Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlaté glóby ovládl Milionář z chatrče

Česko

Absolutním vítězem letošních Zlatých glóbů se stalo drama Milionář z chatrče. Favorizované filmy Podivuhodný případ Benjamina Buttona nebo Duel Frost/Nixon neproměnily ani jednu nominaci. Kate Winsletová si naopak odnesla sošky dvě. Film Milionář z chatrče na letošním udílení cen Asociace hollywoodských zahraničních novinářů zopakoval svůj vlastní příběh. Snímek o chudém chlapci z bombajského slumu, který v indické verzi soutěže Chcete být milionářem? bojuje o pohádkové bohatství, byl natočen bez hereckých hvězd za (na dnešní poměry) směšných 15 milionů dolarů – a v noci na pondělí získal hned čtyři Zlaté glóby. Vedle toho nejdůležitějšího za nejlepší drama se tak film Dannyho Boylea pyšní i cenami za nejlepší režii, scénář a hudbu. Snímek byl natočen podle prvotiny indického diplomata Vikase Swarupa Kdo chce být miliardářem.

Tři konkurenti Boyleova filmu vyšli úplně naprázdno, přestože měli každý pět želízek v ohni. Týká se to mystéria Podivuhodný případ Benjamina Buttona, politického dramatu Duel Frost/Nixon a Pochyb, pojednávajících o zneužívání v katolické škole v Bronxu.

Titul nejlepší komedie nebo muzikál vyhrál film Woodyho Allena Vicky Cristina Barcelona, nominovaný dále ve třech hereckých kategoriích. Nejlepším hercem v dramatu se stal Mickey Rourke za výkon ve filmu The Wrestler; snímek byl oceněn i za nejlepší píseň. Nejlepším hercem ve vedlejší roli byl posmrtně vyhlášen Heath Ledger, představitel Jokera z batmanovského snímku Temný rytíř. Titul nejlepšího komediálního herce vynesla Colinu Farrellovi účast v gangst e r c e V Bruggách.

Vženské kategorii získala stejné ocenění Sally Hawkinsová, představitelka hlavní role ve snímku Mikea Leigha HappyGo-Lucky. Nejvíc se z herců radovala Kate Winsletová, jež s viditelným dojetím převzala dvě ceny: za výkon v dramatu Nouzový východ, v němž se znovu setkala s hereckým kolegou z Titaniku Leonardem DiCapriem, a za ztvárnění vedlejší role v romantickém Předčítači.

Nejlepším animovaným filmem byl vyhlášen pixarovský VALL-I. V kategorii nejlepší cizojazyčný film triumfoval izraelský animovaný dokument Valčík s Bašírem, pojednávající o masakrech v palestinských uprchlických táborech Sabra a Šatíla. Porazil tak italskou Gomorru, která jej před měsícem zastínila na udílení Evropských filmových cen. V televizní části Zlatých glóbů vytvořila pandán k úspěchu Milionáře z chatrče minisérie John Adams. I sedmidílný cyklus o životě druhého prezidenta USA totiž proměnil všechny nominace: za nejlepší televizní minisérii, nejlepšího herce (Adamse hraje Paul Giamatti), nejlepší herečku (prezidentovu manželku Abigail ztvárnila Laura Linneyová) a nejlepšího herce ve vedlejší roli (politika Benjamina Franklina si zahrál Tom Wilkinson).

Jen o jeden Zlatý glóbus míň pak vybojovala série 30 Rock z prostředí televizního zábavního pořadu: získala cenu za nejlepší seriál v kategorii komedie/muzikál a trofeje pro představitele obou hlavních rolí, Tinu Feyovou a Aleca Baldwina. Za nejlepší televizní seriál v sekci drama byl vyhlášen titul Mad Men, nahlížející do zákulisí fiktivní reklamní agentury. „Buttony“ a „Pochybami“ televizní části se staly seriály V odborné péči a Nové sčítání hlasů. Oba dokázaly ze svých pěti nominací proměnit pouze jedinou.

***

Vítězné filmy

66. Zlatých glóbů

Milionář z chatrče

(česká premiéra 26. 2.)

* nejlepší film - drama

* nejlepší režie (Danny Boyle)

* nejlepší scénář (Simon Beaufoy)

* nejlepší hudba (A. R. Rahman)

The Wrestler (zatím nemá)

* nejlepší herec v dramatu

(Mickey Rourke)

* nejlepší píseň (Bruce Springsteen)

Vicky Cristina Barcelona

(23. 10. 2008)

* nejlepší film - komedie nebo

muzikál

Nouzový východ (29. 1.)

* nejlepší herečka v dramatu

(Kate Winsletová)

V Bruggách (8. 5. 2008)

* nejlepší herec v komedii nebo

muzikálu (Colin Farrell)

Happy-Go-Lucky

(zatím nemá)

* nejlepší herečka v komedii nebo

muzikálu (Sally Hawkinsová)

Temný rytíř (7. 8. 2008)

* nejlepší herec ve vedlejší roli

(Heath Ledger)

Předčítač

(zatím nemá)

* nejlepší herečka ve vedlejší roli

(Kate Winsletová)

VALL-I (14. 8. 2008)

* nejlepší animovaný film

Valčík s Bašírem (22. 1.)

* nejlepší cizojazyčný film

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...