Žižkov přiživil naději na záchranu

PRAHA Na domácím stadionu vyhráli poprvé od konce listopadu a tři body pro ně mají hned cenu zlata. Vítězství 2:1 nad Českými Budějovicemi totiž fotbalistům Žižkova přineslo novou naději na záchranu.

O vítězství Pražanů rozhodl po hodině hry Straceného přímý kop, který si srazil do vlastní sítě Žižka. Jihočeši opět potvrdili, že se jim na Žižkově vůbec nedaří.

„Do utkání jsme přitom nevstoupili dobře, bylo vidět, že je to pro nás existenční zápas jako každý další,“ řekl žižkovský Boris Kočí, který na domácí lavičce zastoupil potrestaného Zdeňka Ščasného.

Ten stráví zbytek sezony mimo lavičku kvůli trestu za vykázání na tribunu v duelu s Kladnem. Pro Viktorii to však komplikace nebyla. „Tady na Žižkově nejsou tribuny daleko. Přípravu jsme udělali na hotelu, spousta věcí byla připravená a pak se jen doladilo, co bylo potřeba,“ přiblížil Kočí. „(Ščasný) křičel, sbíhal, žádnou vysílačku jsme neměli.“

Jeho týmu přitom zpočátku hodně svazovala nohy povinnost zvítězit společně s pádem na poslední místo v tabulce. Jihočeši hráli ve větším klidu a v úvodu mnohem lépe kombinovali.

Žižkovští nebrali varování vážně, a tak je v 18. minutě stihl trest. Míč se těsně za vápnem snesl k Benátovi, jenž nádhernou střelou bez přípravy vymetl šibenici. „V prvním poločase jsme v některých fázích domácí přehrávali,“ kýval hlavou jihočeský kouč Pavel Tobiáš.

Pražané se obdivuhodně oklepali. Za čtyři minuty se dostal balon od Kaloda k volnému Koukalovi, který prostřelil Kučeru a srovnal. Viktoria vyrovnala hru a za chvíli mohla dokonce otočit skóre, jenže Hruška pálil těsně vedle.

Do druhé půle vstoupila Viktoria náporem. Druhý gól slavili Žižkovští, když Straceného přímý kop z 20 metrů nešťastně usměrnil do vlastní sítě Žižka. „Druhou půli jsme působili fotbalovějším dojmem,“ pochvaloval si Kočí.

Stracený: Bude to zajímavé Ideální šanci k vyrovnání měli hosté v 69. minutě. Hudson byl rychlejší než vybíhající gólman Bartalský a stihl míč lehce tečovat. Slabá hlavička sice doskákala jen na pravou tyč, ale domácí brankář v souboji fauloval, a sudí Drábek nařídil penaltu. Benát ovšem trefil naprosto stejné místo jako Hudson a stav zůstal nezměněn.

Pražany tato situace posílila a v 77. minutě mohlo být definitivně rozhodnuto, kdyby Procházkově hlavičce po přímém kopu nestála taktéž v cestě tyč. „Mohli jsme přidat třetí gól a uklidnit se. To se nepodařilo, ale o to je vítězství 2:1 cennější. Stále žijeme,“ říkal Kočí.

Závěrečný českobudějovický tlak už domácí přežili a radovali se z mimořádně důležitých tří bodů, které je udržely ve hře o záchranu. „Já myslím, že jsme to zase trošičku zdramatizovali a že to bude otevřené až do třicátého kola. Budeme se snažit udělat pro záchranu všechno,“ podotkl Kočí.

Žižkovský kapitán Stracený věří, že boj jeho týmu skončí úspěchem. „Myslím, že to bude ještě hodně zajímavé. Ve hře je 12 bodů, může se stát cokoliv. My můžeme dvakrát vyhrát, někdo může dvakrát prohrát,“ zdůraznil Stracený.

***

Viktoria Žižkov 2 České Budějovice 1

Branky: 22. Koukal, 59. Stracený - 18. Benát. Rozhodčí: Drábek - Ubias, Pospíšil. ŽK: Procházka, Pilař, Gabriel - Homoláč, Jasanský. Diváci: 2815. Poločas: 1:1. Žižkov: Bartalský - Hruška, Procházka, Pilař (46. Gabriel) - Palát, Sabou, Hušbauer (90. Besta), Koukal - Stracený, Kalod (89. Straka) - Naumov. Č. Budějovice: Kučera - Riegel, Horejš, Žižka, Leština (79. Svátek) - Hudson, Benát, Homoláč, Mezlík (86. Jasanský) - Sedláček, Stráský (36. Šíma). HODNOCENÍ LN ** *