Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zkratka nikam

Česko

Nejtrapnějším aspektem Fora 2000 je česká účast

Tak se zase sešli na pražském Foru 2000 staří harcovníci doplnění o proměňující se ansámbl konferenčních turistů, osobností s jakýms takýms nárokem na status aktuální či aspoň loňské celebrity.

Z programových dokumentů je zřejmé, že se zde duchovno servíruje plnými sběračkami: „Přehled našich hlavních duchovních, intelektuálních, politických a socioekonomických harmonií, disharmonií a napětí“ - tak zní téměř náhodně vybraný citát. A u obecných konstatování to také zpravidla končí: všeobecná krize je hluboká, staré formy se přežívají a za horizontem tušíme globální propojenost všeho se vším.

Charakteristický havlovský punc Foru dodává přítomnost nějaké mírně ezoterické osobnosti z hájemství new age, která se může těšit na cenu Nadace Vize. Na takové lidi lze ovšem zpravidla reagovat jen buď skepsí, anebo pokorným úžasem. Pokusímeli se přenést zážitek setkání s nimi do slov, hrozí nám okamžitý pád do banality. Člověk si pak není jistý, jestli ten duchovní zážitek náhodou není pouťový trik.

I taková sešlost, již je trapně snadné parodovat, může mít smysl, zejména pokud se hostům podaří ve zdraví přežít plenární zasedání a promluvit si o něčem zajímavém v zákulisí. Havlova aureola v tandemu s kontakty ředitele nadace, bývalého šéfa rozvědky Oldřicha Černého, se postarají o to, že pár skutečně pozoruhodných hostů se vždy najde. Například zajímavé osobnosti z muslimského světa, které do Prahy přijely, ještě než to bylo v módě.

Nejtrapnějším aspektem tohoto podniku je ovšem česká účast. Pro samé starosti o to, zda nebudou našemu průmyslu scházet kvalifikovaní absolventi technických oborů, bychom neměli přehlížet, že opravdová dlouhodobá krize se odehrává v oborech společenskovědních. Havel svým mezinárodním imagem „prezidenta intelektuála“ zastiňuje skutečnost, že Česko je intelektuálně bezvýznamné.

V evropských a amerických periodikách, která určují intelektuální atmosféru doby, česká jména nenajdeme. Oproti tomu například hned dva Poláky, kteří se taky fóra zúčastnili, Leszka Kolakowicze a Zygmunta Baumana, nemůže žádný seriózní zájemce o jejich obory obejít. My nikoho takového, kdo by se jim mohl postavit na roveň, nemáme. A nezdá se, že by to vadilo komukoli snad kromě diplomatů, kteří nemají koho doporučovat na mezinárodní konference typu Fora 2000.

Kdo ovšem není schopen poměřovat své myšlenky tím, co bylo promyšleno a posouzeno jinde, může o to snadněji naletět atraktivním intelektuálním zkratkám za hranice všedních dnů, které ve skutečnosti nikam nevedou.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat