21. prosince 2018 12:55, aktualizováno  15:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Životy máte u pr*ele, jde vám jen o uhlí, zaútočil otec zesnulého horníka na šéfy OKD

Probíhají práce na odvětrávání zavalené důlní chodby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Probíhají práce na odvětrávání zavalené důlní chodby. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

karviná Hodně peprná slova si museli vyslechnout šéfové OKD na páteční tiskové konferenci poté, co ve čtvrtek odpoledne došlo k výbuchu metanu v dole ČSM na Karvinsku. Ten měl za následek 13 obětí. Otec jednoho z dvanácti polských zesnulých horníků Zbigniew Kaczmarek ostře zkritizoval vedení dolů za to, že jim vůbec nezáleží na lidských životech. Přišel o 29letého syna Patryka, jemuž se nedávno narodila dcera.

„Jde vám jen o to, kolik máte uhlí, životy máte jednoduše u pr*ele,“ zuřil na tiskové konferenci Kaczmarek. 

„Zase děláte nějaké lumpárny, dáváte fólie na čidla (které monitorují výskyt metanu - pozn. red.) a pak umře třináct nevinných kluků, styďte se,“ dodal rozezlený Kaczmarek, který sám 28 let pracoval jako horník v Polsku a 9 let už je v důchodu.

K spekulaci o možném zavinění se vyjádřil mluvčí OKD Ivo Čelechovský. „Bezpečnostní komise musí prošetřit, co se skutečně stalo, ale odmítám, že by někdo zakrýval bezpečnostní čidla, aby došlo k výbuchu. Toto považuji za velmi spekulativní otázku a nechci na ni ani odpovídat,“ citoval jej Karvinský a havířovský deník.

Kaczmarek přitom není jediný, kdo vedení OKD zkritizoval. Podle bývalého náměstka polského ministra hospodářství Jerzyho Markowského chybí šéfům dolů „sociální instinkt“, překvapila ho i nízká úroveň informací ohledně čtvrtečního neštěstí.

„My jsme si v Polsku zvykli na určité standardy záchranných akcí - že je všechno transparentní, všichni vědí všechno - od premiéra až do posledního člověka v dole,“ uvedl Markowski.

Pár týdnů do důchodu

Štěstí v neštěstí měl Grzegorz Wierzbicki, který pracoval se zesnulými horníky na jedné směně. „Jsem na pracovní neschopnosti, protože se snažím získat důchod. Jinak bych tam s kluky zůstal,“ řekl polskému deníku Fakt Wierzbicki.  

„Když jsem dnes (v pátek) ráno přijel, viděl jsem na parkovišti auta kluků, kteří umřeli. Bylo to velmi smutné. Patrykovi (Kaczmarkovi) se nedávno narodila dcerka, jinému kolegovi chybělo do důchodu pár týdnů. Pořád nemůžu uvěřit tomu, co se stalo,“ dodal polský horník.

Velmi kriticky se k situaci v českých dolech staví další z polských horníků Sebastian Makaroski, který pro své kamarády zapaloval svíčky.

„Je to nepředstavitelná tragédie, pořád se mi třesou ruce. Ty kluky jsem znal, dělal jsem ale na jiné směně. Můžu potvrdit, že práce v dolech v Polsku se nedá s tou v Česku vůbec srovnat. V Polsku bychom v takových podmínkách vůbec nepracovali,“ uvedl Makaroski. 

Záchranáři na místě neštěstí.
Polští bánští záchranáři přijeli na pomoc do uhelného dolu ČSM na Karvinsku,...

Z 13 mrtvých horníků je zatím na povrchu pouze jeden, ostatní zůstávají podle mluvčího OKD Iva Čelechovského v podzemí. Není zatím jasné, kdy bude možné těla vytáhnout. Ovšem nejdříve až po Novém roce.

V nemocnicích jsou dva zranění polští horníci, jeden je v kritickém stavu. 

Na místo dorazil i premiér Andrej Babiš. Uvedl, že považuje za spravedlivé, aby polští horníci, kteří ve čtvrtek zahynuli v dole ČSM na Karvinsku, byli odškodněni stejně jako jeden mrtvý Čech.

Důlní neštěstí v Česku i ve světě

larJaroslav Šindelář