16. března 2014 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zklamaly mě výpady kolegů, že jsem největší škůdce ODS, říká Pospíšil

JIří Pospíšil na sněmu plzeňské ODS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy JIří Pospíšil na sněmu plzeňské ODS | foto: ČTK

PRAHA Když jsem slyšel reakce některých kolegů, potvrdilo se mi, že odejít z ODS bylo dobré rozhodnutí, říká pro server Lidovky.cz Jiří Pospíšil. V květnových eurovolbách se objeví jako nestraník na kandidátce TOP 09, individuální kampaň, která by stála vedle té stranické, však nechystá. Nezařazený poslanec také přiznal, že byl nedávno vypovídat na policii v kauze Ivo Rittiga.

Lidovky.cz: Po odchodu z ODS jste se rozhodl jako nestraník kandidovat v eurovolbách za TOP 09, budete mít společnou kampaň, nebo vlastní? A jak bude financovaná?
Během několika dní budu mít schůzku s vedením TOP 09, kde to budeme probírat a předpokládám, že se budu alespoň jako host účastnit některých jednání volebního štábu. Nechci dělat vlastní kampaň, kterou bych financoval zvlášť. Sice jsem nestraník, ale kandiduji za TOP 09 a budu tedy pracovat na této kampani. Také budu říkat to, co bych v případě zvolení prosazoval v Evropském parlamentu. Takže nepočítám s žádnou individuální kampaní, která by byla v rozporu, nebo by stála vedle TOP 09.

K TÉMATU:

Lidovky.cz: Setkáváte se ještě s negativními reakcemi svých bývalých kolegů z ODS?
Mám pocit, že už to je uzavřené, pokud nemáte na mysli mediální výpady některých kolegů jako je Marek Benda nebo paní (Jana) Černochová, na ty jsem ani nereagoval. S odstupem času, když jsem slyšel reakce některých kolegů, tak se mi potvrdilo, že po stránce lidské je dobře, že jsem odešel. Ta bariéra tam byla velká a některé ty výroky mě zklamaly. Třeba ten, že jsem byl největší škůdce ODS.

ČTĚTE TAKÉ:

 Lidovky.cz: V posledních dnech se mluví o okolnostech vašeho odvolání z postu ministra spravedlnosti v červnu 2012. Protikorupční policie pracuje s vyšetřovací verzí, podle níž za ním mohli stát lidé kolem lobbisty Ivo Rittiga. Tuto možnost nevylučujete?
V této kauze jsem v roli svědka, byl jsem na několikahodinovém výslechu a podepsal jsem mlčenlivost. Takže nemohu nic říct, ani nic vyloučit. Počkejme si na závěry šetření.

Lidovky.cz: Cítil byste satisfakci, kdyby se ukázalo, že za odvoláním byly něčí osobní zájmy a ne vaše pochybení?
To je subjektivní, asi bych žádný takový pocit neměl. Od začátku tvrdím, že ty důvody pro mé odvolání, které byly uvedeny panem premiérem (Petrem Nečasem), byly zástupné. Jaké to skutečně byly ale nevím a tím nechci nepřímo říkat, že za tím stál někdo z okruhu Ivo Rittiga. Třeba se potvrdí, že tím důvodem bylo moje špatné hospodaření, ale to si nemyslím.

ČTĚTE TAKÉ

Lidovky.cz: Zastupitelé Prahy 1 opět neschválili pronájem Werichovy vily Nadaci manželů Mládkových, kde jste členem správní rady. Jak tuto situaci vnímáte?
Samozřejmě mě to velmi mrzí a mrzí to také paní Medu Mládkovou, které jsem jenom stěží dokázal vysvětlit, že jí zastupitelstvo pronájem opět nepřidělilo. Přestože odborná komise, kterou si Praha 1 sama vytvořila, všemi hlasy vyhodnotila tento projekt jako nejlepší. Nadace také nabídla nejvyšší nájemné, přesto jsme opět neuspěli. Na projektu jsme pracovali více než půl roku a jsem přesvědčený, že mohl vést k oživení Werichovy vily. Mělo tam být muzeum Voskovce a Wericha pro širokou veřejnost i celá řada vzdělávacích a kulturních programů. Připravovali jsme třeba Werichův letní dětský filmový festival, který se tak uskuteční v muzeu Kampa.

Lidovky.cz: Čím si vysvětlujete, že Nadace dům do pronájmu nedostala?
Vidím, že se v rozhodnutí zastupitelstva promítají blížící se komunální volby. Neznám podrobně politickou situaci na Praze 1, ale z toho, jak to sleduji, tak mám zkrátka pocit, že jde o jistou předvolební řevnivost. Také mě mrzí v této věci přístup organizace Post Bellum, která byla náš konkurent o Werichovu vilu a neuspěla. Oni si pozvali spřátelená občanská sdružení a vytvořili nátlak na zastupitele, kteří pod vlivem blížících se komunálních voleb ustoupili.

Lidovky.cz: Bude se Nadace o pronájem Werichovy vily znovu ucházet?
Svolal jsem správní radu na příští týden, tam budeme mluvit o tom, jak dále postupovat. Já budu doporučovat, abychom v projektu pokračovali, nevzdávali to a dotáhli až do konce, i kdybychom měli definitivně prohrát.

Najdete na Lidovky.cz