Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zklamaný Koukal dumá o laufech

Česko

PRAHA O víkendu zaklapl dveře za svojí dosud nejhorší sezonou. Bývalý mistr světa z Val di Fiemme Martin Koukal (32) dosud pravidelně uplatňoval svoji schopnost vyladit běžky do kvapíkového tempa na nejdůležitější závody. Tedy světové šampionáty či olympijské hry.

Letos zmíněný pokus nevyšel. Ve své čtrnácté sezoně ve Světovém poháru tápal, a nakonec se protrápil ke 114. místu.

„Vím, že tahle sezona pro mě byla historicky neúspěšná,“ potvrdil finišman slavné bronzové olympijské štafety z Vancouveru realitu. „To víte, že mně teď spousta věcí šrotuje v hlavě a s lidmi, co mi pomáhají, řešíme, kde se stala chyba. Před sezonou jsem si v létě a na podzim v přípravě vytvářel osobní rekordy a všechno směřovalo k tomu, aby se zima vydařila. Nepovedlo se. Zima byla špatná... Tréninku i závodům jsem dával sto procent, a přesto mi to nevyšlo...“

Důvody hledání sama sebe řeší zejména se svým osobním trenérem Janem Baranykem i Švédem Christerem Skogem, někdejším svým koučem, s nímž dodnes mnohé počiny občas konzultuje.

„Dost možná, že chyba se stala už v létě. Přemýšlím, jestli toho na mě nebylo moc, jestli jsem to třeba s atletikou nepřehnal a takzvaně jsem se nevypráskal. Jenže skutečnou příčinu horších výkonů asi nebude úplně snadné najít.“ Psychika? Fyzička? Lyže?

Koukal prý měl do prvních závodů na lyžích pocit obdobný jako před čtyřmi roky, kdy ve volné technice často atakoval elitní desítku. Hned úvodní závody ale jeho sebedůvěru nahlodaly.

„Třeba jsem situaci nezvládl psychicky, možná to bylo ve fyzičce, kdo ví. Všechno je to na dlouhou analýzu. Sport i lidský organismus jsou holt složité věci...“ Nevylučuje ani problém v lyžích. „Možná jsem si až moc zvykl na to, že hlavně ve skejtu jsem míval vynikající lyže. Možná je problém ve firmě anebo nám taky třeba lyžařský park začal trochu stárnout,“ přemýšlí.

Koukal zvažuje, že by své rozladění mohl v další sezoně případně uhasit v orientaci na maratony, tedy laufy:„Je to jedna z možností. Ale ještě uvidíme.“

Vedoucí trenér Dukly Liberec Michal Georgiev ale jeho nápad za příliš dobrý nepovažuje. „S tím by byl určitě problém,“ řekl jasně. „Navíc neznám jediného lyžaře, který se dokázal z laufů vrátit k předchozím výsledkům ve Světovém poháru...“

Autor: