Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zkušební konvoj je v Česku. Dragouni projedou republikou v neděli

Česko

  11:16
ROZVADOV - U Rozvadova na Tachovsku vjel do ČR ve středu v 10:00 americký vojenský konvoj, který míří z bavorské základny ve Vilsecku na cvičení do Maďarska. Předvoj hlavního konvoje, který republikou projede 13. a 14. září, má nyní za úkol trasu do Maďarska vyzkoušet.

Americký konvoj - ilustrační foto foto: 1100mil.cz

Z hranic pokračuje kolona 11 vozidel po dálnici D5 přes Prahu a Brno, kolem 22:00 by měl dorazit na nocleh do armádního areálu ve Vyškově.

Zkouškou na cestě mohou být práce na silnicích. V Plzeňském kraji je například omezení na dálnici D5 mezi Rokycany a Mýtem. Další jsou na dálnici D1, kde na řadě míst pokračuje její modernizace.

Konvoj americké armády Českem jen projede. Setkat se s veřejností neplánuje

Američtí vojáci během týdne projedou Českem třikrát. Po středeční předsunuté jízdě se část vojáků vrátí v pátek a sobotu přes Česko zpět do Německa. V neděli pak na cestu vyrazí hlavní část amerických sil. Mělo by je tvořit do 550 vojáků a asi 150 vozidel, včetně obrněnců Stryker. Po českých dálnicích a rychlostních silnicích pojedou rozděleni do více kolon, aby neblokovaly dopravu. Američané se v Maďarsku zúčastní cvičení NATO Brave Warrior 2015.

Podobný americký konvoj projel Českem na přelomu března a dubna. Vzbudil značný zájem veřejnosti. Zprvu se ozývaly spíše kritické hlasy lidí z okruhu spolků sympatizujících s Ruskem. Při průjezdu ale americké vojáky vítaly tisíce příznivců, a to ve městech, kde přespávali, i kolem silnic.

Za první pololetí letošního roku se přes území ČR uskutečnilo 3727 tranzitních průjezdů a přeletů příslušníků ozbrojených sil jiných států, z toho 3622 leteckých. Po pozemních komunikacích se přes republiku v 18 silničních proudech a 87 samostatných přesunech přepravilo 1277 zahraničních vojáků.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat