeli teprve loni v listopadu. Ani dosud však není jasné, z čeho Rath rekonstrukci vily a její přestavbu v luxusní podnik v rustikálním stylu financoval.

Mimo zaměstnání lékaře se prý David Rath snaží udržet v chodu restauraci...

Mimo zaměstnání lékaře se David Rath snaží udržet v chodu restauraci Citadela poblíž hostivického náměstí.

Začátek monstrprocesu se blíží

V mezičase se Rath samozřejmě připravuje na začátek politického monstrprocesu, jak o soudním jednání často a rád hovoří. Když v polovině května, kdy měly na řadu přijít závěrečné řeči obhajoby, náhle vyměnil advokáty, soud mu nakonec přidělil obhájkyni ex offo Marcelu Ondřejovou. Ta v současné době podle Rathových slov „od rána do večera“ studuje spis. A že se má co ohánět: přečíst musí více než 31 tisíc stran, další tisíce stran příloh a k tomu 60 hodin odposlechů.

„Říkala mi, že na skutečné nastudování by potřebovala zhruba 100 pracovních dní a že čas, který jí soud dal, je extrémně krátký. Že to v tuto chvíli není schopna stihnout,“ říká. Zdali se Rath nepokusí o další obstrukce a 13. července soudci Robertu Pacovskému oznámí, že Ondřejovou jako obhájkyni odmítá, ale spekulovat nechce. „Až bude třináctého, uvidíme. Já nevím.“ (viz rozhovor dole v boxu).

Třípatrová vila v Hostivici, kde si prý David Rath v podzemí pronajímá...

Třípatrová vila v Hostivici, kde si prý David Rath v podzemí pronajímá posilovnu. Oficiálně zde sídlí firma Schlossberg, kterou vede jeho přítelkyně Renata Horká.

Při tom všem ale Rath zřejmě nezapomíná ani na svou fyzickou kondici. Ostatně chodit může do posilovny, kterou si pronajímá v podzemí milionové vily, kterou vlastní jeho přítelkyně Horká. Také její dům, kde má nahlášené trvalé bydliště, má blízko: z rodinné vily asi jen dvacet minut pěší chůzí.

Policejní sledování i odposlechy advokátů

Do soudního líčení zbývají Rathovi přesně tři týdny. Bývalý středočeský hejtman je obžalován z korupce při rekonstrukci buštěhradského zámku. Nedávno však u něj policie zasahovala znovu – to když v Rathových bezpečnostních schránkách v České spořitelně hledala úplatky ve výši 675 milionů korun.

A v souvislosti s tím si bývalý politik za ČSSD postěžoval, že ho opět začala sledovat policie. „Do ordinace přišel náš IT specialista s tím, že se nám někdo ilegálně vloupal do databáze. A když zjišťoval, co se děje, tak někdo začal profesionálně zahlazovat stopy. Totéž je na počítači v kanceláři u mě doma,“ tvrdí přesvědčeně.

Občas se ještě před jeho vilou v Hostivicích objeví novináři, ti ale většinou zazvoní a přímo se zeptají. Zato sledování od detektivů se prý v poslední době zintenzivnilo. „Předevčírem vyjdu z domu, tam stojí auto s černými skly. Na předních sedadlech nikdo nesedí, ale když se podívám blíž, vzadu sedí dvojice policistů. Co to je jiného než šikana?“ ptá se Rath a ihned dodává, že podezření na odposlouchávání mají také jeho advokáti a blízcí lidé v okolí.

Poliklinika u svatého Jakuba, kde působí David Rath se svou manželkou Evou.
Poliklinika u svatého Jakuba, kde David Rath ordinuje zhruba dvakrát týdně.

Hlásit to ale nebude, není prý komu. Rath to podle svých slov bere jako součást policejního státu, ve kterém žijeme. „Je to jednoduché, chtějí mě šikanovat. Teď mají jeden případ, který je před rozsudkem. Tam dostanu třeba deset nebo dvanáct let. U druhé větve vůbec nevím, co má se mnou společného. A najednou začínají třetí, kde už jdou do úplných absurdit. Asi se jim ta práce zalíbila, že ji chtějí dělat do důchodu. Jako vtip ve smyslu: ještě mu přidejte, ještě se hýbe,“ říká naprosto rozhodně.

