Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zjevení v SP: Český sjezdař Bank

Česko

BEAVER CREEK/PRAHA Uplynulo čtvrtstoletí, než se český sjezdař vydrápal na stupně vítězů při závodě Světového poháru.

Ve čtvrtek se to v americkém středisku Beaver Creek podařilo Ondřeji Bankovi (27). V superkombinaci skončil třetí a porazil řadu slavných hvězd a vícenásobných mistrů světa v čele s Bode Millerem, Benjaminem Raichem či olympijským šampionem Tedem Ligetym.

„Je to paráda, ale ještě si svůj úspěch úplně pořádně neuvědomuju,“ prohlásil po životní jízdě Bank. „Že mám šanci být na bedně, v to jsem začal věřit až poté, co jsem se o pět setin udržel před Bode Millerem,“ popisoval.

Český sjezdař, který si na rozdíl od předních lyžařů sám maže slalomové lyže, rozčeřil vody lukrativního seriálu jako zjevení.

Po závodě se ocitl v obležení zahraničních novinářů.

„Vy si sám mažete lyže?“ žasli žurnalisté. „Cože? Vy máte od svazu na sezonu jen patnáct set eur (cca 40 tisíc korun)?“ kroutili hlavami. „A jak cestujete po Světových pohárech?“ Fakt, že si český sjezdař musí sám shánět sponzory nebo případně doplácet položky za trénování a závodění ze svého, jim poskytl senzační materiál.

„Je to těžké. Snažím se být stejně rychlý jako Rakušané, kteří mají všechno,“ říkal Bank. Za třetí místo inkasoval 12 tisíc eur (cca 330 tisíc korun). „Ale situace se v Česku zlepšuje i díky Šárce Záhrobské,“ dodal s nadějí.

Gratulace od Agassiho Závodník Dukly Liberec, který figuroval po sjezdu na 19. příčce s nadějnou ztrátou 1,53 sekundy, zajel vynikající slalomové kolo a k překvapení všech dlouho vedl. Nakonec se před něj dostal jen vítězný Švýcar Albrecht a druhý Francouz Grange.

„Hned v cíli jsem dostal mnoho gratulací. Přáli mi Norové, Američané i Rakušané. Mám se všemi dobré vztahy,“ líčil usměvavý Bank, který v cílovém prostoru klábosil hlavně s Millerem.

Na stupních vítězů si pak vychutnal další laskominu, pogratuloval mu slavný tenista Andre Agassi.

Bank věnoval úspěch lidem, kteří mu vždycky věřili. „Oni ví, koho mám na mysli,“ usmíval se. „Velký dík patří samozřejmě bráchovi,“ zmínil svého staršího bratra Tomáše, jenž funguje v rodinném týmu jako trenér. „Tohle Ondru nakopne“

Bankovi se v Beaver Creeku daří. Už loni zde skončil v superkombinaci šestý. „Mám tenhle kopec rád. Líbí se mi sjezd, je hodně technický,“ popisoval Bank, který navázal na úspěchy českých sjezdařů z přelomu 70. a 80. let minulého století, kdy Miroslav Sochor a Bohumír Zeman jednou skončili třetí shodně v obřím slalomu SP. „Ten závod se mi hrozně líbil,“ usmíval se Zeman. „Tohle jsou věci, které člověka nakopnou. Ondrovo sebevědomí povyroste.“

Zatím o nejlepší české umístění v historii SP se zasloužil před 25 lety Ivan Pacák, jenž skončil ve wengenské kombinaci druhý.

***

Výsledky najdete na straně 22

Češi na stupních

vítězů v SP

2. MÍSTO

Ivan PACÁK

(kombinace ve Wengenu, 1982)

3. MÍSTO

Miloslav SOCHOR

(obří slalom v Aare, 1977)

Bohumír ZEMAN

(obří slalom v kanadském Mt.

Sant Anne, 1980)

Ondřej BANK

(superkombinace v Beaver

Creeku, 2007)

Autor: