Podle primáře z Neonatologického oddělení z nemocnice Na Bulovce MUDr. Martina Čihaře se každoročně narodí 15-20 dětí, které hned po porodu zůstávají v nemocnici bez rodičů a poté opouští porodnici pouze s propouštěcí zprávou, bez dalších informací o sobě samých.
Plyšové postavičky nahrazují tlukot srdce, Českolipská nemocnice zkouší novou hračku pro novorozence |
Proto nadační fond La Vida Loca přišel s projektem Život v kufříku, který v zahraničí nemá obdoby a zapojilo se do něho již 37 porodnic z celé české republiky. Novorozencům, kteří jsou již v porodnici odloženi matkou nebo z různých důvodů matce odebráni, daruje kufříky. Zdravotní sestry je plní informacemi o jejich narození, porodním náramkem nebo přáními do života. Dobrovolnice z domovů pro seniory do kufříků pletou a háčkují oblečky nebo drobné dárky.
Deset kufříků do začátku
Nadační fond předal nemocnici na začátek spolupráce 10 kufříků. „První kufřík jsme předali holčičce, která se narodila o několik týdnů předčasně. Je to ale krásné a zdravé miminko, které má to štěstí, že jde rovnou k adoptivním rodičům,“ popisuje Čihař.O „odložené“ děti se v nemocnici starají zdravotní sestry. „K těmto dětem postupně pochopitelně získávají hlubší vztah,“ připouští.
„Vzpomínky z kufříku se mohou stát základním stavebním kamenem identity, zejména tehdy, pokud se v dokumentaci života dítěte dále pokračuje a kontinuita jeho historie tak není narušena,“ vysvětluje důležitost projektu psycholožka Lucie Miškóciová . Podotýká, že v případě identity skutečně platí, že horší než bolestná minulost je žádná minulost.
Kufřík s dítětem putuje k přechodným pěstounům, do dětských center a v nejlepším případě i k adoptivní rodině. Projekt La Vida Loca funguje od roku 2015.