Přesto ale zarytě tvrdí, že se nebojí a ani nepřemýšlí nad tím, co bude. „Já jsem se s tím smířil. A to je nejvíc štve, že z nich nemám strach. Represivní aparát může žít a sílit jen ze strachu. A když ho nemáte, běsní. Proto je nyní třetí větev vyšetřování, a možná přijde i čtvrtá a pátá a budou čím dál absurdnější a za hranicí zdravého rozumu,“ dodává Rath.

ROZHOVOR: Závěrečnou řeč mám připravenou až vědeckým způsobem, říká Rath

 • Lidovky.cz: Za pár týdnů vám začíná soud. Jak se na něj připravujete?
  Beru to jako fakt. Připravil jsem se na závěrečnou řeč. Fakticky. Není to řeč plná obecných proklamací, ale je to konkrétní srovnání provedených důkazů s přesnými citacemi a konkrétními odkazy na stránky spisu. Mám to připravené až vědeckým způsobem. To samozřejmě naráží, protože česká justice takto nefunguje, stojí na víře a dojmech.

 • Lidovky.cz: Takže to bude dlouhá řeč...
  Nevím. Vlastní řeč tak dlouhá nebude, spíš konkrétní citace. Tvrdí-li státní zástupce, že svědek něco říká, tak samozřejmě musím ocitovat podstatnou část jeho výpovědi, kde z toho bude jednoznačné, že státní zástupce nemluví pravdu. Pokud by se obžaloba opírala o důkazy a ne o smyšlenky, mohli jsme si tohle ušetřit.

 • Lidovky.cz: A jak funguje spolupráce s vaší advokátkou Marcelou Ondřejovou, kterou vám přidělil soud?
  Zatím studuje spis. Slyším a vídám se s ní zhruba jednou týdně. Informuje mě, co vše nastudovala, má pro mě celou sérii otázek. Je extrémně zatížená, dělá to každý den od rána do večera. Říkala mi, že na skutečné nastudování by potřebovala zhruba 100 pracovních dní, a že čas, který jí soud dal, je extrémně krátký. Že to v tuto chvíli není schopna stihnout.

 • Lidovky.cz: Takže to nestihne nastudovat?
  Ona s tím musí pracovat, ona je zkušený advokát, ona se musí se soudem dohodnout na tom, aby jí dal takový čas, aby byla schopná takové množství informací vstřebat.

 • Lidovky.cz: Co se tedy stane 13. července?
  Nic. Přijdu na soud, jsem tam pozván a mám připravenou závěrečnou řeč.

 • Lidovky.cz: A necháte si paní Ondřejovou, aby vás zastupovala?
  Nemůžu říkat, co bude. To záleží na tom, jestli to nastuduje, jak to nastuduje, s čím přijde. Až bude třináctého, uvidíme. Já nevím.

VŠE o kauze Davida Ratha na serveru Lidovky.cz

 • Soudce Robert Pacovský z Krajského soudu v Praze v únoru rozdělil případ do dvou částí. Davida Ratha bude řešit společně s další obžalovanou Lucií Novanskou, která podle obžaloby pořádala podezřelé obchodní soutěže o veřejné zakázky.
 • Soud byl vzhledem k průtahům a výměně advokátů nakonec nařízen na 13. července.
 • V první části kauzy soud udělil v dubnu devíti obviněným tresty od pěti do 7,5 roku a tři podmínky.
 • Hlavní líčení v kauze Rath začalo v srpnu roku 2013, do závěrečné části se dostalo v březnu letošního roku, kdy státní zástupce přednesl závěrečnou řeč včetně návrhů trestů.
Petr Kott, Kateřina Pancová, David RathHana Mazancová

Autor

Hana Mazancováhana.mazancova@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...