Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žižkov povede koalice TOP 09, vítěz Stropnický skončí v opozici

Matěj Stropnický j místostarostou Prahy 3, jeho hnutí Žižkov (nejen) sobě letos... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matěj Stropnický j místostarostou Prahy 3, jeho hnutí Žižkov (nejen) sobě letos... | foto: Lidové noviny

PRAHA Žižkovskou radnici povede ve volbách druhá TOP 09, která uzavře koalici s ČSSD a s ODS, která Praze 3 roky vládla. Podporovat by ji dvěma hlasy mělo uskupení Volba pro město. V rozhovoru s ČTK to řekla starostka Vladislava Hujová (TOP 09). Vítězné hnutí Žižkov (nejen) sobě v čele s Matějem Stropnickým tak skončí v opozici.

Strana Žižkov (nejen) sobě, která sdružuje Stranu zelených, KDU-ČSL a STAN sice mohla sestavit většinu s TOP 09, překážkou ovšem podle všeho byly osobní neshody a to, že strana chtěla do čela radnice postavit dosavadního místostarostu Stropnického. O Stropnickém se v tomto týdnu mluvilo hlavně v souvislosti s policejním zásahem na radnici Prahy 3. Místostarosta vyšetřování označil za pokus o svou diskreditaci.

K tématu

„Strana Žižkov (nejen) sobě vyjednávala téměř se všemi subjekty a za námi přišla včera, až když ji všichni odmítli,“ tvrdí Hujová. Strana dosud pevně trvající na postu starosty pro Stropnického ve čtvrtek odpoledne nabídla výměnu za jiného člena Ondřeje Ruta, který by mohl být pro TOP 09 přijatelnější. Podle starostky ale přišla nabídka pozdě, hodinu před tím, než mělo vedení strany rozhodnout o spolupráci s ČSSD a ODS.

Stropnický v Českém rozhlasu Radiožurnálu potvrdil, že hnutí Žižkov (nejen) sobě nabízelo ve čtvrtek TOP 09, aby se starostou stal Ruta. Nabízelo také paritu v radě, čtyři radní by byli ze Žižkov (nejen) sobě a stejný počet z TOP 09, a dokonce bylo ochotné se vzdát postu starosty. „TOP 09 přesto na to odpověděla, že nemá o koalici s námi zájem,“ řekl Stropnický.

ODS nemá příliš dobrou pověst

Členská základna žižkovské ODS se v posledních měsících obměnila, stále ale nemá s ohledem na kauzy z minulosti příliš dobrou pověst. Na to poukazuje i Stropnický. „TOP 09 založila kampaň na heslech, že vyžene žižkovské kmotry z radnice, otázkou tak je, zda je na radnici nechce přivést zpátky,“ řekl nedávno ČTK Stropnický.

TOP 09 bude mít v koalici místo původních osmi jen sedm hlasů, jedna ze členek klubu plánovaný formát spolupráce odmítla. TOP 09 proto bude ještě jednat s Volbou pro město. Ta by žádné křeslo v radě mít neměla. Podpis koaliční smlouvy je naplánován na pondělí. V úterý bude ustavující zastupitelstvo.

  • Sdružení Žižkov (nejen) sobě získalo 11 z celkových 35 mandátů.
  • TOP 09 má osm mandátů, ODS a ČSSD každá po pěti.
  • Po dvou křeslech obsadí Svobodní, KSČM a nezávislí kandidáti z Volby pro město.
,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

V. Grycz Hujová ho vypekla. 23:12 31.10.2014
M. Stuchlik Moooc dobře 22:49 31.10.2014