Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Život Su Ťij na stříbrném plátně

Česko

V médiích se objevily první snímky z právě natáčeného filmu o barmské disidentce režiséra Luca Bessona

LONDÝN/PRAHA Už jen pár týdnů zbývá do konce natáčení britskofrancouzského filmu o disidentce Aun Schan Su Ťij. Snímek The Lady (Dáma) má přijít do kin příští rok na podzim a vypráví cestu Su Ťij od rodinného života v britském Oxfordu až po její vůdčí roli v barmské opozici.

Britský list The Guardian včera zveřejnil vůbec první fotografie z filmu. Zachycují nejen představitelku hlavní role, hoolywoodskou hvězdu Michelle Yeohovou, ale také Davida Thewlise, který si ve filmu zahrál manžela Su Ťij.

Filmaři v čele s francouzským režisérem Lucem Bessonem si pro natáčení nemohli vybrat vhodnější dobu – barmská disidentka, která strávila léta v domácím vězení, byla 13. listopadu propuštěna na svobodu, a tak se Yeohová mohla se Su Ťij před pár dny osobně setkat v jejím domě v Rangúnu. „Nejdříve ze všeho jsme se objaly a já jsem si pomyslela: páni, jsi opravdu hubená. Jednou z prvních věcí, co se mě zeptala, bylo: Proč na zpravodajské stanici BBC nehrají více muziky?“ líčila listu své dojmy z návštěvy herečka, která se proslavila jako představitelka bondgirl ve filmu Zítřek nikdy neumírá a zazářila i ve snímku Tygr a drak. „Cítíte opravdový klid, když jste s ní,“ dodala.

Neuvěřitelný milostný příběh Nápad zaznamenat pozoruhodný život Su Ťij na stříbrné plátno sahá až do roku 1990. Tehdy britský producent Andy Harries společně se svojí ženou spisovatelkou Rebeccou Fraynovou navštívili Barmu. „Bylo to v době, kdy Su Ťij vyhrála volby, ale setrvávala v domácím vězení. Šlo o výjimečnou zkušenost. Na jedné straně neskutečně krásná země, na druhé straně to bylo děsivé – ta chudoba a smutek tamních obyvatel...“ vyprávěl producent, jehož žena nakonec napsala k filmu scénář.

Snímek The Lady se vrací zpět do období mezi lety 1988 a 1999. Tehdy se Su Ťij vrátila z Británie do Barmy, aby zde navštívila svou nemocnou matku, a nakonec se rozhodla v rodné zemi zůstat. Mezitím však její manžel Michael Aris onemocněl rakovinou a barmské úřady mu nepovolily přijet za svou ženou, aby ji před smrtí naposledy spatřil. Su Ťij pak byla postavena před těžké rozhodnutí – odjet za manželem a nesmět se již nikdy vrátit do Barmy, nebo zůstat. Nakonec zvolila druhou možnost. „Musí být ikona a musí být zároveň žena a matka. To je to, proč je její osobnost tak zajímavá a cenná pro film,“ citoval list The Time režiséra Bessona, známého díky filmům Brutální Nikita, Pátý element nebo Johanka z Arku. „Velká část příběhu, který chceme vyprávět, se týká jejího partnerského vztahu, který není moc známý. Je to neuvěřitelný milostný příběh,“ dodal Harries.

Natáčení probíhalo v Oxfordu, barmské exteriéry pak vznikaly v Thajsku. I zde však museli filmaři pracovat velmi nenápadně, aby si neznepřátelili tamní vládu, která udržuje styky s barmskou juntou. Scénář vznikal více než rok a vycházel z podrobného studia reálií a četných rozhovorů s mnichy, aktivisty, diplomaty i akademiky. „Je to tak trochu skládačka z poznatků od lidí, kteří znali ji, jeho i celou rodinu,“ poznamenal Harries.

Autor: