Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Život je takovej...

Česko

„František byl neřízená střela,“ vzpomíná Lou Fanánek Hagen na svého kamaráda a souputníka Františka Sahulu, který byl na konci května zavražděn.

* LN S Františkem Sahulou jste se rozloučili „kořalkou a zpěvem“ v Praze na Džbáně. Jaká tam panovala atmosféra? Hrály se vám některé písničky hůř než obvykle? Nebo se k tomu kapela postavila statečně?

Na našem koncertě na Džbánu už žádná tragédie „nepůsobila“. Ani pokud jde o členy skupiny, ani o lidi pod pódiem. Myslím, že po tom prvotním šoku jsme se s tím srovnali i během událostí okolo pohřbu. Teď už je to spíš „život je takovej a jinej nebude,“ jak napsal sám František. Lidi skandovali jeho jméno asi pět minut během přestavby pódií. To bylo myslím moc pěkný a důstojný rozloučení.

* LN Proběhl také první společný koncert se Syny výčepu. Jak si budete v budoucnu rozumět?

Koncert se povedl, lidi byli příjemný, i počasí, až na pár kapek, vydrželo. V půlce jsme zahráli i se Syny výčepu, což byla Františkova kapela, čtyři nebo pět písniček, a i když jsme měli vlastně jen jednu zkoušku, tak to hrálo bez jedinýho zádrhele. Já jejich písničky dobře znám, takže nám to šlo dobře.

* LN V čem je muzika Synů jiná než Sester? Není vyloučeno, že vznikne i nová deska?

Muzika Synů je velmi podobná Sestrám. Samozřejmě tam není harmonika, housle a saxofon - je to přímočařeji víc o kytaře, base a bicích. Sestry jsou pestřejší, Synové spíš zemitější. A pokud jde o spolupráci, cítil bych tak maximálně živák... Zkusíme zhudebnit asi šest textů, co po Františkovi zůstaly bez muziky, takže bude třeba dát tomu nějakou formu. Představa studiové klasické desky se mi zatím trochu vzpouzí. Když tady není František, asi to nemá cenu. Živé album při příležitosti nějakého vzpomínání na něj, kde se sejdou hosté, má smysl a rozhodně to není vyloučené.

* LN Je, myslím, všeobecně známo, že vaše vztahy s Františkem nebyly vždycky úplně košer. Jak jste spolu vycházeli v posledních letech? Byli jste přátelé?

Jsme prakticky souputníci od roku 1983. Za tu dobu se František občas vzdálil, pak se zase přiblížil... V posledních letech jsme se vídali míň, ale vždycky jsme trochu poklábosili. Bylo jedno hodně neblahý období, kdy on na svůj web psal o nás docela strašlivý věci, ať už o skupině, nebo o jednotlivcích, takže jsme pak byli takoví „ostražitý“. Chyběla tam důvěra, takže i když byly později nějaké signály k návratu, řekli jsme, že po těchhle webových eskapádách ne. Synové výčepu ale byli dál pod hlavičkou naší agentury Krakonošova, která jim zařizovala koncerty, hráli jsme i na stejných festivalech. Ale bylo lepší, že jsme na Františka nemuseli spoléhat. On byl totiž docela neřízená střela.

* LN Jak často jste společně hrávali? Když jste na něj vzpomínal, zmínil jste jeho „nedostatek disciplíny“, extrémní nezodpovědnost. Byl takový stále, nebo to platilo i pro vaše domluvy v posledních letech?

Pokud hrával se Sestrama, snažili jsme se, abychom byli na každém koncertě všichni, se Syny jsme se, jak jsem řekl, často na festivalech potkávali. Ta nezodpovědnost se týkala především poslední doby. Zato to bylo vždycky jako časovaná bomba. Třeba v roce 2004 někdy ani nepřišel na pódium, protože se mu třeba nechtělo z hospody. To bylo docela těžký.

* LN Neuvažovali jste, že by se k Sestrám vrátil? Nejen jako host?

Jako stálý člen určitě ne. Těch pokusů už bylo víc než dost a stačilo to. Jeho přínosu, muziky i písniček jsme si ale samozřejmě vážili, takže jsme mu pochopitelně zkoušeli pomáhat, třeba ho dostat z vězení v roce 2006. „Dálkově“ jsme mu byli vždycky oporou.

* LN Jakou „roli“ ve Třech sestrách v průběhu času měl?

Někdo to trefně nazval „satelit Tří sester“. Už před první deskou, na kterou jsme zkoušeli asi rok, si těsně před nahráváním rozmyslel, že chce být vlastně fotografem. Takže tam akorát nazpíval Sovy, nějak to nahrál... V té době, kdy mohl být stálým členem kapely, se vlastně sám jmenoval do pozice hosta. A pak už to tak zůstalo napořád.

* LN Kdy jste se o smrti Františka dozvěděl a jaká byla reakce?

Já jsem se to dozvěděl v Rumunsku, když jsme se vraceli z výpravy Po stopách hraběte Drákuly. Pomocí textovek a pár hodin trvalo, než se poskládal celý příběh. Já si nejdřív myslel, že spadnul někam pod auto nebo se nějak zranil v opilosti. Pak se teprve ukázalo, že to bylo cizím zaviněním... A pak už to byly fofry: pachatelé už byli zachyceni druhý den ve zprávách.

* LN Na Frantu vzpomínáte jako na složitou osobnost, „démona“... Neměl jste tendence mu po nějakém speciálně vypečeném průšvihu „domlouvat“?

To nemělo vůbec smysl mu domlouvat. A já hlavně nikomu ani nedomlouvám... To třeba dělal ing. Magor, ale stejně to byl „hrách na stěnu“, to bylo marný. Ani ty pokuty nějak nefungovaly, naopak to ještě zhoršovaly. Tohle si pak na webu František převrátil a osočil Magora, že se na něm obohacuje. Nedocházelo mu, že pokuty dostáváme všichni a že jdou do společného balíku, ze kterého se pak kupujou nástroje nebo zařizujou různý věci.

* LN Když se s odstupem času ohlédnete na vaše hádky skrze album Průša se vrací, jak vám přijdou? Vážné, nebo malicherné?

To byly samozřejmě malichernosti. Mně se třeba líbila představa udělat ze života Františka, když nás opustil, nějakou desku, pojatou jako muzikál nebo „rockovou operu“; on zase kontroval deskou Hurá na měsíc, které je trochu o mně a o Magorovi... Tak jsme pak chvíli byli v odmlce, ale protože byl František takový „splachovací“, tak se za nějaký čas zase objevil a dělal, jako že nic a že to byla legrace. Tak jsme to brali taky tak. Ing. Magor to měl složitější, protože musel řešit tyhle organizační věci. Já jsem to mohl hodit za hlavu nebo bejt naštvanej, ale on se tím musel zabývat. Na druhou stranu spolu dělali kompletně výběr z tvorby z roku 2002 Bestie Off, kde to ing. Magor celé sestavil a vydal. Takže i přesto mu různě pomáhal.

* LN Smutná událost trochu zastínila to, že vydáváte novou sólovou desku Jevany. Nebo možná naopak, víc na ni upozornila?

Ta smutná událost spíš „přišla“ k tomu, že jsme vydali desku. Napůl ji asi zastínila, ale napůl se s ní „svezla“ - byl samozřejmě velký zájem o to, co se děje okolo Tří sester. Je to důsledek mediálně rychlé doby, zpočátku se ke každé zprávě o Františkově smrti dala „značka“ Tři sestry, aby se vědělo, o koho jde... Myslím, že je ale dobře, že se o tom píše, protože to, co se stalo, je opravdu otřesná věc. Zase se třeba vynořilo několik lidí, co o Františkovi v poslední době vůbec nevěděli, a zase se navázaly polorozpadlé vztahy.

* LNVčem je jiná než by byla bývala nová deska Tří sester?

Proti Sestrám je deska Jevany takový „každý pes, jiná ves“. Zatímco Sestry mají jasný rukopis - s harmonikou, přičemž tady harmonika není vůbec. Zato tam jsou třeba dechy, hoboj; jsou tam písničky jemně šmrncnuté hiphopem, něco je vyloženě popíková muzika.

lidovky.cz

Celý text rozhovoru čtěte na * www.lidovky.cz/kultura

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Mohlo by vás zajímat